7 sposobów naprawy klawisza ESC, który nie działa na komputerze Mac

Klawisz Escape bierze udział w wielu poleceniach i funkcjach systemu macOS, umożliwiając wydajniejszą pracę z MacBookiem. Czasami z powodu problemów ze sprzętem lub oprogramowaniem klawisz ESC komputera Mac przestanie działać. Wylanie napoju na komputer Mac lub upuszczenie go podczas przenoszenia może uszkodzić urządzenie i spowodować problemy ze sprzętem. Ponadto problemy z oprogramowaniem mogą wynikać z błędów systemu macOS lub zakłóceń powodowanych przez inne aplikacje. W tym przewodniku omówiono siedem sposobów naprawy klawisza ESC, który nie działa na komputerze Mac.

Jak ustalić przyczynę problemów z kluczem ucieczki

Kiedy klawisz ESC Twojego MacBooka przestaje działać poprawnie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie przyczyny. Problemy ze sprzętem i oprogramowaniem mogą spowodować, że klucz przestanie działać. Jednym z najlepszych sposobów ustalenia, czy problem jest związany z oprogramowaniem, czy ze sprzętem, jest użycie klawisza ESC na wirtualnej (ekranowej) klawiaturze komputera Mac. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij w ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Dostępność” z lewej strony okna, przewiń w dół i kliknij „Klawiatura” po prawej stronie.
 1. Włącz przełącznik obok opcji „Klawiatura ułatwień dostępu”.
 1. Na klawiaturze ekranowej kliknij przycisk ESC. Jeśli to działa, prawdopodobnie masz problem ze sprzętem.

Problem ze sprzętem oznacza, że ​​klawiatura komputera Mac lub niektóre elementy wewnętrzne prawdopodobnie zostały uszkodzone przez zanieczyszczenia stałe lub płynne. W takich przypadkach konieczna może być naprawa klawisza ESC, całej klawiatury lub niektórych wewnętrznych części MacBooka w centrum napraw.

Jeśli przycisk ESC na klawiaturze wirtualnej również nie działa, oznacza to, że problem jest związany z oprogramowaniem i prawdopodobnie jedna z poniższych poprawek rozwiąże problem.

Wskazówka: czy Twój Mac działa wolno lub często się zawiesza? Dowiedz się, jak naprawić niereagujące aplikacje i zawieszanie się systemu na komputerze Mac.

Podstawowe poprawki oprogramowania dla niereagującego klawisza Escape

Zanim przejdziesz do naszych bardziej zaawansowanych metod, wypróbuj te szybkie poprawki:

 • Uruchom ponownie urządzenie Mac: czasami usterka oprogramowania powoduje wiele problemów i wygląda na trudną do naprawienia, ale proste ponowne uruchomienie może załatwić sprawę. Aby ponownie uruchomić MacBooka, otwórz menu Apple w lewym górnym rogu ekranu, a następnie kliknij w „Uruchom ponownie”.
 • Zamknij niechciane aplikacje: gdy zbyt wiele aplikacji jest otwartych jednocześnie, urządzenie może przestać odpowiadać, a klawiatura przestać działać. Aby to naprawić, zamknij niepotrzebne aplikacje, co przyspieszy działanie komputera Mac.
 • Odłącz zewnętrzną klawiaturę: jeśli masz zewnętrzną klawiaturę podłączoną do MacBooka, może wystąpić usterka powodująca, że ​​klawisz ESC przestanie działać. Odłącz zewnętrzną klawiaturę i sprawdź, czy problem został rozwiązany.
 • Program serwisowy Apple: Wymieniono w nim urządzenia Apple z problemami produkcyjnymi program serwisowy. Jeśli Twój laptop jest objęty tym programem, Apple zaoferuje Ci usługi lub programy wymiany w celu rozwiązania problemów.
 • Wyczyść swojego MacBooka: Klawisz ESC komputera MacBook może działać nieprawidłowo, ponieważ na klawiaturę przedostał się kurz i inne cząsteczki, co może wymagać wyczyszczenia. Jeśli jednak jest czysty, ale rozlałeś na niego płyn, zalecamy zabranie go do warsztatu Sklep Apple lub kontakt Wsparcie Apple.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych poprawek nie działa, wypróbuj jedną z naszych bardziej zaawansowanych metod wymienionych poniżej.

1. Zainstaluj najnowszą aktualizację systemu macOS

Aktualizacje zwykle zawierają wiele poprawek błędów oprogramowania systemowego. Jeśli błąd w przestarzałym systemie macOS jest głównym winowajcą wadliwego klawisza ESC, aktualizacja oprogramowania systemowego może być po prostu kluczem do „ucieczki”! Aktualizacja do systemu macOS Ventura może naprawić klucz ESC w ciągu kilku minut. Możesz sprawdzić dostępne aktualizacje systemu macOS, wykonując następujące czynności:

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Ogólne” z lewej strony okna i kliknij „Aktualizacja oprogramowania” po prawej stronie.
 1. Jeśli są dostępne jakieś aktualizacje, wybierz „Aktualizuj teraz”. Może być konieczne ponowne uruchomienie laptopa w celu zainstalowania aktualizacji.

