Qimo: Linux dla dzieci | Instrukcje i samouczki

Kilka razy rozmawialiśmy o oprogramowaniu linuksowym dla dzieci, ale do tej pory nigdy nie przyjrzeliśmy się bliżej w pełni funkcjonalnym dystrybucjom dla dzieci. Wiele osób zna Edubuntu, spin-off Ubuntu skierowany do szkół i innych instytucji edukacyjnych, ale możesz nie wiedzieć zbyt wiele o Qimo.

W przeciwieństwie do Edubuntu, który został opracowany dla modelu sieci klient-serwer, Qimo jest przeznaczone dla pojedynczego użytkownika pulpitu, w tym przypadku dla dzieci w wieku 3 lat i starszych. Użyj niestandardowej wersji pulpitu XFCE z dużymi ikonami i prostym menu ułatwiającym nawigację. Uwzględniono wiele najlepszych tytułów oprogramowania dla dzieci dla systemu Linux, takich jak GCompris i TuxPaint. Dzisiaj przyjrzymy się, co ma do zaoferowania Qimo i poddamy to ostatecznemu testowi: prawdziwe dziecko.

Ściągnij i zainstaluj

Plik ISO dla Qimo (wymawiane "kim-oh", jak w "Eskimosie" ) można znaleźć na ich stronie internetowej pobieranie .

Jeśli chcesz, nie musisz instalować Qimo, aby go przetestować. Jest to w pełni funkcjonalna płyta CD oparta na Ubuntu, więc Ty (lub Twoje dziecko) masz szansę przetestować oprogramowanie dla siebie, aby zobaczyć, czy chcesz.

Ponieważ Qimo jest wariantem Ubuntu, proces instalacji jest prawie identyczny jak w przypadku standardowej instalacji Ubuntu. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego procesu, zapoznaj się z dokumentacją na stronie pulpitu Ubuntu Pobierać .

Biurko Qimo

Jak wspomniano powyżej, Qimo działa na dostosowanej wersji środowiska graficznego XFCE. XFCE zawsze był szybkim, prostym i stosunkowo lekkim pakietem, dlatego warto używać go jako podstawy komputera stacjonarnego, w którym kluczem jest prostota.

Jednak trochę rozczarowuje, że to tylko niestandardowa konfiguracja XFCE. Nie zrozum mnie źle, XFCE to dobry system, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że programiści tracą szansę na zrobienie czegoś prostszego i może bardziej interesującego.

Dołączone oprogramowanie

Największą zaletą Qimo jest to, że zawiera jedne z najlepszych programów dla dzieci w systemie Linux. Wiele głównych pakietów obejmuje:

GCompris : Prawdopodobnie Linux, który jest najbliżej "zabójczej aplikacji" dla dzieci, żadna juniorska dystrybucja nie byłaby kompletna bez GCompris. Ten pakiet zawiera dziesiątki gier i zabaw, w tym wiele mających na celu nauczenie dzieci obsługi myszy i klawiatury. Mogę mówić z doświadczenia, jak skuteczne są niektóre z nich, ponieważ niedawno widziałem, jak 2-latek przeszedł od zerowej umiejętności myszy do przeglądania YouTube po spędzeniu około 15 minut w jednej z gier zręcznościowych myszy GCompris.

Dziecinnie proste : Podobnie jak GCompris, Child's Play to zbiór gier i zabaw. Nie ma takiej liczby gier, jaką robi GCompris, ale jest kilka interesujących czynności (takich jak solidna gra skojarzeniowa), które nie mają odpowiedników w GCompris.

TuxPaint : Jest to aplikacja, o której wspomnieliśmy poza tym z jedenaście , więc nie będę tu wchodzić w wiele szczegółów. TuxPaint to zabawny i elastyczny program do rysowania dla dzieci, który zawiera proste kształty i stemple. Obowiązkowa pozycja każdego młodego artysty.

Matematyka Tux : Tux Math to gra, która wymaga szybkiego myślenia i, jak sama nazwa wskazuje, pewnych umiejętności matematycznych. Komety spadają z nieba, a obowiązkiem gracza jest uratowanie domów igloo przed twoimi pingwinami. Tux Math posiada również tryb wieloosobowy, w którym do czterech osób na zmianę walczy z nadlatującymi kometami.

Laby : Dla starszych dzieci Laby może być świetną zabawą i świetnym wprowadzeniem do świata programowania. Poziomy są zaprojektowane jako puzzle, a gracz musi „zakodować swoje wyniki” za pomocą prostych instrukcji, takich jak lewo, prawo i do przodu. Domyślnie Laby używa małego podzbioru niestandardowego Pythona, aby reagować na elementy gry, ale układ wydaje się pozostawiać miejsce na alternatywne języki.

Wniosek

Chociaż prosty pulpit Qimo nie jest szczególnie inspirujący, system ma kilka genialnych szczegółów, takich jak doskonały wybór oprogramowania i fakt, że prawie wszystkie gry i aplikacje działają w trybie pełnoekranowym, co jest znacznie wygodniejsze dla młodych ludzi. Aby upewnić się, jakie to łatwe i przyjemne, położyłem dzisiaj mojego 2,5-latka przy komputerze przed biurkiem Qimo. Skontaktuję się, kiedy wysiadam.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up