Konfiguracja bezpłatnego serwera FTP na komputerze (instrukcje krok po kroku)

Jeśli często korzystasz z Internetu, na pewno znalazłeś witryny, które oferują przesyłanie i pobieranie plików na swoje serwery. Nie mówię o witrynach do udostępniania plików, które oferują przesyłanie i pobieranie plików przez HTTP (Hyper Text Transfer Protocol), ale raczej o witrynach, które używają specjalnego protokołu o nazwie FTP (protokół przesyłania plików) . Protokół przesyłania plików został specjalnie zaprojektowany do przesyłania plików z jednego komputera do drugiego przez Internet. Protokół ten ułatwia bezproblemowe przesyłanie wielu i dużych plików, a także umożliwia wznawianie pobierania i wysyłania, gdy tylko jest to możliwe.

W tym samouczku nie chodzi o konfigurowanie serwera FTP na serwerze internetowym, ale raczej o tym, jak skonfigurować komputer jako serwer FTP, aby można było przesyłać i pobierać pliki ze zdalnych lokalizacji na komputerze. Możesz także tworzyć konta dla znajomych i rodziny, aby udostępniać im pliki. Jest to szczególnie przydatne, gdy udostępniasz pliki i dane bardzo wrażliwym osobom i nie chcesz przesyłać ich do Internetu za wszelką cenę. Proces FTP zapewnia, że ​​dane pozostają tylko wśród upoważnionych użytkowników.

Chociaż istnieje wiele serwerów FTP dostępnych dla systemu Windows, są one albo bardzo drogie, albo ich darmowe wersje są bardzo ograniczone. Więc wybrałem Serwer FTP FileZilla wydaje się być najlepszy w swoim rodzaju. Wśród wielu innych funkcji, które lubię najbardziej, jest interfejs zarządzania użytkownikami i uprawnienia, które można przypisać każdemu użytkownikowi. Mogę łatwo tworzyć grupy i użytkowników oraz przypisywać im określone uprawnienia do odczytu / zapisu, aby uzyskać dostęp i pracować na serwerze FTP FileZilla. Zestawy uprawnień są bardzo podobne do uprawnień w systemie Linux, ale zawierają bardziej zaawansowane opcje.

Indeks

Dynamiczna konfiguracja IP

Przede wszystkim musimy rozwiązać jeden problem z każdym użytkownikiem domowym: nie ma czegoś takiego jak statyczny adres IP. IP to adres sieciowy przypisany do twojego komputera. Większość dostawców usług internetowych nie nadaje użytkownikom domowym statycznego adresu IP. Jeśli nie ma statycznego adresu IP, po każdym ponownym uruchomieniu routera internetowego należy zmieniać adres serwera. Aby rozwiązać ten problem, korzystamy z usługi dynamicznego DNS. No-IP to bardzo prosta, ale bezpłatna usługa dynamicznego DNS, która może z łatwością służyć naszym celom.

Iść do No-IP.com i załóż darmowe konto. Gdy Twoje konto będzie w pełni aktywne, możesz pobrać klienta aktualizacji dynamicznej Brak IP dla Windowsa. Instalacja klienta aktualizacji jest dość prosta i nie wymaga wprowadzania danych przez użytkownika ani ręcznej konfiguracji.

Jeśli uruchomisz klienta No-IP Dynamic Update Client z menu Start systemu Windows, zostaniesz poproszony o podanie zarejestrowanego adresu e-mail i hasła. Po zalogowaniu się będziesz musiał utworzyć nazwę hosta dla swojego komputera. Możesz utworzyć nazwę hosta Tutaj . Wystarczy wpisać nazwę hosta z typem hosta DNS host (A) i pozostawić pozostałe opcje jako domyślne. Kliknij przycisk Utwórz hosta, aby utworzyć hosta. Rozpowszechnienie konfiguracji zajmuje trochę czasu (około minuty).

Możesz teraz łatwo uzyskać dostęp do swojego komputera, używając nazwy hosta podanej przez no-ip. W moim przypadku jest to sanix.serveftp.com.

Skonfiguruj serwer FTP

Teraz, gdy skonfigurowałeś usługę dynamicznego DNS na swoim komputerze, możesz iść dalej i Pobierz serwer FTP FileZilla .

