Najlepsze środowiska stacjonarne Linux

Odkryjmy razem najlepsze środowiska Linuksa do wypróbowania na PC: KDE, GNOME, XFCE, Pantheon, Cinnamon

Kiedy pobieramy dystrybucję Linuksa, wiemy już, że aspekt graficzny może być różny w zależności od środowiska graficznego, które producent dystrybucji wybrał do korzystania z systemu z klasycznym wskaźnikiem myszy. Jeśli nie znamy Linuksa, może być bardzo trudno zrozumieć niektóre środowiska graficzne w użyciu (ponieważ istnieją również dystrybucje z różnymi środowiskami graficznymi) i zrozumieć, dlaczego niektóre podręczniki wyświetlają okna lub polecenia, które różnią się znacznie od naszego systemu.

W tym przewodniku postaramy się coś pokazać najlepsze środowiska graficzne Linux Możemy to wykorzystać, kładąc nacisk na łatwość użycia (co jest szczególnie odczuwalne i ważne, zwłaszcza jeśli jesteśmy niedoświadczonymi użytkownikami Linuksa) oraz zalety i wady każdego środowiska, w tym rodzaj użytkowania komputera lub parametry techniczne, które posiadamy.

RÓWNIEŻ PRZECZYTAJ: Najlepsze dystrybucje Linuksa dla wszystkich komputerów i potrzeb

Indeks
 1. Środowiska graficzne Linux
  1. Panteon
  2. cynamon
  3. KDE
  4. GNOM
  5. Xfce
  6. Wnioski

Środowiska graficzne Linux

Przed przystąpieniem do szczegółowej analizy środowisk graficznych Linux przypominamy, że te Można je przetestować w dowolnej dystrybucji, bez rzeczywistych ograniczeń: niektóre dystrybucje rozpoczynają się od standardowego środowiska dla potrzeb komercyjnych lub osiągnięcia określonego celu użytkownika, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie zmienić wygląd i ułatwić lub lepiej dostosować środowisko pulpitu do naszych potrzeb.

Panteon

Jednym z najładniejszych środowisk graficznych, jakie możemy wypróbować w systemie Linux, jest bez wątpienia Panteon, obecny w dystrybucji Kości żywiołów.

To środowisko wiernie podąża za pulpitem i niektórymi funkcjami, które możemy znaleźć na macOSTo przybliża użytkownika do Linuksa z atrakcyjną grafiką, stacją dokującą z konfigurowalnymi ikonami programów, wstążką na górze i innymi fajnymi funkcjami, takimi jak widok wielozadaniowy, obraz w obrazie i tryb ne. Pantheon jest prawdopodobnie najłatwiejszym środowiskiem dla początkujących, ponieważ wiele funkcji jest zautomatyzowanych, a pobieranie aktualizacji lub nowych programów jest również bardzo łatwe. Jedyną wadą jest jej wewnętrzna natura: ponieważ jest bardzo prosty, a system operacyjny jest oparty na Ubuntu, może być trudno przejść, jeśli coś pójdzie nie tak, bez nauczenia się, jak korzystać z terminala (czego to środowisko stara się unikać w miarę możliwości).

cynamon

Jeśli szukasz środowiska graficznego, które jest bardzo zbliżone do znanego użytkownikowi systemu Windows, zalecamy wypróbowanie go. cynamon, standardowe środowisko dystrybucji Linux Mint.

Środowisko jest bardzo trzeźwe i bezpośrednieZ paskiem zadań na dole, menu aplikacji w stylu menu startowego, miejscem na najczęściej używane aplikacje, ikonami programów swobodnie rozmieszczonymi na pulpicie i systemowym paskiem narzędzi w prawym dolnym rogu. Jako użytkownik systemu Windows od razu poczujesz się jak w domu dzięki Cinnamon, który oferuje również różne opcje rozszerzeń z dedykowanymi rozszerzeniami (z którymi możesz zintegrować nowe funkcje). Być może jedyną wadą tego środowiska jest niewielka niestabilność podczas instalowania zbyt wielu rozszerzeń. Dlatego lepiej jest ich używać tak „płynnie”, jak to tylko możliwe, aby zachować wysoką wydajność podczas użytkowania.

