Różnice między interfejsem UEFI a systemem BIOS, których należy użyć?

UEFI a BIOS, który jest najlepszy i którego należy użyć? To dobre pytanie dla każdego, kto chce wiedzieć, jak działa podstawowy sprzęt, aby móc wyregulować nakrętki i śruby swoich komputerów. Krótko mówiąc, UEFI jest nowsza, lepsza i ładowana na większości nowoczesnych komputerów.

Ale rzeczy nie są tak proste, jak czarno-białe. Oto przegląd tego, co oferują UEFI i BIOS, i dlaczego możesz wybrać jeden z nich.

Indeks
 1. Podstawy
 2. Wyjdź z ograniczeń rozmiaru
 3. Szybkość i wydajność
 4. bezpieczeństwo
 5. Dlaczego wybrać UEFI?
 6. Dlaczego warto wybrać BIOS?
 7. Gdy aktualizacja w tle to wielka sprawa

Podstawy

BIOS i UEFI to dwa interfejsy oprogramowania układowego komputera, które działają jako interpreter między systemem operacyjnym a oprogramowaniem układowym komputera. Oba interfejsy są używane, gdy komputer zaczyna inicjować komponenty sprzętowe i uruchamia system operacyjny przechowywany na dysku twardym.

BIOS (Basic Input Output System) odczytuje pierwszy sektor dysku twardego, który zawiera adres następnego urządzenia do zainicjowania lub kod do wykonania. BIOS wybiera również urządzenie rozruchowe, które musi zostać zainicjowane, aby uruchomić system operacyjny. Ponieważ BIOS był używany od samego początku (istnieje od MS-DOS), nadal działa w trybie 16-bitowym, co ogranicza ilość kodu, który można odczytać i wykonać z pamięci ROM oprogramowania układowego.

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) wykonuje tę samą pracę w nieco inny sposób. Zapisuje wszystkie informacje dotyczące inicjalizacji i uruchamiania w pliku .efi zamiast oprogramowania układowego. Ten plik jest przechowywany na dysku twardym w specjalnej partycji zwanej partycją systemową EFI (ESP). Partycja ESP zawiera również programy ładujące dla systemu operacyjnego zainstalowanego na komputerze.

UEFI został zaprojektowany tak, aby całkowicie zastąpić BIOS i wprowadzić wiele nowych funkcji i ulepszeń, których nie można zaimplementować przez BIOS. Niektóre z tych funkcji wyjaśniono poniżej.

Wyjdź z ograniczeń rozmiaru

BIOS używa Master Boot Record (MBR) do przechowywania informacji o danych na dysku twardym, podczas gdy UEFI używa tabeli partycji GUID (GPT). Największą różnicą między nimi jest to, że MBR używa 32-bitowych wpisów w swojej tabeli, co ogranicza całkowitą liczbę partycji fizycznych do tylko 4. Każda partycja może mieć maksymalny rozmiar 2 TB, podczas gdy GPT używa 64-bitowych wpisów w swojej tabeli. To znacznie rozszerza obsługę rozmiarów dysków twardych.

Ponadto UEFI obsługuje większe dyski twarde i SDD. Teoretyczny limit rozmiaru dla dysków rozruchowych UEFI wynosi ponad dziewięć zettabajtów, podczas gdy BIOS może uruchamiać się tylko z dysków, które mają 2,2 terabajta lub mniej.

Szybkość i wydajność

Ponieważ UEFI jest niezależne od platformy, może poprawić czas i szybkość uruchamiania komputera. Jest to szczególnie ważne, gdy w komputerze są zainstalowane duże dyski twarde. To ulepszenie zależy od sposobu skonfigurowania interfejsu UEFI do działania. UEFI może działać lepiej przy inicjowaniu urządzeń sprzętowych.

Zwykle ta poprawa szybkości stanowi ułamek całkowitego czasu uruchamiania, więc nie zobaczysz dużej różnicy w całkowitym czasie uruchamiania. Programiści mogą korzystać ze środowiska UEFI Shell, które może wykonywać polecenia z innych aplikacji UEFI, aby jeszcze bardziej zoptymalizować wydajność systemu.

bezpieczeństwo

Bezpieczny start to funkcja UEFI, która została zaimplementowana w systemie Windows 8 i jest obecnie standardem w systemie Windows 10. Największą zaletą UEFI jest jego bezpieczeństwo w stosunku do BIOS-u. UEFI pozwala tylko na ładowanie prawdziwych sterowników i usług podczas rozruchu, aby upewnić się, że złośliwe oprogramowanie nie może zostać załadowane podczas uruchamiania komputera. Microsoft zaimplementował tę funkcję w celu zwalczania problemów piractwa w systemie Windows, podczas gdy Mac od jakiegoś czasu używa UEFI.

