Różnice między formatami plików graficznych (JPG, PNG, GIF itp.)

Jakie są główne formaty obrazów i jakie są różnice między JPG, PNG, BMP, GIF, WEBP i innymi?

Obrazy są ogromną częścią stron internetowych i naprawdę wszędzie, nawet gdy korzystamy z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter. Chociaż obrazy mogą wyglądać tak samo dla nas wszystkich, mogą być prezentowane w różnych formatach, podobnie jak filmy i muzyka: większość plików będzie w formacie JPEG (lub JPG), ale możemy również znaleźć inne formaty z różnymi obrazami na stronie internetowej lub między udostępnianiem społecznościowym.

Jeśli nigdy nie przyjrzeliśmy się różnym typom formatów plików graficznych, znalazłeś właściwy przewodnik: tutaj zapewniamy wszystkie szczegóły dotyczące najpopularniejszych formatów obrazu na komputerach, smartfonach i tabletachdzięki czemu możesz wybrać format do pobrania następnego zdjęcia w zależności od potrzeb dotyczących jakości i miejsca.

Indeks
 1. Obrazy rastrowe i obrazy wektorowe
 2. Lista formatów plików graficznych
 3. Obrazy RAW
  1. dyplom

Obrazy rastrowe i obrazy wektorowe

Wszystkie formaty obrazów przetwarzane przez komputery PC lub urządzenia mobilne dzielą się na dwie różne kategorie, z których każda ma swoje mocne i słabe strony. Zanim przejdziemy do najpopularniejszych formatów obrazów, poznajmy różnicę między obrazami rastrowymi i wektorowymi.

Najpopularniejsze formaty obrazów (takie jak JPEG, GIF i PNG) należą do tej kategorii Obrazy rastrowe lub obrazy statyczne; w formatach należących do tej kategorii każdy piksel ma kolor, położenie i proporcję w stosunku do rozdzielczości obrazu. To ograniczenie obniża jakość obrazów przy rosnącym powiększeniu: w rzeczywistości tylko obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości mogą być powiększane bez oglądania poszczególnych pikseli. Te formaty obrazu są idealne do udostępniania w sieciach społecznościowych lub w Internecie, ale mają ogromne ograniczenia, jeśli chcesz pracować nad każdym pikselem lub powiększać zdjęcie.

Z drugiej strony są też takie Formaty obrazów wektorowychużywając zaawansowanego systemu linii i krzywych na płaszczyźnie kartezjańskiej, aby utworzyć całkowity obszar, a zatem nie powiązany z pojedynczym pikselem: w rzeczywistości jesteśmy w obecności ogromnego zdjęcia odpowiadającego pikselowi ekranu . Daje to wyraźną przewagę, gdy powiększamy zdjęcie, ponieważ nigdy nie zobaczymy ziarnistego zdjęcia, jak to robimy w przypadku obrazów statycznych; W rezultacie obrazy wektorowe są znacznie cięższe i nie nadają się do treści internetowych, a jednocześnie są bardzo dobre do prac graficznych lub tworzenia imponujących plakatów lub obrazów.

Lista formatów plików graficznych

Po ustaleniu tej niezbędnej przesłanki dla formatów obrazu, na poniższej liście znajdziemy najbardziej znane i najczęściej używane formaty obrazu w IT i technologii, ze wskazaniem, czy są to formaty statyczne czy wektorowe i gdzie mogą być używane .

