Jak zwiększyć dedykowaną pamięć wideo (VRAM) w systemie Windows 10?

Czy filmy i gry szarpią się na naszym komputerze z systemem Windows 10? Zobaczmy, jak zwiększyć pamięć wideo zarezerwowaną dla przyspieszenia grafiki.

Kiedy kupujemy komputer, jednym z często niedocenianych przez użytkowników parametrów jest pamięć wideo obecna w komputerze, zarówno gdy mamy dedykowaną kartę graficzną, jak i gdy mamy tylko procesor, jest on obecny w samym procesorze, stąd Nazwa. ma na sobie MOC lub GPU). Kiedy uruchamiamy wideo lub grę wideo na komputerze, zajmuje ona określoną ilość pamięci wideo i jeśli to wystarczy, liczba klatek na sekundę w grze jest rozsądna nawet przy maksymalnych ustawieniach grafiki. Problemy zaczynają się, gdy brakuje pamięci wideo do obsługi grafiki lub filmów w wysokiej rozdzielczości, co powoduje zauważalne spowolnienie w postaci spadku liczby klatek na sekundę.

Aby uniknąć tego rodzaju niedogodności w tym przewodniku, pokażemy Ci Jak zwiększyć dedykowaną pamięć wideo (VRAM) w systemie Windows 10?szczególnie w przypadku modeli, które mają kartę graficzną wbudowaną w płytę główną lub procesor, który jest zwykle najbardziej podatny na nasycenie pamięci wideo z gier lub wideo w wysokiej rozdzielczości.

Indeks
 1. Instrukcje dotyczące zwiększania pamięci VRAM w systemie Windows
  1. Jak sprawdzić ilość pamięci wideo w komputerze?
  2. Jak zwiększyć BIOS VRAM
  3. Jak zwiększyć pamięć VRAM z rejestru
  4. Wniosek

Instrukcje dotyczące zwiększania pamięci VRAM w systemie Windows

Pamięć wideo (zwaną również VRAM) można zwiększyć za pomocą kilku prostych sztuczek z BIOS / UEFI lub poprzez rejestr systemu Windows: w rzeczywistości przeznaczymy część normalnej pamięci RAM na VRAM w celu zwiększenia minimalnej wydajności komputera pod wpływem stresu. Jeśli mamy dedykowaną kartę graficzną, wzrost zwykle nie przynosi większych korzyści, ponieważ VRAM obecny na kartach graficznych jest znacznie szybszy niż tradycyjny RAM, więc dodanie VRAM i tak nie jest wydajne.

Jak sprawdzić ilość pamięci wideo w komputerze?

Zanim zobaczymy, jakich sztuczek użyć, aby zwiększyć VRAM na komputerach z systemem Windows, sprawdźmy ilość pamięci wideo już w naszym systemie, w tym tę przydzieloną przez istniejącą kartę graficzną. Aby wykonać ten test, dotknij menu Start w lewym dolnym rogu, otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do menu system, wciskamy menu boczne ekran, przewiń stronę w dół, aż znajdziesz przedmiot Zaawansowane ustawienia ekranu i na koniec naciśnij element Właściwości karty graficznej.

W oknie, które się otworzy, możemy sprawdzić rozmiar pamięci wideo dostępnej w systemie pod Całkowita dostępna pamięć. Pamięć tę można podzielić ze względu na jej pochodzenie:

 • Dedykowana pamięć wideo: Jest to pamięć wideo wbudowana w kartę graficzną na chipach oddzielonych od płyty głównej. Jest to najszybszy VRAM w historii, ale można go zwiększyć tylko poprzez wymianę dedykowanej karty graficznej.
 • Systemowa pamięć wideo: Jest to pamięć wideo, która jest dostępna bezpośrednio na płycie głównej i może być używana przez GCPU lub APU. Jest prawie wszędzie na laptopach, podczas gdy na komputerach stacjonarnych jest obecny tylko na procesorach ze zintegrowanym układem wideo. Tej pamięci również nie można zwiększyć.
 • Współdzielona pamięć systemowa: Jest to dodatkowa pamięć, którą system rezerwuje na część graficzną i stanowi tylko część pamięci RAM, która w razie potrzeby jest używana jako pamięć wideo. To jedyna część pamięci wideo, którą możemy modyfikować i dostosowywać do naszych potrzeb.

