Oto jak zainstalować minimalne Ubuntu na starym komputerze

Co się stanie, jeśli starszy komputer z ograniczonym sprzętem jest niezgodny z systemem Windows i nie można go zaktualizować? Użytkownicy mogą zwrócić się o pomoc do Linuksa, w tym przypadku do Ubuntu.

Ubuntu to darmowy system operacyjny typu open source, który umożliwia użytkownikom całkowite zaprzestanie korzystania z systemu Windows lub opcję podwójnego rozruchu, aby uzyskać więcej opcji. Jest łatwy w instalacji, szybki i sprawia, że ​​stary komputer jest bezpieczniejszy. W tym samouczku pokażemy, jak zainstalować minimalną i lekką wersję Ubuntu na starym komputerze.

Indeks

Pobierz plik ISO

Najpierw będziesz potrzebować kopii minimalnego pliku obrazu ISO Ubuntu. Możesz je znaleźć na stronie internetowej Ubuntu i wybierając odpowiedni obraz.

Jeśli używasz starszego komputera, prawdopodobnie będziesz potrzebować 32-bitowego pliku obrazu komputera (i386, x86). Są to zazwyczaj komputery PC z mniej niż 4 GB pamięci RAM i znacznie wolniejszym, starszym procesorem. Prawdopodobnie będą działać również na nieco nowszych systemach, ponieważ procesory 64-bitowe mogą obsługiwać systemy 32-bitowe.

Kliknij wybrany obraz i zapisz go w dogodnej lokalizacji, takiej jak folder Pobrane lub na pulpicie. Zwróć uwagę na mały rozmiar: dzieje się tak, ponieważ plik ISO jest tylko podstawą tego, czego Ubuntu potrzebuje do rozruchu. Podczas instalacji pobiera wszystkie informacje i pakiety z repozytoriów Ubuntu.

Uwaga - Istnieją dwie wersje nośników instalacyjnych Ubuntu. Minimum jak pokazano powyżej oraz pełny instalator dostępny na stronie Ubuntu .

Główną różnicą jest to, że chociaż możliwe jest wykonanie minimalnej instalacji w „pełnej wersji” Ubuntu, niektóre starsze komputery mogą nie być w stanie wyświetlić pełnego instalatora graficznego. Dlatego, w zależności od specyfiki komputera, najlepiej wybrać ten minimalny instalator, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że będzie działał na wszystkich komputerach.

Sprawdź pobrany plik ISO (opcjonalnie)

Jako opcjonalny krok możesz sprawdzić plik ISO, aby zapewnić jego integralność względem MD5SUM. MD5SUM to obliczenie (wartość skrótu) pliku ISO w celu zapewnienia, że ​​żadne pliki nie zostały zmodyfikowane ani zmienione. Szczegółowe informacje na temat sprawdzania można znaleźć na stronach pomocy Ubuntu.

2. Tworzenie treści multimedialnych na żywo

Po zapisaniu obrazu należy go nagrać na płytę CD lub urządzenie pamięci masowej USB. W zależności od wieku maszyny i jeśli masz napęd CD/DVD, określi, który z nich jest najlepszy dla twojego sprzętu. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie maszyny powinny być w stanie uruchomić się z napędu CD, podczas gdy niektóre starsze BIOS-y nie mają możliwości rozruchu z USB.

Ubuntu dostarczył pomocne przewodniki nagraj obraz na płytę CD w różnych systemach, a także Utwórz nośnik USB . Aby utworzyć bootowalny dysk USB, zdecydowanie zalecamy grawer ponieważ jest łatwy w użyciu i kompatybilny z wieloma platformami.

Minimalna instalacja Ubuntu

Po sprawdzeniu wszystkiego i utworzeniu nośnika czas go zainstalować. Włóż płytę CD lub pamięć USB do komputera i włącz go. Może być konieczne naciśnięcie klawisza F12, F10 lub F2, aby wejść do menu BIOS i włączyć uruchamianie z nowo utworzonego urządzenia. (Proszę zapytać producenta, jak to zrobić.)

Po uruchomieniu zobaczysz następujący ekran menu.

Naciśnij klawisz Enter, aby rozpocząć instalację.

Znajdziesz serię zrzutów ekranu, gdy Ubuntu przeprowadzi Cię przez instalację. Poniżej kilka zrzutów ekranu do ustawiania języka, klawiatury, nazwy hosta i dublowania. Nie spiesz się i uważnie przeczytaj instrukcje. Jeśli popełnisz błąd, zawsze możesz użyć przycisku w zakładce i wybrać „Wstecz”, aby naprawić problem.

Po wybraniu lokalnego serwera lustrzanego, który przyspieszy pobieranie, Ubuntu pobierze wszystkie pakiety i elementy, które należy zainstalować na twoim komputerze. Może to chwilę potrwać w zależności od połączenia, ale bądź cierpliwy.

Po zakończeniu pobierania zostaniesz poproszony o ustawienie nazwy użytkownika i hasła.

Możesz wybrać to, co chcesz, o ile jest to niezapomniane. Na przykład wybrałem nazwę dystrybucji „ubuntu”.

Wybierz hasło - do tego demo wybrałem "root". Wybierz coś mocnego i trudnego do odgadnięcia dla swojego systemu. System zaznacza hasło, gdy uzna, że ​​jest słabe, jak pokazano:

Następnie system ustawia zegar i strefę czasową.

System poprosi Cię o wybranie sposobu partycjonowania dysku twardego. Jeśli chcesz korzystać z szyfrowania, wybierz trzecią opcję, aby zezwolić kreatorowi konfiguracji. Osobiście polecam szyfrowanie jako rzecz oczywistą w celu ochrony danych, ale wybór należy do Ciebie. Instalator następnie wykonuje kilka dodatkowych opcji, takich jak: B. Ustawienie hasła dla zaszyfrowanego dysku twardego.

Jeśli zdecydujesz się nie używać szyfrowania, natychmiast zostaniesz przeniesiony do następującego ekranu.

System automatycznie wybierze wielkość przestrzeni magazynowej; Możesz jednak postępować zgodnie ze wskazówką i użyć słowa „max”, aby wskazać maksymalny dostępny rozmiar. Wybrana partycja jest ostatecznie sprawdzana, a system rozpoczyna instalację.

Podobnie jak w przypadku pobierania pakietów z lustra, instalacja może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy.

W końcu system zostanie zamknięty i zostaniesz zapytany, czy chcesz automatycznie zainstalować aktualizacje. Wybierz więc odpowiednią dla siebie opcję.

Następny ekran poprosi Cię o wybranie pakietów, które chcesz zainstalować. Większość ludzi będzie chciała wybrać „Pulpit Ubuntu”, ponieważ daje to podstawowy pulpit do pełnego uruchomienia Ubuntu. W tym przypadku pulpit Ubuntu odnosi się do Menedżera pulpitu GNOME 3, który jest podobny do pulpitu w pełnej wersji. Jeśli chcesz lżejszą wersję Ubuntu, możesz wybrać Lubuntu Desktop lub Ubuntu Mate.

Na koniec system poprosi o skonfigurowanie programu ładującego GRUB. GRUB oznacza Grand Unified Bootloader. Jest to mały program, który umożliwia załadowanie jądra, co z kolei uruchamia ładowanie systemu.

Gratulacje, twój system Ubuntu jest zainstalowany i gotowy do pracy.

Zdjęcie: Laptop System76 wyświetla ekran logowania Ubuntu Edgy.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up