Bezpieczny rozruch wymaga podpisu cyfrowego z programów ładujących, które muszą zażądać podpisu cyfrowego jądra. Ten proces będzie kontynuowany do pełnego uruchomienia systemu operacyjnego. Ta funkcja bezpiecznego rozruchu jest również jednym z powodów, dla których trudniej jest zainstalować inny system operacyjny na komputerze z systemem Windows.

Dlaczego wybrać UEFI?

Jeden z powodów wyboru bardziej popularnego systemu BIOS jest następujący Intel nie zamierza już wspierać do „tradycyjnego” systemu BIOS w 2020 roku.

UEFI ma następujące funkcje i zalety:

 • Powszechne powiedzenie: BIOS jest napisany w języku asemblera, a UEFI w prostszym języku C.
 • Jednostka: UEFI obsługuje większe dyski twarde i SDD. Teoretyczny limit rozmiaru dysków rozruchowych UEFI wynosi ponad dziewięć zettabajtów, podczas gdy BIOS może uruchamiać się tylko z dysków o rozmiarze 2,2 terabajta lub mniej.
 • Kontroler: UEFI ma złożone i dyskretne sterowniki, podczas gdy BIOS używa sterowników w opcjonalnej pamięci ROM (pamięć tylko do odczytu). W przypadku systemu BIOS aktualizacja sprzętu wymaga nowej optymalizacji pamięci ROM, aby była kompatybilna. Ta specyfikacja dotyczy sterowników UEFI, które są oddzielnie napisane i które można aktualizować.
 • Czas rozpoczęcia: W większości przypadków UEFI zapewnia szybszy czas uruchamiania systemu operacyjnego.
 • Bezpieczeństwo: UEFI oferuje zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Bezpieczny rozruch zapobiega uruchamianiu komputera przez niepodpisane lub nieautoryzowane aplikacje. System operacyjny musi zawierać rozpoznawalny klucz. Bez bezpiecznego rozruchu komputer jest podatny na złośliwe oprogramowanie, które uszkadza proces uruchamiania.
 • Podmioty przetwarzające dane: UEFI działa w trybie 32- lub 64-bitowym. BIOS działa tylko w trybie 16-bitowym i może używać tylko 1 MD pamięci wykonywalnej.
 • BIOS działa tylko w trybie 16-bitowym i może używać tylko 1 MD pamięci wykonywalnej.
 • GUI: UEFI zapewnia bardziej intuicyjny graficzny interfejs użytkownika, który w przeciwieństwie do systemu BIOS można obsługiwać za pomocą myszy i klawiatury.

Inną zaletą UEFI jest to branżowe forum poświęcone interfejsowi Zarządza nim i jest bardziej niezależny od producenta niż BIOS.

Dlaczego warto wybrać BIOS?

Oto niektóre powody, dla których użytkownik może wybrać starszą wersję BIOS-u zamiast UEFI:

 • BIOS jest idealny, gdy nie potrzebujesz precyzyjnej kontroli nad działaniem komputera.
 • BIOS jest również wystarczający do działania komputera.
 • BIOS jest wystarczający, nawet jeśli masz tylko małe dyski lub partycje. Chociaż wiele nowszych dysków twardych przekracza limit 2 terabajtów systemu BIOS, nie wszyscy użytkownicy będą potrzebować tego miejsca.
 • BIOS jest idealny, jeśli masz tylko małe dyski lub partycje.
 • Funkcja „Bezpieczny rozruch” UFI może uniemożliwić producentom OEM uniemożliwianie użytkownikom instalowania innych systemów operacyjnych na ich sprzęcie. Jeśli będziesz trzymać się BIOS-u, unikniesz tego problemu.
 • BIOS zapewnia dostęp do informacji o sprzęcie w interfejsie, podczas gdy nie wszystkie implementacje UEFI to robią. Dostęp do specyfikacji sprzętu można jednak uzyskać w systemie operacyjnym.

Niektóre nowsze komputery mogą uruchamiać UEFI w starszym trybie BIOS. Użytkownicy, którzy chcą zachować komputery ze starszymi systemami operacyjnymi, w tym Windows 7, będą chcieli włączyć tę funkcję.

Gdy aktualizacja w tle to wielka sprawa

Większość nowoczesnych komputerów jest wyposażona w UEFI. Zapewnia to najnowsze środki bezpieczeństwa, bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs do optymalizacji maszyny, a także obsługę nowoczesnych systemów operacyjnych i bardziej rygorystycznych specyfikacji. Chociaż jest kilka powodów, aby trzymać się starego BIOS-u lub korzystać z jego trybu zgodności, większość użytkowników doceni aktualizację UEFI lub nigdy nie dowiedzą się, co się stało.

Kredyt: Tryb rozruchu UEFI / BIOS a / small>

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up