NFC vs Bluetooth: jakie są różnice?

Wspólnie odkryjmy różnice między technologią NFC a technologią Bluetooth, która jest teraz obecna we wszystkich nowoczesnych telefonach i smartwatchach.

W nowoczesnych telefonach wśród połączeń obsługiwanych przez system operacyjny znajdziemy zarówno technologię Bluetooth, jak i NFC. Jednak wielu użytkowników nie jest bardzo jasnych co do różnic między tymi dwiema technologiami i ogranicza się do ich wyłączania, gdy nie są używane, nie zdając sobie sprawy z potencjału, jaki obie mogą zaoferować, jeśli pozostaną włączone (bez rozładowania baterii, które jest nieuchronnie rozładowane) ). .

W poniższym poradniku odpowiadamy na wszystkie pytania Porównanie NFC i Bluetooth, pokazuje szczegółowo Różnice między dwiema technologiami bezprzewodowymi i gdzie można je dziś wykorzystać Funkcje ukryte lub nigdy nie używane w nowoczesnych telefonach, wśród których z pewnością wyróżniają się płatności zbliżeniowe oraz szybkie parowanie Bluetooth.

Indeks
  1. Co to jest bluetooth
  2. Co to jest NFC
  3. Czy możemy używać NFC i Bluetooth razem?
    1. dyplom

Co to jest bluetooth

Bluetooth jest najstarszą dostępną technologią łączności bezprzewodowej w telefonie, nawet przed narodzinami smartfonów, jakie znamy dzisiaj. Ta technologia jest przeznaczona do podłączania urządzeń audio (słuchawek, słuchawek i głośników). bez kabli, za pośrednictwem dedykowanego kanału transmisji radiowej (praca w Częstotliwość 2,4 GHz).

Wraz z pojawieniem się smartfonów Bluetooth staje się coraz bardziej użyteczny i ważniejszydopóki coraz mniej osób go nie wyłączy: dzięki Bluetooth możemy to również zrobić Przesyłaj pliki między dwoma telefonami, Przesyłaj pliki z telefonu na komputer, połącz się Smartband lub Inteligentny zegarek do wymiany danych o kondycji (ale także powiadomień i alarmów), Śledzenie infekcji COVID-19 i nawet Znajdź zgubiony iPhone bez połączenia z siecią danych, z danymi Bluetooth z innych iPhone'ów, które mijamy po drodze.

Najnowsza wersja technologii znanej jako Bluetooth LE (niskie zużycie energii), zużywają bardzo mało energii przy zachowaniu dobry zasięg sygnału (który jest zainstalowany około 5-6 metrów od telefonu w normalnych warunkach).

Co to jest NFC

NFC po raz pierwszy pojawiło się na telefonach w 2011 roku i ustanowiło nas jako jedność Technologia radiowa do bezstykowej wymiany informacji (bez kontaktu).

Początkowo był używany tylko do tworzenia tagów NFC lub wymiany małych plików między telefonami bez ich dotykania w promieniu 2-3 centymetrów. Nadgodziny ta technologia stała się ważniejszastać się jednym z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych środków płatniczych.

W rzeczywistości dzięki NFC możemy używać smartfona jako wirtualnej karty kredytowej, a następnie użyć czujnika NFC z tyłu telefonu, aby płacić w placówkach sklepów, tak jak w instrukcji. możesz zobaczyć Jak płacić za pomocą NFC na Androidzie i iPhonie oraz Jak korzystać z Google Pay.

NFC ma zły rap pod względem zużycia energii, ale w większości ta reputacja to jest niezasłużone: NFC nie używa niczego, dopóki nie znajdzie innego urządzenia NFC, z którym może się komunikować i wymieniać dane, ale (przez kilka sekund, kiedy jest aktywne) zużywa znacznie mniej energii niż stałe połączenie przez Bluetooth. Aby zrozumieć, kiedy używa mało NFC, wystarczy wiedzieć jest zawsze aktywny w najnowszych modelach iPhone'a i w żaden sposób nie można go wyłączyć.

Czy możemy używać NFC i Bluetooth razem?

Dlatego w nowoczesnych telefonach obie technologie są często pomijane z konieczności, ale niewiele osób zdaje sobie z nich sprawę Tajna funkcja łącząca NFC i Bluetooth: W przypadku wielu urządzeń bezprzewodowych funkcja NFC umożliwia szybkie sparowanie dwóch urządzeń Bluetooth bez wprowadzania kodów zabezpieczających i otwierania menu parowania.

Ta funkcja jest niezwykle przydatna do łączenia dwóch urządzeń, które nie mają ekranu kontrolnego: włącz Bluetooth na urządzeniach i Zbliż czujnik NFC do obu z nich to jest możliwe Wymiana danych dostępowych i kodu PIN, więc od Natychmiast nawiąż połączenie Bluetooth.

Ta konkretna funkcja znajduje się na głośnikach i listwach dźwiękowych, dzięki czemu możesz szybko sparować telefony z głośnikami, aby słuchać muzyki. Przykładami urządzeń Bluetooth, które obsługują również NFC do parowania z Bluetooth, są: Soundbar Samsung HW-T400 / ZF i kasa fiskalna Głośnik bluetooth Tronsmart Mega Pro 60 W.

dyplom

Gdybyśmy musieli wybrać zwycięzcę między dwiema technologiami, żadna z nich nie przebiłaby drugiej: NFC jest wygodny w użyciu i umożliwia dokonanie przelewu lub

Z drugiej strony, jeśli mamy urządzenia z Przesyłaj dźwięk bezprzewodowo do kilku metrów, nic nie działa przez bluetoothktóry ma znacznie szerszy zasięg. Te dwie technologie mogą być również używane razem, aby przyspieszyć parowanie między telefonem a głośnikiem odtwarzającym dźwięk (zwykle soundbar, ale także niektóre wysokiej klasy głośniki Bluetooth).

Wciąż możemy odkryć te dwie technologie Który z nich jest szybszy między Wi-Fi a Bluetooth? oraz Jak korzystać z NFC na telefonie komórkowym.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up