Procesor, rdzeń i Hyper-Threading: czym są i co się zmienia

Przewodnik po procesorach: co się zmienia podczas korzystania z wielu procesorów, procesorów wielordzeniowych lub procesorów Hyper-Threading

Jednostka centralna, CPU lub procesor Jest mózgiem komputera, ponieważ wykonuje obliczenia i umożliwia działanie systemu operacyjnego i programów. Wielu użytkowników ma problemy z procesorami wielordzeniowymi lub procesorami z hiperwątkowością, ponieważ nie rozumieją w pełni znaczenia terminów i ich znaczenia ze względu na szybkość.

Aby rozwiązać te problemy, stworzyliśmy przewodnik, w którym szczegółowo wyjaśniamy Co oznacza wielordzeniowy procesor, co oznacza czterordzeniowy lub ośmiordzeniowy i co oznacza hiperwątkowość w informatyce?aby można było wybrać następny podmiot przetwarzający z wszystkimi istotnymi informacjami.

CZYTAJ TAKŻE -> Kupowanie procesora lub procesora do komputera PC: co musisz wiedzieć

Indeks
  1. Procesor wielordzeniowy: co to znaczy?
    1. Hyper-Threading: fałszywe czy prawdziwe serca?
    2. Procesor wielordzeniowy
    3. Porównanie procesorów wielordzeniowych HT
    4. Wnioski

Procesor wielordzeniowy: co to znaczy?

Wszystkie współczesne komputery mają tylko jeden procesor, ale mogą i wspierają jego moc obliczeniową, mając w środku więcej rdzeni (a dokładniej, jakby miał więcej „rdzeni” przetwarzających). Technologia Hyper-Threading zwiększająca liczbę widocznych rdzeni w systemie.

Przed tymi innowacjami technologicznymi mogliśmy zwiększyć moc obliczeniową, koncentrując się na płytach głównych dla serwerów: moglibyśmy faktycznie połączyć wiele procesorów, a tym samym zwiększyć ogólną moc obliczeniową. Jednak taka konfiguracja sprzętowa, która musi wykorzystywać więcej jednostek CPU, zużywa więcej energii i jest kosztowna, zwłaszcza gdy chcemy korzystać z komputera w domu lub w biurze. Problem stał się wraz z przybyciem pierwsze procesory dwurdzeniowe (dwurdzeniowe)które faktycznie działają tak, jakby w komputerze były dwa procesory (w rzeczywistości procesor jest tylko jeden, jego wewnętrzne jednostki arytmetyczne są podwojone).

W tym samym „korpusie” procesora można zatem znaleźć więcej „rdzeni” (lub jednostek arytmetycznych), które faktycznie zwiększają moc obliczeniową komputera; dziś bez problemu można znaleźć procesory czterordzeniowe, ale także ośmiordzeniowe i 20-rdzeniowe!

Hyper-Threading: fałszywe czy prawdziwe serca?

Hyper-Threading został zaimplementowany przez firmę Intel w 2002 roku na starszym Pentium 4 HT, aby umożliwić to z pojedynczym procesorem i pojedynczym rdzeniem wykonywać jednoczesne operacje tak, jakby były dwa rdzeniepoprzez „rozpakowanie” procesów, które są przetwarzane w tym samym rdzeniu (w rzeczywistości dwa procesy były przetwarzane w tym samym czasie, a nie tylko jeden proces na raz). System operacyjny z procesorem Hyper-Threading zawierał dwa rdzenie zamiast jednego, przy czym procesor był w stanie przetwarzać dwa procesy jednocześnie: oznaczało to punkt zwrotny i zwiększało moc obliczeniową nawet o 30% w porównaniu do zwykłego przetwarzania z jednym sercem i jeden proces.

Dzisiaj Hyper-Threading stał się „bonusową” funkcją „prawdziwych” procesorów wielordzeniowych w celu optymalizacji wydajności procesora, ponieważ pozwala każdemu rdzeniowi zwiększyć jego moc obliczeniową (czterordzeniowy HT jest używany przez system operacyjny jako procesor ośmiordzeniowy itp.).

Chociaż Hyper-Threading powstał jako technologia firmy Intel, istnieje już od wielu lat AMD oferuje również podwojenie rdzeni logicznych z bardzo podobną technologią o nazwie SMT.

Procesor wielordzeniowy

W przeciwieństwie do hyper-threading, wielordzeniowe procesory naprawdę robią różnicę w informatyce: obecność większej liczby prawdziwych rdzeni zawsze zwiększa wydajność procesora, ponieważ każdy dodatkowy rdzeń umożliwia zarządzanie kolejnym procesem (w tym samym cyklu przetwarzania): „czysty” ośmiordzeniowy procesor jest zatem zawsze szybszy niż czterordzeniowy procesor z HT (co oznacza, że ​​System 8. widzi rdzenie logiczne).

To nie przypadek, że ta technologia nie jest stosowana we wszystkich procesorach PC, ale jest zarezerwowana dla procesorów przeznaczonych dla górnego segmentu rynku (gdzie częściej spotyka się programy wymagające równoległych obliczeń na kilku sercach jednocześnie).

Porównanie procesorów wielordzeniowych HT

Nie wiemy jaki procesor wybrać do naszego nowego komputera? Jeśli kochamy technologię Intel i chcemy tego, co najlepsze, na tym możemy się skupićIntel Core i7-11700, dostępne w Amazon za mniej niż 400 euro.

Dzięki technologii Hyper-Threading ten procesor ma 8 rdzeni i 16 wątków, a dzięki Intel Turbo Boost pracuje z częstotliwością od 2,50 do 4,90 GHz, co oznacza, że ​​częstotliwość można szybko zwiększyć podczas pracy nad ciężkimi programami.

Z drugiej strony, jeśli zależy nam na mocnym procesorze w niższej cenie, lepiej się na nim skupićAMD Ryzen 5 5600X, dostępne w Amazon za mniej niż 350 euro.

Na tym procesorze znajdziemy 6 rdzeni i 12 wątków (dzięki technologii SMT), 35 MB wewnętrznej pamięci podręcznej i częstotliwość taktowania do 4,6 GHz, dostępną dzięki technologii AMD Max Boost, która aktywuje się, gdy korzystamy z ciężkich programów.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik Różnice między procesorami Intel i AMD oraz procesorami Intel Core i9, i7 i i5.

Wnioski

Większość dzisiejszych komputerów ma procesory wielordzeniowe a teraz prawie wszyscy używają technologii do podwojenia liczby fizycznych rdzeni w celu uzyskania większej wydajności. Procesory wielordzeniowe można również spotkać na smartfonach i tabletach i działają bardzo podobnie do komputerów, aczkolwiek na niższych częstotliwościach (aby oszczędzać baterię i zapobiegać przegrzaniu). Więc pamiętajmy o tym im więcej rdzeni, tym wyższa wydajność procesora ponieważ wszystkie procesy działają jednocześnie i bez spowalniania.

Możemy również przeczytać nasze poradniki, aby dowiedzieć się więcej Jak rozumiesz szybkość procesora wielordzeniowego? jest Jak zmienić procesor komputera?.
Z drugiej strony, jeśli chcemy przeczytać dogłębną analizę procesorów AMD nowej generacji, możemy przeczytać w artykule. Po co kupować nowy procesor AMD Ryzen do komputera PC.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up