Podczas procesu instalacji będziesz musiał wybrać, które komponenty będą instalowane z serwerem FTP. Zalecałbym pozostawienie domyślnego typu instalacji. Kolejną ważną częścią procesu instalacji jest wybór portu dla interfejsu administracyjnego serwera FileZilla. Domyślny port to 14147. Zachowamy go jako domyślny w tym samouczku, ale możesz go zmienić na dowolną wartość z zakresu od 1024 do 65535.

Jeśli chcesz uruchomić serwer FTP przy starcie systemu Windows, musisz wybrać instalację jako usługę, która uruchamia się automatycznie w systemie Windows. W przeciwnym razie wybierz opcję ręczną, ale będziesz musiał sam uruchomić serwer po ponownym uruchomieniu systemu Windows.

Po instalacji w zasobniku systemowym pojawi się ikona serwera FileZilla. Kliknij dwukrotnie ikonę, aby uzyskać dostęp do opcji konfiguracji.

Pojawi się okno dialogowe Połącz z serwerem. Jeśli chcesz mieć hasło administratora, możesz wprowadzić je tutaj, a następnie kliknąć OK bez zmiany innych ustawień.

Skonfiguruj serwer FTP

Teraz zaczyna się prawdziwa zabawa, kiedy zaczynamy konfigurować prawdziwy serwer FTP. Najpierw utworzymy kilka grup. Za pomocą grup możemy łatwo zarządzać użytkownikami. Możemy zastosować określone uprawnienia i ograniczenia do grupy, które mają zastosowanie do wszystkich użytkowników w grupie. Aby utworzyć nową grupę, przejdź do menu »Edycja -> Grupy» i kliknij przycisk Dodaj poniżej grup.

Teraz, gdy utworzyliśmy pierwszą grupę, dodamy do niej kilku użytkowników. Przejdź do menu »Edycja -> Użytkownik -> Dodaj», aby dodać użytkowników.

Po kliknięciu OK możesz przejść do Ustawień konta, aby utworzyć hasła dla każdego użytkownika.

Do każdej grupy lub każdego użytkownika można przypisać różne foldery, które będą udostępniane tym użytkownikom i grupom. Aby dodać nowy folder do grupy, przejdź do »Menu Edycja -> Grupy -> Foldery współdzielone«. Możesz kliknąć przycisk Dodaj, aby utworzyć folder współdzielony dla tej konkretnej grupy. Po utworzeniu możesz łatwo ustawić uprawnienia dla tego konkretnego Live w określonej grupie. Uprawnienia do plików obejmują:

W przypadku plików

  • Czytać

  • pisać

  • Pozbyć się

  • wstawić

Do folderów

  • Stwórz

  • Pozbyć się

  • gotowy

  • Lista + podfoldery

To wszystko, czego potrzebujesz, aby skonfigurować bardzo podstawowy serwer FTP na swoim komputerze domowym. Możesz przejść przez ustawienia zaawansowane w menu Edycja. Należy pamiętać, że serwer FTP musi być w trybie aktywnym, jeśli ma być dostępny dla użytkowników sieci. Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do serwera FTP, zablokuj serwer, wybierając opcję Blokuj z menu serwera.

Połącz się z serwerem FTP

Po skonfigurowaniu wszystkiego i skonfigurowaniu serwera FTP możesz przejść do innego komputera w sieci i zalogować się do serwera FTP za pomocą lokalnego adresu IP. Jeśli chcesz uzyskać do niego dostęp z Internetu, możesz użyć dynamicznego adresu DNS, który skonfigurowaliśmy wcześniej w tym samouczku. Adres wygląda następująco: nazwa_użytkownika.no-ip.com:21. Zwróć uwagę, że numer portu zarządzania różni się od portu monitorowania serwera. Port monitorowania serwera to ten, którego klienci używają do łączenia się z serwerem. Domyślny port monitorowania to 21. Możesz go zmienić za pomocą opcji. Upewnij się jednak, że wybrany port jest otwarty w zaporze i że komputery mogą się ze sobą komunikować.
zjadłem przez ten port. Port zarządzania jest przeznaczony tylko do zarządzania serwerami FTP i może być używany tylko wewnętrznie bez udzielania dostępu do świata zewnętrznego.

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziesz mógł stworzyć własny serwer FTP na swoim domowym komputerze.

Kredyt: Bardziej połączone z ftp przez Big Stock Photo.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up