KDE

Innym środowiskiem bardzo podobnym do systemu Windows, które możemy wypróbować w systemie Linux, jest bez wątpienia KDE, środowisko, które występuje w prawie każdej dystrybucji, ale działa najlepiej, jak może Manjaro Linux.

KDE to bardzo kompletne środowisko z punktu widzenia funkcji i oferuje naprawdę wciągające wrażenia wizualne do tego stopnia, że ​​ledwo można je odróżnić od systemu Windows 10. Za KDE Istnieje cały ekosystem aplikacji zoptymalizowanych do użytku w tym środowiskuTo znacznie ułatwia pracę lub naukę bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji. Jeśli potrzebujemy znaleźć lukę, możemy powiedzieć, że KDE jest tak potężne, że wymaga dobrego sprzętu, aby działać doskonale. Jeśli jednak posiadamy komputer PC spełniający minimalne wymagania dla Windows 10, możemy spokojnie zastąpić go dystrybucją wyposażoną w KDE.

GNOM

Środowiskiem graficznym, które łączy w sobie nowoczesność i nowe rozwiązania do otwierania i zarządzania aplikacjami jest z pewnością GNOME, które można zainstalować na dowolnej dystrybucji, ale jest szczególnie cenione Ubuntu.

W przypadku GNOME najpierw musimy wykonać wstępną fazę dostosowywania, ale po krótkiej chwili możemy żonglować w bocznym zasobniku systemowym, w menu aplikacji w lewym dolnym rogu, ikonami systemowymi w prawym górnym rogu i opcją dodawania. Ikony pulpitu. GNOME jest wysoce konfigurowalny dzięki dedykowanym rozszerzeniomaby móc zintegrować nowe brakujące funkcje lub zwiększyć ich możliwości. Jako błąd zwracamy uwagę na brak natychmiastowości (ale nauka zajmuje bardzo niewiele) i powagę, która pogarsza się po zainstalowaniu wielu rozszerzeń (podobnie jak w przypadku Cynamonu).

Xfce

Jeśli zamiast aspektu graficznego zamierzamy skupić się na praktycznym i szybkim systemie, nawet na komputerach z kilkuletnim stażem na ramionach, polecamy wypróbowanie środowiska Xfce, które daje mu maksymalny potencjał Manjaro Linux.

W takim środowisku będziemy mieli bogów Krótki czas reakcji z każdym programem Jeśli wykonujemy dużo pracy wielozadaniowej, możemy otworzyć wiele programów wraz z mniej niż 4 GB pamięci RAM, ponieważ środowisko w pamięci jest tak lekkie po uruchomieniu. Oczywiście poświęca coś z graficznego punktu widzenia (nie ma efektu WOW ze środowisk graficznych, które widzieliśmy do tej pory), ale pozostaje bardzo łatwy w dostosowaniu i obsłudze (szczególnie w wersji prezentowanej w systemie Manjaro ).

Wnioski

Te pokazane powyżej są bez wątpienia najlepszymi komputerami stacjonarnymi z Linuksem, jakie możemy przetestować na nowoczesnej dystrybucji. Możesz więc korzystać z komputera bez ograniczeń zastrzeżonych rozwiązań firm Microsoft i Apple, a jednocześnie korzystać z bardzo ładnych, dostosowywalnych środowisk. i łatwy w użyciu (nawet jeśli jesteśmy początkującymi). Oczywiście musimy wybrać środowisko, które przekonuje nas najbardziej lub które najlepiej pasuje do naszego sposobu pracy lub uczenia się komputera: Osobiście polecam spróbować cynamonu lub Xfce, jedyni, którzy przez lata w pełni mnie przekonali i którzy wykazują najlepszą równowagę między wydajnością a opcjami dostosowywania.

Jeśli nie znamy Linuksa, zalecamy natychmiastowe przeczytanie naszych przewodników. Czy przejście na Linuksa jest trudne? jest Przewodnik dla początkujących w systemie Linux: wszystko, co musisz wiedzieć.

A jeśli jesteśmy uzależnieni od dostosowywania i chcemy zmienić Linuksa na Windows 10, zalecamy przeczytanie naszego artykułu Jak zamienić GNU / Linux na Windows 10.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up