Windows 10 Core Edition: Przełomowy System Operacyjny Microsoftu, który Zmieni Twoje Doświadczenie

Windows 10 Core Edition to jedna z wersji systemu operacyjnego Windows 10

Wersje systemu Windows 10 na różnych platformach mają wiele wspólnych elementów w interfejsie i designie. Jednak warto zauważyć, że Windows Shell (czyli skorupa systemu) nie jest jednakowy we wszystkich wersjach. Właśnie dlatego Microsoft pracuje nad projektem CShell (Core Shell), który ma na celu stworzenie jednej powłoki systemu dla wszystkich przyszłych wersji Windowsa. CShell ma działać na wszystkich urządzeniach Microsoftu, dzieląc ten sam potencjał. Dzięki modułom, Windows 10 Core Edition będzie zapewniał zunifikowane zadania, niezależnie od urządzeń. Jednym z ważnych aspektów Windows 10 Core Edition jest szybszy dostęp do aktualizacji systemu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu podwójnej partycji. Jednocześnie warto zauważyć, że wsteczna kompatybilność może być problemem na Windows Core OS.


Należy pamiętać, że mimo rozwoju Windows 10 Core Edition, system ten nadal będzie rozwijany jako drugi projekt obok Windows Core OS. Windows Core OS będzie z kolei napędzał "małe" urządzenia i sprzęty domowe. Prawdopodobnie premiera Windows Core OS będzie związana z nową generacją sprzętu, a pełny start systemu może nastąpić w 2020 roku.

Warto również wspomnieć, że Windows Core OS wyciekł do sieci. Miał to być system dla dwuekranowych PC, a Microsoft planował go jako następną wersję Windows 10 dla urządzeń nowej generacji. W sieci pojawiła się wcześniejsza wersja Windows Core OS o nazwie kodowej Polaris. Windows Core OS jest systemem, który całkowicie odcina się od starych komponentów Windowsa, stawiając na nowoczesny wygląd i funkcjonalność. Odznacza się większą wydajnością i jest przyjaźniejszy dla akumulatorów.

Niestety, projekt Andromeda, który miał być przeznaczony dla dwuekranowych urządzeń mobilnych z rodziny Andromeda, został anulowany, co oznaczało również rezygnację z Polaris. Polaris miał być następcą Windows 10 S. Wcześniejszy wyciek Windows Core OS "Polaris" zawierał wersję RS3 RTM systemu dla urządzeń opartych o procesory ARM3

Wyciek nie zawierał interfejsu graficznego ani wbudowanych aplikacji.

Projekt Windows Core OS zmienił się w Windows 10X. Pierwsze komputery z tym systemem mają się pojawić wiosną 2021 roku.

Warto również wspomnieć o Windows 10 IoT Core, który jest wersją systemu Windows 10 zoptymalizowaną dla mniejszych urządzeń z lub bez wyświetlacza. System ten działa na urządzeniach z procesorami ARM i x86/x6

Windows 10 IoT Core umożliwia połączenie, zarządzanie, aktualizację i zabezpieczenie urządzeń. Istnieje również wersja Windows 10 IoT Core LTSC, która posiada dłuższy okres wsparcia. Dla Windows 10 IoT Core dostępne są również dodatkowe usługi, takie jak Windows IoT Core services.

Podsumowując, Windows 10 Core Edition to zoptymalizowana wersja systemu Windows 10, przeznaczona dla mniejszych urządzeń. Microsoft pracuje również nad projektem Windows Core OS, który ma na celu stworzenie jednolitej powłoki systemu dla wszystkich przyszłych wersji Windowsa. Windows Core OS wyciekł do sieci w postaci wcześniejszej wersji o nazwie Polaris. Projekt Windows Core OS zmienił się w Windows 10X, który ma pojawić się na rynku wiosną 2021 roku. Istnieje także Windows 10 IoT Core, zoptymalizowany system dla mniejszych urządzeń z lub bez wyświetlacza.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up