Objaśnienie ogólnych ustawień BIOS

BIOS to oprogramowanie układowe odpowiedzialne za uruchamianie komputera. Zanim system operacyjny załaduje komputer i przejmie nad nim kontrolę, BIOS sprawdza i inicjalizuje cały sprzęt oraz inicjuje proces uruchamiania.

Możesz zoptymalizować sprzęt maszyny poza systemem operacyjnym za pośrednictwem interfejsu BIOS. Overclockerzy spędzają dużo czasu w BIOS-ie dostosowując napięcie procesora i mnożniki częstotliwości. Nawet jeśli nie jesteś overclockerem, będziesz musiał często wchodzić do BIOS-u podczas dokonywania ważnych poprawek w systemie.

Uwaga W tym przewodniku termin „BIOS” odnosi się zarówno do systemu BIOS, jak i UEFI.

Indeks

  Wyjaśnienie ogólnych parametrów systemu BIOS

  Aby wejść do systemu BIOS, poczekaj, aż komputer wyda sygnał dźwiękowy podczas uruchamiania, a następnie naciśnij wymagany klawisz, aby wejść do systemu BIOS lub konfiguracji, która normalnie pojawia się na ekranie rozruchowym systemu BIOS (np. Erase, F2, F10).

  Ustawienia częstotliwości procesora

  Jeśli masz odblokowany procesor (taki jak seria „K” firmy Intel), te ustawienia mogą zmienić częstotliwość procesora i dostosować napięcie odbierane przez procesor. Równoważenie ciepła, napięcia, częstotliwości i stabilności często wymaga częstych wizyt w BIOS-ie w celu uzyskania maksymalnej wydajności danego układu.

  Oprócz zegara podstawowego procesora i mnożnika zegara, zwykle ustawiane są tutaj inne opcje specyficzne dla procesora, takie jak SpeedStep i C-States.

  połączony Jak zaktualizować BIOS komputera (i dlaczego warto)

  Czas przechowywania

  Wydajność pamięci RAM można nieznacznie zwiększyć, dostosowując czas przechowywania. Szybsza pamięć RAM oznacza szybsze przetwarzanie, chociaż różnica jest często mierzona w jednostkach czasu, których większość ludzi nie widzi. Czas przechowywania jest złożony i wymagany Przeczytaj je przed nurkowaniem .

  Rozpocznij zamówienie

  Domyślnie kolejność rozruchu systemu BIOS to prawdopodobnie stacja dyskietek, a następnie dyski twarde. Jeśli Twój komputer ma tylko jeden dysk twardy, prawdopodobnie nie musisz zmieniać tych ustawień. Jeśli chcesz uruchomić komputer dwukrotnie lub z pamięci USB, musisz ręcznie wybrać urządzenie w sekcji Boot Order w systemie BIOS.

  Na tym ekranie często można dostosować inne opcje uruchamiania, takie jak: B. szybki start, ustawienia TPM (Trusted Platform Module) i ustawienia klawiatury.

  Konfiguracja peryferyjna

  Te ustawienia kontrolują działanie urządzeń podłączonych do płyty głównej.

  Konfiguracja SATA

  SATA łączy dyski twarde, dyski półprzewodnikowe i dyski twarde z płytą główną. Domyślnie SATA może rozpoznać, jaki typ urządzenia jest podłączony do którego portu SATA i wykorzystać te informacje do optymalizacji połączenia. Tutaj użytkownicy mogą ręcznie dostosować przypisania portów i systemy zarządzania, aby uzyskać najlepsze wyniki.

  Konfiguracja USB

  Chociaż większość systemów operacyjnych jest teraz w pełni kompatybilna z USB 3.0, nie zawsze tak było. W rezultacie większość nowszych płyt głównych wprowadziła szereg zmian w zarządzaniu konfiguracją USB 3.0. Tutaj możesz również dostosować obsługę starszej obsługi USB BIOS, jeśli wymagają tego starsze urządzenia. W tych ustawieniach można również aktywować lub dezaktywować poszczególne chipy, które zarządzają portami USB i innymi portami połączeń urządzeń peryferyjnych.

  Ustawienia wyświetlania

  Jeśli na komputerze jest wiele procesorów graficznych, ustawienia wyświetlania mogą nadać priorytet właściwemu procesorowi GPU. Zazwyczaj, jeśli zainstalowałeś kartę graficzną w gnieździe PCI, chcesz, aby BIOS używał tej karty graficznej do procesu rozruchu. Opcje zazwyczaj obejmują „IGFX” dla grafiki procesora wewnętrznego i „PCI” dla kart graficznych montowanych na złączu PCI.

  Zarządzanie energią

  Stanami energetycznymi komputera zarządza płyta główna, a płyta główna decyduje, które urządzenia są zasilane i ile otrzymują. Rzeczy takie jak hibernacja i hibernacja są obsługiwane w ustawieniach zarządzania energią i mają określone opcje dotyczące tego, co dzieje się w różnych okolicznościach. Jest to bardzo ważne w przypadku notebooków, które mogą wymagać szczegółowych ustawień zarządzania energią ze względu na wydajność baterii.

  Opcje PWR

  Te opcje określają zachowanie przycisku zasilania komputera. Opcje zwykle obejmują natychmiastowe zamknięcie, opóźnione zamknięcie i tryb hibernacji.

  Obudź się w sieci LAN

  Jeśli chcesz, aby komputer budził się po odebraniu pakietu z sieci lokalnej (LAN), umożliwia to ustawienie Wake-on-LAN. Może to również prowadzić do powstawania pętli rozruchowych w nieobsługiwanych systemach operacyjnych. Dlatego często najlepiej jest go wyłączyć, chyba że wiesz, że tego potrzebujesz.

  Opcje specyficzne dla systemu

  Te opcje mogą, ale nie muszą, pojawiać się w systemie BIOS, w zależności od ustawień systemu, ale są powszechnie używane w wysokiej klasy konsumenckich płytach głównych.

  Konfiguracja wirtualizacji

  Niektóre procesory mają sprzętową obsługę Wirtualizacja . Jeśli Twój procesor oferuje tę funkcję, zwykle musisz włączyć ją ręcznie, zanim jakiekolwiek oprogramowanie do wirtualizacji, takie jak VirtualBox, będzie działać poprawnie. Na płytach głównych Intel konfigurację wirtualizacji można określić jako „VT-d”. Odpowiednik dla płyt głównych AMD nosi nazwę „AMD-V”.

  Sterowanie wentylatorem

  Jeśli Twój komputer ma wentylatory o regulowanej prędkości, możesz mieć możliwość dostosowania prędkości wentylatora na płycie głównej. W zależności od udoskonalenia systemu, można dostosować krzywe wentylatora w interfejsie graficznym lub wybrać wstępne ustawienia tekstowe.

  Wniosek

  Ponownie obowiązuje uniwersalna maksyma rozwiązywania problemów z komputerem: jeśli nie wiesz, co to jest, wyszukaj w Google tekst na ekranie. Na końcu tej ścieżki często znajdziesz jasne wyjaśnienie.

  Kredyt: Kolejność rozruchu konfiguracji BIOS

  Możesz być zainteresowany

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Go up

  a strona wykorzystuje anonimowe, własne pliki cookies analityczne w celu jej prawidłowego funkcjonowania i reklamy. Nasi partnerzy (w tym Google) mogą przechowywać, udostępniać i zarządzać danymi użytkownika w celu dostarczania spersonalizowanych reklam. Użytkownik może zaakceptować, dostosować ustawienia lub cofnąć zgodę tutaj lub na stronie Czytaj więcej