W kolejnych rozdziałach pokażemy, w jaki sposób można zwiększyć rozmiar współdzielonej pamięci systemowej, korzystając zarówno z ustawień BIOS / UEFI, jak i (fikcyjnie) rejestru systemu Windows.

Jak zwiększyć BIOS VRAM

Najskuteczniejszym sposobem zwiększenia pamięci wideo komputera jest dostęp do systemu BIOS komputera lub UEFI, jak również pokazano w przewodniku. Jak uzyskać dostęp do systemu BIOS na komputerach wszystkich marek?. Gdy masz już dostęp do BIOS/UEFI, przejdźmy do menu zaawansowane, naciskamy menu ustawień monitora lub wyjścia wideo (zwykle Konfiguracja NB), dotknij obok elementu Rozmiar bufora ramki UMA (lub Bufor wideo lub Przechowywanie bufora) i zmień wartość spośród dostępnych.

Jeśli mamy 8 GB pamięci RAM i chcemy zagrać w starą grę z wbudowanym chipem, możemy również ustawić najwyższą dostępną wartość, która zwykle znajduje się pomiędzy 2 GB i 4 GB; jeśli natomiast mamy mniej pamięci lub chcemy zarezerwować więcej pamięci RAM dla programów, zalecamy wartość pomiędzy 512 MB jest 1 GB. Nie wiemy, jakiej wartości użyć? Możesz pozostawić wybór komputerowi, ustawiając wartość odważyć sięaby dynamicznie zmieniać ilość współdzielonej pamięci systemowej zgodnie z wykorzystaniem naszego komputera. Po zakończeniu wprowadzania zmian naciśnij menu lub klawisz Wychodzić a my wybieramy Zapisz zmiany i wyjdź aby ponownie uruchomić system ze zwiększoną pamięcią wideo.

Jak zwiększyć pamięć VRAM z rejestru

Kolejną sztuczką, której możemy użyć w tym celu, jest zmienić wyświetlaną wartość VRAM na ekranie, który pojawił się kilka rozdziałów temu. Nie zwiększa to znacząco wydajności komputera, ale uruchamia gry, które podczas sprawdzania istniejącej pamięci VRAM wyświetlają ekran błędu, ponieważ nie ma wystarczającej ilości dostępnej pamięci. Aby kontynuować, kliknij menu Start w lewym dolnym rogu, znajdź i uruchom narzędzie regedit i wybierz następującą trasę:

HKEY_LOCAL_MACHINE OPROGRAMOWANIE Intel

Na lewym ekranie narzędzia naciskamy prawy przycisk folderu Intel, używamy ścieżki Nowy -> klawisz i nazywamy nowy sposób GMM. Teraz dochodzimy do nowego folderu GMM, naciskamy prawy przycisk na prawym ekranie, korzystamy ze ścieżki Nowy -> Wartość DWORD (32 bity), podajemy to jako nazwę Dedykowany rozmiar segmentu, przypisujemy jako typ Dziesiętny i zapisujemy wartość pamięci wideo, którą chcemy dedykować komputerowi, wartościami całkowitymi, takimi jak 512, 1024 lub 2048. Na koniec klikamy dobrze i uruchom ponownie komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać. Przechodząc teraz do ekranu kontrolnego VRAM, musimy zobaczyć wzrost dedykowanej pamięci wideo. ale oczywiście jest to tylko "fikcyjna" wartość, ponieważ rzeczywisty rozmiar dedykowanej pamięci wideo można zmienić tylko przez BIOS lub UEFI: Jednak ta sztuczka wystarczy, aby skłonić stare gry do uruchomienia, nawet jeśli komputer nie spełnił w pełni wymagań dotyczących pamięci wideo.

Wniosek

Zwiększając pamięć wideo współdzieloną z komputerem, będziemy mogli uruchamiać jeszcze trudniejsze gry i lepiej zarządzać wideo w wysokiej rozdzielczości, zwłaszcza na notebookach, które mają wbudowany chip wideo w płytę główną lub wewnętrzny procesor komputera. Oczywiście Te wskazówki nie zdziałają cudów, ale pomagają zwiększyć użyteczność starych komputerów które w przeciwnym razie musiałyby zostać złomowane.

Aby uzyskać prawdziwy wzrost wydajności w akceleracji sprzętowej, zalecamy zapoznanie się z naszymi przewodnikami Jak wybrać kartę graficzną do grafiki na PC jest Jak wybrać kartę graficzną do grafiki na PC.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up