Korzystanie ze skrótów tekstowych na komputerze Mac

Wcześniej pokazaliśmy, jak używać skrótów tekstowych na urządzeniu z systemem iOS, aby szybko i efektywnie pisać. Ta sama funkcja jest również dostępna w systemie OS X, która umożliwia użycie małych „fraz” lub „pęku liter” zamiast większych fraz, które są automatycznie wprowadzane po wpisaniu skrótu. W tym artykule pokażemy, jak skonfigurować skróty tekstowe na komputerze Mac, a także zapisać i przywrócić dowolne ustawienia skrótów tekstowych.

Konfigurowanie skrótów tekstowych na komputerze Mac

Aby skonfigurować skróty tekstowe, wykonaj poniższe czynności:

1. Otwórz Preferencje systemowe na komputerze Mac w Spotlight lub przechodząc jak zwykle do „Aplikacje -> Narzędzia”.

2. Kliknij „Klawiatura” i wybierz zakładkę Tekst.

3. Tutaj zobaczysz dwie główne kolumny: „Zamień” i „With”.

Ciąg tekstu lub frazy, którego chcesz użyć jako skrótu, zostanie wprowadzony w kolumnie Zamień. Na przykład, jeśli chcesz użyć „brb” jako skrótu „Zaraz wracam”, wpisz „brb” w kolumnie Zamień.

I „Zaraz wracam” w kolumnie Z.

Wskazówka: aby szybko dodać nowe wpisy do którejkolwiek z dwóch kolumn, wystarczy kliknąć dwukrotnie lub nacisnąć klawisz Enter po wybraniu dowolnego wiersza za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.

Podobnie, oprócz typowych skrótów używanych podczas tworzenia wiadomości, możesz użyć inicjałów w kolumnie Zamień, aby zastąpić imię i nazwisko lub adres wprowadzony w kolumnie Z.

Masz także możliwość użycia inteligentnych cudzysłowów i myślników oraz wybrania typu apostrofu dla cudzysłowów podwójnych i pojedynczych. Jest to całkiem przydatne, jeśli lubisz tego typu rzeczy.

Po skonfigurowaniu wszystkich skrótów tekstowych zauważysz, że za każdym razem, gdy wpiszesz skrót w różnych aplikacjach, takich jak Notatki, system OS X automatycznie rozwinie się do pełnego słowa lub frazy.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał usunąć skrót, po prostu go zaznacz i kliknij przycisk „Minus” znajdujący się w lewym dolnym rogu okna.

Zapisywanie/tworzenie kopii zapasowych skrótów tekstowych na komputerze Mac:

Jeśli w swojej pracy korzystasz z wielu komputerów Mac lub chcesz mieć dokładnie te same skróty na komputerze służbowym, co w domu, możesz także utworzyć kopię zapasową skrótów tekstowych i używać ich na innym komputerze Mac.

W tym samym oknie wybierz dowolny wpis w kolumnach i naciśnij „Command + A” na klawiaturze. Wszystkie wpisy zostaną wybrane, jak pokazano poniżej:

Przeciągnij i upuść te wpisy na Pulpicie.

Zauważysz, że OS X utworzy nowy plik o nazwie „Text Substitutions.plist”. Ten plik listy właściwości zawiera wszystkie skróty tekstowe w jednym pliku.

Przywracanie skrótów tekstowych na tym samym/innym komputerze Mac

Przywracanie skrótów tekstowych na tym samym lub innym komputerze Mac jest dość łatwe. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć to samo okno (Preferencje systemowe -> Klawiatura -> Tekst) i przeciągnąć i upuścić plik „Text Substitutions.plist” w dowolnej z dwóch kolumn, jak pokazano poniżej:

Zobaczysz, że wszystkie skróty tekstowe zostaną automatycznie dodane do komputera Mac.

Jest to więc całkiem skuteczny sposób na zaoszczędzenie czasu/zarządzanie wydajnością podczas tworzenia wiadomości lub wysyłania wiadomości do kogoś na komputerze Mac, niezależnie od tego, czy jest to dokument, e-mail czy cokolwiek innego.

Jak zawsze, daj nam znać w komentarzach poniżej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania; z pewnością Ci pomożemy!

Indeks
  1. Konfigurowanie skrótów tekstowych na komputerze Mac

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up