 • JPEG (lub JPG): najpopularniejszy format, skrót od Joint Photographic Experts Group. Ten statyczny format obrazu nadal jest hitem praktycznie na wszystkich nowoczesnych urządzeniach dzięki kompresji i uniwersalnej obsłudze. Ten format jest idealny dla blogów, stron z wiadomościami, zdjęć produktów, zdjęć na okładkę lub zdjęć profilowych.
 • PNG: inny popularny format obrazu statycznego. Ten format jest preferowany w niektórych scenariuszach niż JPG, ponieważ wykonuje kompresję bezstratną, która zachowuje szczegóły i kontrast między kolorami. Ten format najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć z dużą ilością tekstu lub gdy chcemy tworzyć duże infografiki, banery lub zrzuty ekranu.
 • GIF: format obrazu statycznego Skrót od Graphics Interchange Format, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny dzięki rozpowszechnieniu we wszystkich sieciach społecznościowych i aplikacjach do przesyłania wiadomości. Ten format umożliwia tworzenie małych animowanych obrazów o niewielkich rozmiarach, które można łatwo udostępniać w Internecie lub na czacie bez konieczności posiadania szybkiego połączenia (dzięki ograniczeniom formatu, pliki 8 bitów na piksel i ograniczone Paleta bloków 256 kolorów).
 • WebP: statyczny format obrazu opracowany przez Google w celu optymalizacji ładowania treści, ponieważ oferuje jakość odpowiadającą JPEG lub PNG przy znacznie wyższym poziomie kompresji (zarówno stratnej, jak i bezstratnej). Ten format jest idealny, jeśli mamy mało miejsca na serwerze i nadal chcemy wgrać na stronę dużo dobrej jakości zdjęć.
 • SPRZECZKA: Ten statyczny format obrazu (skrót od Tagged Image File Format) służy do identyfikowania plików obrazów, które są następnie używane do drukowania. Używają go wszystkie programy do edycji obrazów, a ponieważ plik zawiera dużo szczegółów, często pojawiają się one jako bardzo duże pliki. Format TIFF jest idealny do drukowania wysokiej jakości zdjęć i zwiększania rozdzielczości.
 • Bitmapa (lub bmp): Ten statyczny format obrazu jest jednym z najstarszych w obiegu i pomimo dobrej jakości obrazu nie jest już używany ze względu na brak lub słabą kompresję pliku (mapa bitowa szybko tworzy bardzo duże pliki). Tę samą jakość można również osiągnąć za pomocą bardziej nowoczesnych formatów, takich jak WebP i PNG, które sprawiły, że korzystanie z obrazów bitmapowych stało się praktycznie przestarzałe.
 • HEIF: Akronim od High Efficiency Image File Format, ten nowy statyczny format obrazu powstał jako konkurencja dla JPEG i oferuje bardzo wysoki poziom kompresji przy tej samej wysokiej jakości obrazu (równej lub wyższej niż PNG). W rzeczywistości dzięki HEIF otrzymujemy bardzo ładne obrazy w wysokiej rozdzielczości, ale zajmują one około 40% mniej miejsca niż ten sam obraz w formacie JPG. Zalecamy używanie go do zdjęć na nowoczesnych telefonach i tabletach, gdzie czujnik aparatu często wytwarza obrazy o rozdzielczości 40 MP lub więcej. w Apple jest jak HEIC. znany, wersja dostosowana przez firmę Apple, która oferuje najwyższą jakość.
 • SVG: Akronim od Scalable Vector Graphics, jest to najbardziej popularny wśród formatów obrazów wektorowych, czyli takich, które zapisują obrazy jako linie i kształty. Ten format służy do tworzenia logo, ikon, ilustracji i dowolnego skalowalnego obrazu, aby nigdy nie tracił na jakości (pomyśl o zdjęciu lub motywie witryny, których wymiary zmieniają się w zależności od rozmiaru witryny, ekranu i rozdzielczości).
 • EPS: Ten format obrazu wektorowego jest standardowym formatem, gdy zapisujemy pracę w programie Adobe Illustrator lub podobnym oprogramowaniu, aby zachować wszystkie możliwe informacje o wykonywanej przez nas pracy.
 • PSD: Ten format obrazu jest generowany podczas zapisywania projektu Adobe Photoshop, aby zachować każdy szczegół bez utraty jakości. W środowisku zawodowym może osiągnąć znaczne rozmiary.

Istnieją również inne formaty obrazów, ale te wymienione są z pewnością najbardziej popularne w Internecie, w aplikacjach społecznościowych.

Obrazy RAW

Zasługują na osobną wzmiankę Obrazy RAW, Obrazy, które nie należą do żadnej z powyższych kategorii, ale stanowią jeden z filarów, na których pracują fotografowie i ilustratorzy. Jeśli zrobimy zdjęcie w tym formacie, dostaniemy Surowe obrazy (RAW), czyli zawierają maksymalną ilość informacji: więc te obrazy są idealne do pracy w Photoshopie i podobnych programach, ponieważ nie zostały poddane kompresji, bez optymalizacji i bez filtrów podczas robienia zdjęcia. Po przetworzeniu można je wyeksportować do dowolnego z powyższych formatów, które lepiej nadają się do użytku i udostępniania (ponieważ pliki RAW są zwykle bardzo duże).

Możemy również przeczytać nasze poradniki, aby dowiedzieć się więcej Rób zdjęcia RAW na Androida, najlepsze aplikacje oraz Jak otwierać zdjęcia i obrazy RAW w Windows 10 i 7?.

dyplom

Jak widzieliśmy, nie tylko obrazy są w JPG, ale możemy używać różnych formatów obrazów w zależności od tego, co chcemy osiągnąć lub gdzie zamierzamy użyć zdjęcia lub obrazu, który wrzuciliśmy do Internetu. Jeśli jesteśmy profesjonalnymi fotografami, zdjęcia powinny być robione tylko w formacie RAW i dopiero wtedy powinniśmy wybrać format, do którego mają być eksportowane (zwykle PNG lub TIFF, w zależności od potrzeb).

Jeśli mamy trudności z otwarciem lub edycją niektórych formatów graficznych, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami. Przeglądaj zdjęcia i otwieraj zdjęcia na komputerze za pomocą Irfanview oraz Najlepsze programy 10 do edycji zdjęć i zdjęć (za darmo).

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up