Dobrze wiedzieć: masz trudności z korzystaniem z aplikacji Ustawienia systemu? Spróbuj zaktualizować komputer Mac za pomocą terminala.

2. Wyłącz lub wymuś zamknięcie Siri

Trudno to zaakceptować, ale czasami to Twój wirtualny asystent, Siri, uwięził Cię w sytuacji bez wyjścia. Gdy Siri wyświetla błędy lub nie odpowiada, klawisz ESC może również przestać działać. Aby wyłączyć Siri, wykonaj poniższe czynności:

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Siri i Spotlight” z lewej strony okna, a następnie wyłącz przełącznik obok „Zapytaj Siri” po prawej stronie.

Jak wymusić zamknięcie Siri

Możesz ponownie zacząć korzystać z Siri po rozwiązaniu problemu lub włączyć ją później. Możesz także spróbować wymusić zamknięcie Siri, wykonując następujące czynności:

 1. Naciśnij Command + Space, aby otworzyć „Wyszukiwanie Spotlight”, wpisz „Monitor aktywności” w pasku wyszukiwania i otwórz program.
 1. Przejdź do zakładki „CPU”, wyszukaj „Siri” w pasku wyszukiwania, wybierz „Siri” z listy, a następnie kliknij ikonę „X” u góry okna.
 1. Potwierdź proces, naciskając „Wymuś zakończenie”.

Wskazówka: Siri jest bardziej zdolna niż myślisz! Czy wiesz, że możesz użyć Siri do zlokalizowania zgubionego lub zagubionego iPhone'a lub iPada?

3. Uruchom komputer Mac w trybie awaryjnym

Czasami aplikacje inne niż Siri zakłócają działanie klawisza ESC. Możesz uruchomić MacBooka w trybie awaryjnym, aby sprawdzić, czy tak jest. Twój laptop uruchamia tylko niezbędne aplikacje i sterowniki po uruchomieniu w trybie awaryjnym i blokuje programy innych firm, które mogą powodować problemy z klawiaturą.

Jak zainicjować uruchamianie w trybie awaryjnym dla komputera Mac z procesorem Intel

Jeśli komputer Mac jest wyposażony w układ Intel, uruchom go ponownie w trybie awaryjnym, wykonując czynności wymienione poniżej:

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Uruchom ponownie”.
 1. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, aż pojawi się strona logowania.

Jak zainicjować uruchamianie w trybie awaryjnym dla komputera Apple Silicon Mac

Jeśli Twój Mac korzysta z chipa Apple Silicon, rozruch w trybie awaryjnym można wykonać za pomocą następującej metody:

 1. Wyłącz MacBooka.
 1. Przytrzymaj „klawisz zasilania”, aż pojawią się opcje uruchamiania.
 1. Z dostępnych opcji wybierz dysk startowy, przytrzymaj klawisz Shift i kliknij „Kontynuuj w trybie awaryjnym”.
 1. Zaloguj się i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Wskazówka: nie jesteś pewien, czy masz komputer Mac z procesorem Intel czy Apple Silicon? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

4. Zaloguj się do nowego konta

Ta metoda jest podobna do uruchamiania w trybie awaryjnym. Tworząc i logując się na nowe konto, zresetujesz konfiguracje i ustawienia, które mogły powodować problemy z działaniem klawiatury. Jest to również niezawodny test do wykluczenia problemów sprzętowych.

Możesz utworzyć nowe konto, wykonując poniższe czynności:

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Użytkownik i grupy” po lewej stronie okna i kliknij „Dodaj konto” po prawej stronie.
 1. Wprowadź swoje „Hasło” i naciśnij „Odblokuj” aby potwierdzić proces.
 1. Wprowadź wymagane informacje o koncie i wybierz „Utwórz użytkownika”.
 1. Zaloguj się jako nowy użytkownik i sprawdź, czy problem został rozwiązany. Jeśli tak, kontynuuj z tym użytkownikiem; jeśli nie, przejdź do następnego rozwiązania.

5. Zresetuj SMC komputera Mac

Na urządzeniach MacBook z procesorami firmy Intel kontroler zarządzania systemem (SMC) zapisuje informacje o funkcjach sprzętowych, w tym o klawiszu Esc. Jeśli masz uszkodzony klawisz ESC na komputerze Mac z procesorem Intel, zresetowanie SMC może rozwiązać problem. Wykonaj poniższe kroki:

 1. Wyłącz komputer Mac, przechodząc do logo Apple na pasku menu. Kliknij „Zamknij…” z menu rozwijanego.
 2. Po kilku sekundach naciśnij i przytrzymaj Shift + Control + Opcja. Po sekundzie lub dwóch naciśnij również przycisk zasilania i przytrzymaj wszystkie cztery klawisze przez 10 sekund.
 3. Zwolnij wszystkie klawisze i włącz komputer Mac.

