Optyczne wyjście dźwiękowe do dźwięku przestrzennego 5.1

Optical Out to 5.1 - przesyłanie dźwięku 5.1 przez wyjście optyczne W dzisiejszych czasach telewizory oferują coraz lepszą jakość obrazu, ale dźwięk wciąż może pozostawiać wiele do życzenia. Wielu użytkowników chciałoby, aby dźwięk towarzyszący oglądaniu filmów czy graniu w gry był bardziej immersyjny i przestrzenny. W przypadku telewizorów, które nie posiadają wbudowanego systemu dźwiękowego, często sięgamy po zewnętrzne urządzenia, takie jak amplitunery, soundbary czy zestawy kina domowego, aby poprawić jakość dźwięku.


Jednym ze sposobów podłączenia takich urządzeń do telewizora jest wykorzystanie wyjścia optycznego, zwanej także cyfrowym wyjściem dźwięku. Wiele telewizorów posiada taką opcję, która umożliwia przesyłanie dźwięku w formacie 5.

Jednak, jak się okazuje, nie zawsze jest to takie proste.

Przyjrzyjmy się sytuacji, w której użytkownik kupił telewizor model kdl-60nx720 i podłączył do niego PlayStation 3 oraz dekoder cyfry za pomocą kabla HDMI. Dodatkowo, do telewizora podłączony był stary amplituner bez portów HDMI przy użyciu kabla optycznego. Telewizor odtwarzał dźwięk przez głośniki, ale użytkownik chciał włączyć amplituner, aby uzyskać mocniejszy dźwięk.

Niestety, sygnał wysyłany przez optyczne wyjście telewizora zawsze był rozpoznawany jako sygnał stereo w amplitunerze, nawet gdy PlayStation 3 nadawało sygnał dźwięku w formacie 5.

Szukano sposobu, aby telewizor wysyłał dźwięk 5.1 przez cyfrowe wyjście optyczne.

W przypadku telewizora kdl-60nx720, ustawienia wyjścia optycznego były ustawione na "AUTO". Jednak, mimo to, amplituner nadal odbierał sygnał jako stereo. Okazało się, że stary amplituner potrafił odtwarzać dźwięk w formacie Dolby Digital 5.1 przez optyk, ale telewizor nie przesyłał takiego sygnału.

W rezultacie, użytkownik zdecydował się podłączyć PlayStation 3 i dekoder bezpośrednio do amplitunera za pomocą kabla optycznego, omijając telewizor. Dzięki temu rozwiązaniu, uzyskał dźwięk 5.1 bez konieczności przełączania się między wejściami amplitunera. Jednak, mimo że rozwiązanie działało, było niewygodne dla użytkownika.

W przypadku, gdy chcemy przesyłać sygnał audio 5.1 z telewizora do systemu dźwiękowego za pomocą kabla optycznego, istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, konieczne jest posiadanie źródła dźwięku w formacie 5.1, które umożliwia takie przesłanie sygnału. Jeśli naszym źródłem dźwięku jest zewnętrzne urządzenie podłączone do telewizora, nie mamy gwarancji, że przesyłanie sygnału 5.1 będzie działać poprawnie.

W przypadku posiadaczy telewizorów Panasonic, producent udostępnia instrukcje dotyczące ustawień dźwięku. Jednak, należy pamiętać, że nie ma gwarancji, że przesyłanie sygnału 5.1 będzie działać poprawnie, jeśli źródło dźwięku jest zewnętrznym urządzeniem podłączonym do telewizora.

W przypadku, gdy posiadamy odbiorcze urządzenie audio wyposażone w system głośników 5.1, zaleca się bezpośrednie podłączenie źródła dźwięku 5.1 do głośników. Dzięki temu unikniemy problemów z przesyłaniem sygnału przez telewizor i będziemy mieć pewność, że dźwięk będzie odtwarzany w odpowiednim formacie.

W przypadku braku dostępnego systemu głośników 5.1, telewizor będzie odtwarzał dźwięk za pomocą dostępnych głośników. Warto jednak pamiętać, że nie uzyskamy efektu dźwięku przestrzennego, jaki daje system 5.1

Podsumowując, przesyłanie dźwięku 5.1 przez wyjście optyczne telewizora może być problematyczne w niektórych przypadkach. Warto zwrócić uwagę na ustawienia dźwięku w telewizorze oraz na możliwości naszego systemu audio. Jeśli chcemy uzyskać pełnię dźwięku 5.1, zaleca się bezpośrednie podłączenie źródła dźwięku do systemu głośników 5.1.

Indeks

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up