Ulepsz i dostosuj Eksplorator plików systemu Windows

5 sposobów na ulepszenie eksploratora folderów i plików w systemie Windows, aby był szybszy i bardziej wydajny

W systemie Windows 10 Przeglądarka plików to jeden z najważniejszych programów na naszym komputerze, ponieważ służy do otwierania folderów, otwierania zawartości dysków twardych lub pamięci wymiennych (dyski zewnętrzne, pendrive'y), dostępu do zawartości folderów lub plików w sieci oraz przeglądania list pliki i dokumenty. W systemie Windows 10 ten program znacznie się poprawił w porównaniu z Eksploratorem, który znaleźliśmy w systemie Windows 7 lub wcześniejszym, ale nadal możesz go zmienić i dostosować do swoich potrzeb - istnieje wiele sposobów dostosuj eksplorator plików systemu Windows abyś mógł szybciej przeglądać foldery na komputerze.

W tym artykule przyjrzymy się przydatnym opcjom zarządzaj eksploratorem plików systemu Windows 10 i dostosuj gotak, aby można go było dostosować do wszystkich potrzeb użytkowników (w pracy, w domu czy w szkole).

Indeks
 1. Jak dostosować Eksplorator plików
  1. Dodaj opcje „Kopiuj i przenieś”
  2. Dostosuj menu kontekstowe
  3. Dodaj karty
  4. Przyspiesz kopiowanie plików
  5. Dodaj szybkie wyodrębnianie i tworzenie skompresowanych plików
  6. Wnioski

Jak dostosować Eksplorator plików

Sam Eksplorator plików jest już bardzo wszechstronnym i potężnym narzędziem, ale bardzo niewielu użytkowników dostosowuje go, aby był jeszcze bardziej wydajny na co dzień. W kolejnych rozdziałach pokażemy, jak można uczynić Eksploratora plików menedżerem plików godnym komputera nowego tysiąclecia.

Dodaj opcje „Kopiuj i przenieś”

Po naciśnięciu prawego przycisku myszy na pliku byłoby wygodnie mieć dwa rodzaje opcji: „Kopiuj do folderu” i „Przenieś do folderu”, dwie idealne pozycje dla tych, którzy korzystają z komputera. Tylko za pomocą myszy (nie skróty klawiaturowe), dzięki czemu możemy uniknąć przenoszenia plików poprzez przeciąganie lub kopiowanie i wklejanie. Ta opcja otwiera okno, w którym można wybrać folder docelowy, ułatwiając kopiowanie i wklejanie plików w systemie Windows. Aby kontynuować, pobierz pliki .reg z Witryna TenForums, w szczególności Add_Copy-Move_To_Folder_to_context_menu.

Po pobraniu pliku .reg kliknij go dwukrotnie i dodaj klucze rejestru; aby zmiany zaczęły obowiązywać, ponownie uruchamiamy komputer. Przy kolejnym restarcie sprawdzamy, czy w menu kontekstowym nie ma nowych pozycji (kliknięcie prawym przyciskiem na dowolnym pliku), dzięki czemu możemy szybko i łatwo przenosić lub kopiować pliki za pomocą myszy.

Dostosuj menu kontekstowe

Menu kontekstowe pojawia się po kliknięciu pliku lub folderu prawym przyciskiem myszy. Różne opcje menu są dodawane lub usuwane podczas instalowania lub odinstalowywania nowych programów, które integrują się z Eksploratorem Windows, takich jak program antywirusowy lub OneDrive. Jeśli chcemy usunąć niektóre opcje z menu kontekstowego bez usuwania powiązanych programów, możemy polegać na darmowym programie, takim jak CCleaner, do pobrania z oficjalna strona.

