OLED kontra QLED w telewizorach 4k, co jest lepsze?

W końcu podjąłeś decyzję o zakupie telewizora 4K – to początek HDR, a niektóre z najlepszych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, dołączyły do ​​pociągu 4K. Ograniczyłeś również markę, którą chcesz, rozmiar ekranu i to, czy powinien być płaski, czy zakrzywiony.

Ale poczekaj. Jest jeszcze jeden wybór, który musisz podjąć i jest to dobry wybór: technologia panelowa. Czy wybrać telewizor LED, OLED czy QLED? Między OLED a QLED może być tylko jedna litera, ale różnią się one tak jak kreda i ser.

Jaka jest najlepsza technologia telewizyjna? Oświetlamy jasne światła i ciemne cienie telewizorów OLED i QLED, aby ułatwić Ci wybór.

Indeks
 1. Co to jest OLED?
 2. Co to jest QLED?
 3. OLED kontra QLED: jaka jest najlepsza technologia telewizyjna?
  1. Poziom czerni
  2. jasność
  3. Punkt widzenia
  4. czas reakcji
  5. Przechowywanie obrazów
 4. Wniosek

Co to jest OLED?

OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode i jest technologią telewizyjną, którą LG stosuje w swoich telewizorach z wyższej półki. Panele OLED emitują własne światło, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny. Dzięki temu telewizory OLED mogą dostosować jasność każdego piksela. W ten sposób piksele można całkowicie wyłączyć, co zapewnia czystą czerń i nieskończony kontrast. Daje to telewizorom LG OLED przewagę nad konkurencją.

Co to jest QLED?

QLED to skrót od Quantum-dot Light-Emitting Diode, nazwy handlowej używanej przez firmę Samsung do opisywania swoich nowych telewizorów high-end. W przeciwieństwie do OLED, QLED nie jest technologią wyświetlania emisyjną. Kropki kwantowe nie emitują bezpośrednio kolorów, które widzisz.

Telewizory QLED działają poprzez umieszczenie filmu z kropkami kwantowymi przed panelem LED, aby poprawić wydajność w kluczowych obszarach jakości obrazu. W rezultacie telewizory QLED są w stanie wytworzyć większą przestrzeń kolorów i większą jasność niż telewizory konwencjonalne.

OLED kontra QLED: jaka jest najlepsza technologia telewizyjna?

Aby określić najlepszą technologię telewizyjną, porównajmy kilka parametrów, które są najważniejsze dla użytkowników.

Poziom czerni

Zdolność wyświetlacza do tworzenia głębokiej czerni jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości obrazu. Głębsza czerń zapewnia bogatsze kolory i wyższy kontrast. Im ciemniejsza czerń, tym bardziej przytłaczająca jakość obrazu. Mówiąc o czerni, żadna technologia telewizyjna nie zdołała dorównać temu, co ma do zaoferowania OLED.

OLED włącza i wyłącza każdy piksel indywidualnie. Jeśli więc jakakolwiek część obrazu jest czarna, piksele wyłączą się i nie będą świecić. Z drugiej strony diody QLED opierają się na podświetleniu, które oświetla panele LCD. Nawet przy zaawansowanej technologii lokalnego przyciemniania, która niemal odtwarza „nudne” efekty diod OLED, telewizory QLED nadal cierpią z powodu światła.

zwycięzca : OLED

jasność

Jeśli chodzi o jasność, QLED jest niekwestionowanym mistrzem. Samsung twierdzi, że jego telewizory QLED z 2017 roku mogą osiągnąć maksymalną jasność od 1500 do 2000 nitów. nit to jednostka miary określająca jasność ekranu. Nowe wymagania Sojusz UHD Aby uzyskać certyfikat Premium HDR, telewizory muszą spełniać jeden z dwóch poniższych testów.

 • Poziom czerni poniżej 0,05 nitów => szczytowa jasność co najmniej 1000 nitów
 • Poziom czerni poniżej 0,0005 nitów => maksymalna jasność co najmniej 540 nitów

Wymagania te zostały postawione, ponieważ telewizory OLED nie mają dużej jasności, a telewizory LED nie mogą osiągnąć idealnego poziomu czerni. Telewizory LED mogą być niezwykle jasne. Dodanie kropek kwantowych nadaje telewizorom QLED niespotykany dotąd blask. Nawet najlepszy telewizor OLED 2016 roku, LG Signature OLED G6, osiągnął tylko maksymalną jasność 800 nitów w porównaniu do telewizora Samsung Q8 QLED z 2017 roku z maksymalną jasnością 1500 nitów.

zwycięzca : QLED

Punkt widzenia

Punkty widzenia są dużym problemem dla wielu ludzi, a niektórzy traktują ten aspekt bardzo poważnie. Jest to kolejny obszar, który otrzymał pochwały OLED, a panele OLED były chwalone przez wielu za doskonałe kąty widzenia. Telewizory OLED można oglądać pod szerokimi kątami widzenia do 84 stopni bez utraty jasności.

Wyświetlacze QLED mają środek jako najlepszy kąt widzenia. W przypadku QLED odejście od środka ma tendencję do zmniejszania koloru i kontrastu, co wpływa na ogólną jakość obrazu.

zwycięzca : OLED

czas reakcji

Czas odpowiedzi to czas, w którym każda dioda musi przejść od włączenia do wyłączenia. Krótszy czas reakcji skutkuje mniejszym rozmyciem ruchu i mniejszą liczbą artefaktów. W tym obszarze OLED wypycha QLED z wody dzięki mniejszym diodom, które działają jak pojedyncze piksele.

W przeciwieństwie do tego, diody w panelach QLED oświetlają zbiór pikseli, a nie pojedyncze piksele, co powoduje wolniejsze tempo przejścia. Pod względem szybkości reakcji, mówi się, że OLED ma najszybszy czas reakcji ze wszystkich kiedykolwiek używanych technologii telewizyjnych.

zwycięzca : OLED

Przechowywanie obrazów

Podobnie jak w przypadku urządzeń plazmowych, diody OLED mogą przechowywać tylko obrazy, które były trzymane na ekranie przez kilka minut. Jest to główna wada wyświetlaczy OLED i jest najbardziej zauważalna w modelach z niższej półki, takich jak LG EG9100. Pozostawienie statycznego obrazu na ekranie przez mniej niż pięć minut pozostawia po sobie słabą, upiorną wersję. Wyświetlacze QLED również nie są na to odporne, ale potrafią znacznie dłużej utrzymywać statyczne obrazy na ekranie.

zwycięzca : QLED

Wniosek

Na podstawie powyższego porównania punkt-punkt możemy powiedzieć, że zwycięzcą jest OLED. OLED jest również cieńszy, lżejszy i bardziej energooszczędny. Jednak w porównaniu do QLED-ów są droższe i mają krótszą żywotność.

Z drugiej strony telewizory QLED mają wyraźną przewagę nad OLED-ami. Są jaśniejsze, mają dłuższą żywotność, a najnowsze modele mają ulepszony poziom czerni. Dla tych, którzy lubią oglądać telewizję w ciągu dnia, lepszym rozwiązaniem może być QLED.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up