6. Przełącz się z systemu macOS Beta na wersję publiczną

Wersje beta systemu macOS nie są w pełni rozwinięte i gotowe do publicznego wydania. Dlatego aktualizacja systemu macOS do wersji beta może spowodować błędy oprogramowania systemowego, w tym wadliwą klawiaturę.

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Ogólne” z lewej strony okna, przewiń w dół i kliknij „Aktualizacja oprogramowania”.
 1. Jeśli zobaczysz frazę „Ten Mac jest zarejestrowany w programie Apple Beta Software”, kliknij obok niej „Szczegóły”.
 1. Wybierz „Przywróć domyślne”. Możesz teraz zaktualizować system macOS do oficjalnej wersji, korzystając z Aktualizacji oprogramowania.

Dobrze wiedzieć: zainteresowany testowaniem przedpremierowej wersji oprogramowania na komputerze Mac? Dowiedz się, jak zainstalować wersję beta systemu macOS na komputerze Mac za pomocą kilku prostych kliknięć.

7. Przypisz funkcję ucieczki do innego klawisza

Czy wiesz, że inne klawisze mogą również zastąpić klawisz ESC? Ta metoda nie jest jednak rzeczywistą poprawką. To tylko tymczasowe rozwiązanie, dopóki nie dowiesz się, co jest nie tak z klawiszem ESC komputera Mac. Aby zdefiniować nowy klawisz ESC, wykonaj następujące kroki:

 1. Kliknij ikonę Apple na pasku menu w lewym górnym rogu ekranu, a następnie wybierz „Ustawienia systemu”.
 1. Otwórz „Klawiatura” z lewej strony okna i kliknij „Skróty klawiaturowe”.
 1. Przejdź do „Klawiszy modyfikujących” po lewej stronie ekranu, kliknij nazwę jednego z klawiszy, przypisz do niego funkcję „Escape” i naciśnij „Gotowe”.

Często Zadawane Pytania

Jak zresetować klawiaturę MacBooka do ustawień domyślnych?

Miękki reset może zazwyczaj rozwiązać większość problemów z klawiaturą, takich jak brak reakcji. Aby zresetować klawiaturę MacBooka, otwórz „Preferencje systemowe” z menu Apple i kliknij „Klawiatura”. Otwórz „Klawisze modyfikujące” i wybierz „Przywróć domyślne”. Po zakończeniu kliknij „OK”.

Jak wyłączyć Lepkie klawisze na MacBooku?

Czasami Lepkie klawisze mogą powodować, że klawiatura MacBooka przestaje reagować. Aby wyłączyć Lepkie klawisze na komputerze Mac, otwórz „Preferencje systemowe” z menu Apple. Przejdź do „Dostępność” i otwórz „Klawiatura”. Jeśli jesteś użytkownikiem Ventura, możesz w tym momencie wyłączyć Lepkie klawisze. Jeśli używasz macOS Monterey lub starszych wersji, przejdź do zakładki „Sprzęt” i odznacz „Włącz lepkie klawisze”.

Jak wyłączyć wolne klawisze na MacBooku?

Włączenie wolnych klawiszy na Macu oznacza, że ​​musisz naciskać i przytrzymywać klawisze dłużej niż zwykle, aby działały. To może być przyczyną wadliwej klawiatury. Aby wyłączyć wolne klawisze, otwórz „Preferencje systemowe” z menu Apple, wybierz „Dostępność”, a następnie wybierz „Klawiatura”. W systemie macOS Ventura wyłącz w tym momencie wolne klawisze. W dowolnym innym systemie macOS otwórz kartę „Sprzęt” i odznacz pole „Włącz powolne klawisze”.

Indeks
 1. Jak ustalić przyczynę problemów z kluczem ucieczki
 2. Podstawowe poprawki oprogramowania dla niereagującego klawisza Escape
 3. 1. Zainstaluj najnowszą aktualizację systemu macOS
 4. 2. Wyłącz lub wymuś zamknięcie Siri
  1. Jak wymusić zamknięcie Siri
 5. 3. Uruchom komputer Mac w trybie awaryjnym
  1. Jak zainicjować uruchamianie w trybie awaryjnym dla komputera Mac z procesorem Intel
  2. Jak zainicjować uruchamianie w trybie awaryjnym dla komputera Apple Silicon Mac
 6. 4. Zaloguj się do nowego konta
 7. 5. Zresetuj SMC komputera Mac
 8. 6. Przełącz się z systemu macOS Beta na wersję publiczną
 9. 7. Przypisz funkcję ucieczki do innego klawisza
 10. Często Zadawane Pytania
  1. Jak zresetować klawiaturę MacBooka do ustawień domyślnych?
  2. Jak wyłączyć Lepkie klawisze na MacBooku?
  3. Jak wyłączyć wolne klawisze na MacBooku?

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up