Aby skorzystać z tego programu, przejdź do menu Instrumenty, otwórzmy menu Początek i otwórz kartę Menu kontekstowe, gdzie możemy usuwać lub dezaktywować wpisy. Niestety CCleaner nie wyświetla wszystkich elementów menu kontekstowego, więc jeśli chcesz mieć bardziej kompletne narzędzie do tego celu, musimy użyć ShellExView, aby wyłączyć niepotrzebne opcje w menu kontekstowych. W przypadku innych programów możesz również dodaj opcje do menu kontekstowego prawego przycisku myszy.

Dodaj karty

Jeśli chcemy otwierać zakładki w tym samym oknie eksploratora plików, możemy to zrobić, dodając dedykowane programy, takie jak te, które znajdziemy w ewentualnym artykule. Otwórz foldery za pomocą eksploratora plików z zakładkami w systemie Windows.

W takim przypadku będziemy musieli koniecznie pobrać alternatywę dla Eksploratora plików, ponieważ w żadnym wypadku nie można dodać zakładek za pomocą menedżera plików zawartego w systemie Windows 10.

Przyspiesz kopiowanie plików

W systemie Windows 10 kopiowanie plików poczyniło duże postępy w porównaniu z wbudowanymi programami obsługi w starszych wersjach systemu Windows, ale nadal istnieją nierozwiązane problemy: na przykład, jeśli wystąpi przerwa, należy ją ponownie uruchomić. A jeśli tak jest już plikiem, którego kopiowanie lub przenoszenie zatrzymuje się. Aby rozwiązać wszystkie problemy podczas przenoszenia plików, zalecamy dodanie menedżera kopiowania, takiego jak TeraCopy.

Teracopy integruje się z Eksploratorem Windows, zastępując interfejs przesyłania podczas kopiowania lub przenoszenia plików, a także jest dodawany do opcjonalnego menu kontekstowego, dzięki czemu można go uruchomić, klikając plik prawym przyciskiem myszy. W obu przypadkach będziemy mieli naprawdę zaawansowanego menedżera transferu, który pokazuje postęp transferu, unika błędów podczas procesu (kontynuując kopiowanie) i może sprawdzić skopiowane pliki.

Dodaj szybkie wyodrębnianie i tworzenie skompresowanych plików

Jednym z ograniczeń Eksploratora plików jest wyodrębnianie skompresowanych plików: obsługuje pliki ZIP, ale nie obsługuje plików RAR ani żadnego innego typu skompresowanego pliku. Aby znacznie usprawnić procedurę wypakowywania skompresowanych plików, zalecamy zainstalowanie bezpłatnego programu 7-Zip, Dostępne od oficjalna strona.

Aby dodać elementy menu kontekstowego, otwieramy program, przechodzimy do menu Instrumenty, otwórzmy menu Opcjewybieramy zakładkę 7-Zip i w sekcji Elementy menu kontekstowegoupewnij się, że sprawdzasz tylko pozycje Wypakuj do folderu jest Dodaj do archive.zip. Po zmianach naciskamy Zastosować iść w porządku; Odtąd oba elementy pojawią się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy dowolnego skompresowanego pliku, dzięki czemu możemy szybko wyodrębnić skompresowane pliki do folderu (który pojawi się w tym samym miejscu co skompresowany plik), a także możemy szybko utworzyć plik ZIP, wybierając jeden lub więcej plików lub folderów.

Wnioski

Postępując zgodnie z tymi małymi wskazówkami, możemy ułatwić korzystanie z Eksploratora plików systemu Windows 10, dostosowując menu kontekstowe i zmieniając system przesyłania plików. Jeśli szukamy głębszych zmian (takich jak zakładki), będziemy musieli dodać kilka plików reg lub zmienić menedżera plików jednym z alternatywnych programów wymienionych w dedykowanym rozdziale.

Aby dowiedzieć się, jak ulepszyć Eksploratora Windows, możemy również przeczytać nasze przewodniki Dodaj opcje folderów do wyboru plików, filtrów i sortowania jest Najważniejsze wskazówki dotyczące folderów w systemie Windows.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up