WiFi nie działa pod Ubuntu? Jak rozwiązać problem

Ubuntu to potężny darmowy system operacyjny typu open source, który jest odpowiedni dla początkujących, którzy chcą poznać Linuksa i doświadczonych profesjonalistów, którzy potrzebują solidnego i bezpiecznego systemu do projektów i tym podobnych. Jednak pomimo wszystkich zalet czasami możesz mieć problemy z połączeniem z sieciami Wi-Fi.

Problem z połączeniem Wi-Fi może dotyczyć sprzętu lub oprogramowania. Oto kilka praktycznych rozwiązań, gdy użytkownicy mają problemy z połączeniem się z sieciami Wi-Fi.

Notatka - Największym problemem, z jakim borykają się użytkownicy, jest karta bezprzewodowa Broadcom. Chociaż producent jest częścią Linux Foundation, nie oznacza to, że obsługa sterowników jest zawsze dobra. Oprócz sterowników innym problemem jest szyfrowanie TKIP w użyciu.

Indeks

Pierwszy problem: urządzenie nie zostało rozpoznane

Jeśli urządzenie bezprzewodowe nie jest rozpoznawane przez Ubuntu (lub inną dystrybucję), musisz przejść do Terminala i wprowadzić następujące polecenie:

sudo lsusb

jeśli używasz wtyczki karty USB WLAN lub klucza sprzętowego e

sudo lspci

jeśli masz wewnętrzną kartę WLAN.

Jeśli odpowiedź na te polecenia wróci z danymi wyjściowymi podobnymi do poniższego zrzutu ekranu, masz szczęście: Ubuntu może znaleźć kartę. Jest zwykle określany jako „kontroler sieciowy” lub „kontroler sieci Ethernet”.

W przeszłości wiele dystrybucji Linuksa miało trudności ze zlokalizowaniem karty bezprzewodowej. Na szczęście wsparcie znacznie się poprawiło, więc jest to teraz rzadki przypadek.

Dodatkowe polecenia

Możesz także użyć następującego polecenia, aby sprawdzić, czy urządzenie może wykryć urządzenie bezprzewodowe; Użytkownicy mogą potrzebować najpierw zainstalować lshw na swoim komputerze.

lshw -C network

Wynik powinien wyglądać tak:

*-red
descripción: Interfaz inalámbrica
producto: PRO/Wireless 3945ABG[Golán] Conexión de red
proveedor: Intel Corporation 

> Intel Corporation

Jeśli tak jest i system znajdzie kartę WLAN, możesz kontynuować instalację sterownika/modułu w sposób opisany poniżej.

Drugi problem: brak modułu sterownika

Kontynuując polecenia lsusb i lspci, dopóki Ubuntu widzi kartę wifi, można założyć, że firmware działa, tylko system nie ma pojęcia, co z kartą zrobić. Wymagane są tutaj sterowniki lub moduły.

Wróć do terminala i wprowadź następujące polecenie:

sudo lsmod

Pojawi się lista używanych modułów. Aby aktywować moduł, wprowadź następujące polecenie, gdzie "nazwa modułu" to nazwa twojego chipsetu.

sudo modprobe modulename

Na przykład, jeśli twój bezprzewodowy chipset to „RT2870”, będzie wyglądać tak:

sudo modprobe rt2800usb

Następnie uruchom ponownie polecenie lsmod, aby sprawdzić, czy zostało załadowane pomyślnie.

Załaduj moduł automatycznie przy starcie

Jest to rzadka okazja, ale czasami moduł nie utrzymuje się po uruchomieniu. W takim przypadku możesz wymusić stałe obciążenie. Wpisz w terminalu następujące polecenie:

sudo nano /etc/modules

Otworzy się edytor tekstu nano. Dodaj poniżej nazwę modułu i zapisz plik. Musisz ponownie uruchomić i sprawdzić, czy karta WiFi wykrywa teraz sieci, aby mogła normalnie się łączyć.

Jeśli utkniesz, powtórz proces. Na szczęście Ubuntu ma kilka przydatnych stron pomocy Dokumentacja online kto też potrafi czytać. Dodatkowo możesz skorzystać z wbudowanego przewodnika w terminalu, wpisując:

Isusb człowieku
Ispci człowieku

Po trzecie: DNS

DNS rzadko stanowi problem; Warto jednak sprawdzić, czy nadal masz problemy z łącznością. W terminalu wpisz następujące polecenie, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi DNS:

Urządzenie nmcli pokazuje wlan1 | grep IP4.DNS

Spowoduje to wyświetlenie adresu LAN routera. Jeśli to nie zadziała, być może trzeba zmienić „wlan1” na używany przez system bezprzewodowy. Do uchwycenia etykiety można również użyć następującego polecenia:

dirección IP

Po uzyskaniu tych informacji następną metodą jest pingowanie adresu LAN routera. Jeśli to zadziała, spróbuj pingować serwery DNS Google:

8.8.8.8.8 Przygotowanie 8.8.8.8

Te wyniki mogą pomóc w ustaleniu, na czym polega problem z DNS. Jeśli na urządzeniach w domu lub biurze występują błędy ładowania bocznego, zmień DNS routera na serwery Google lub Open DNS. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, musisz skontaktować się z producentem routera. Jednak zwykle odbywa się to na stronach administracyjnych, najczęściej wpisując 192.168.0.1 lub podobny.

Jeśli Twój problem z DNS dotyczy tylko Ubuntu, użyj GUI administratora sieci, aby wykonać następujące czynności:

  • Kliknij prawym przyciskiem myszy Menedżera sieci.

  • Edytuj połączenia.

  • Wybierz odpowiednie połączenie WLAN.

  • Wybierz konfigurację IPv4.

  • Zmień metodę tylko na adresy DHCP.

  • Dodaj 8.8.8.8.8, 8.8.4.4 w polu Serwer DNS. Zapamiętaj przecinek, który oddziela adresy IP i nie zostawiaj spacji.

  • Zapisz, a następnie zamknij.

Na koniec uruchom ponownie komputer lub uruchom ponownie Menedżera sieci z terminala:

Uruchom ponownie administratora sieci usług perswazji.

Po czwarte: nie administrator sieci

Załóżmy, że usunąłeś lub przypadkowo odinstalowałeś administratora sieci. To jest naprawdę problematyczna sytuacja - nie masz internetu ani menedżera sieci, ale są rzeczy, które możesz zrobić.

Zakładając, że pakiet apt nadal znajduje się w pamięci podręcznej, możesz przejść do terminala i wpisać:

sudo apt-get install network-manager

Po usunięciu tej pamięci podręcznej możesz użyć kabla Ethernet do połączenia, podłączając go do portu Ethernet i ponownie uruchamiając powyższe polecenie.

Ostatnim krokiem jest edycja pliku konfiguracyjnego, jeśli żadna z powyższych opcji nie działa. Jako edytor tekstu wybrałem gedit, ale możesz użyć swojego ulubionego wyboru i edytować polecenie.

sudo gedit /etc/network/interfaces

Edytuj go, aby przeczytać:

auto lo
iface lo inet loopback
auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-essid myssid
wpa-psk mypasscode

>

Następnie możesz ponownie uruchomić interfejs, wpisując następujący kod:

sudo ifdown wlan0 && sudo ifup -v wlan0

Aby uzyskać więcej informacji na temat podsystemu bezprzewodowego Linux, zobacz wiki Kernel.org.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up