Jeśli laptop szybko się wyczerpuje, jak możesz wydłużyć żywotność baterii?

Czy nasz laptop szybko się wyczerpuje? Czy nie możemy mieć więcej niż 3 godziny autonomii? Zobaczmy, jak to wspólnie rozwiązać

W nowoczesnych laptopach możemy uzyskać nawet 10 godzin pracy na baterii (na papierze), ale to nie znaczy, że możemy uzyskać taki wynik w każdych warunkach użytkowania i we wszystkich sytuacjach! Dobry laptop z systemem Windows 10 powinien gwarantować co najmniej 3-4 godziny pracy na baterii w każdym stanie użytkowania: Jeśli stwierdzimy, że laptop nie wytrzymuje nawet dwóch godzin, prawdopodobnie jest coś, co natychmiast wyczerpuje baterię i uzależnia nas od gniazdka elektrycznego. W większości przypadków możemy interweniować bezpośrednio z systemu operacyjnego, podczas gdy w innych przypadkach musimy postępować zgodnie z określonymi procedurami, aby przywrócić baterię do prawidłowego funkcjonowania.

Wszystko pokażemy w poniższym poradniku Typowe problemy z systemem Windows 10, które przyspieszają rozładowanie baterii litowo-jonowejdzięki czemu możesz szybko interweniować i osiągnąć co najmniej 3 godziny pracy na baterii z każdym laptopem.

Jeśli chodzi o żywotność baterii laptopa pierwszym odpowiedzialnym jest prawie zawsze wyświetlacz: Jeśli jasność jest zbyt wysoka, żywotność baterii zostanie drastycznie skrócona, a oczy będą nadwyrężone w sytuacjach przy słabym oświetleniu otoczenia. Aby móc to naprawić, naciśnij Centrum powiadomień systemu Windows 10 w prawym dolnym rogu i przesuń istniejący pasek jasności, aby znaleźć właściwy kompromis między jasnością otoczenia a jasnością ekranu.

Nie oznacza to, że powinieneś pisać na monitorze bez światła: jest to odpowiednia wartość dla dobrej oszczędności energii między 15 a 25ale zależy to również w dużej mierze od jasności otoczenia i właściwości ekranu, którego używamy (jeśli jest antyodblaskowy, możemy go zmniejszyć o kilka punktów procentowych, podczas gdy nie jest antyodblaskowy, musimy uzyskać jak blisko jak to możliwe do 25, przede wszystkim w ciągu dnia).

Indeks
  1. Tryb oszczędzania energii w systemie Windows 10
  2. Energooszczędny producent
  3. Skalibruj baterię
  4. Niższa wydajność procesora
    1. dyplom

Tryb oszczędzania energii w systemie Windows 10

Innym bardzo skutecznym sposobem na wydłużenie żywotności baterii laptopów jest skorzystanie z oszczędności energii systemu Windows. Najpierw upewnij się, że ikona baterii w prawym dolnym rogu nadal tam jest, gdy nie jesteśmy podłączeni do sieci: jeśli ikona baterii nie jest widoczna, naciśnij strzałkę w górę i przeciągnij ikonę baterii obok ikony głośności lub sieci Ikona. Po prawidłowym ustawieniu ikony baterii naciśnij ją i umieść suwak na przedmiocie Ulepszona bateriamieć doskonały kompromis między oszczędnością energii a mocą laptopa.

Oprócz tej zmiany zaleca się, aby maksymalna oszczędność energiiaby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność baterii, gdy się wyczerpie. Aby zautomatyzować tę zmianę, kliknij ikonę baterii w prawym dolnym rogu, kliknij element Ustawienia baterii, Naprawiamy 50% w rozwijanym menu Automatycznie aktywuj tryb oszczędzania baterii, gdy a także aktywujemy głos Zmniejsz jasność ekranu, gdy włączony jest tryb oszczędzania energii.

W ten sposób za każdym razem, gdy używamy baterii laptopa, mamy równowagę między wydajnością a czasem pracy między 100% a 51% pozostałego ładunku i maksymalną oszczędnością energii, gdy bateria spadnie do wartości równej lub mniejszej niż 50% . .

Energooszczędny producent

Niektóre modele laptopów z systemem Windows 10 mają specjalny zastrzeżony tryb oszczędzania energii, który kontroluje również szybkość procesora i innych elementów wewnętrznych. Jeśli nasz laptop jest jednym z nich, wskazane jest natychmiastowe otwarcie aplikacji zarządzającej producenta lub aplikacji energooszczędnej i dezaktywacja wszystkich wymienionych ustawień moc Gdzie Wzmacniaćzwłaszcza gdy korzystamy z baterii.

W miarę możliwości ustawiamy tryb normalny lub, jeśli mamy już mniej niż 60% naładowania, od razu ustawiamy maksymalny tryb oszczędzania energii, który nadpisuje ustawienia Windows 10 i umożliwia jeszcze wydajniejsze oszczędzanie. .

Skalibruj baterię

Jeśli stwierdzimy, że pomimo powyższych wskazówek bateria szybko się rozładowuje lub robi podejrzane „procenty baterii” (np. 60% do 30% w ciągu kilku minut), bateria prawdopodobnie nie jest już skalibrowana i pokazuje nieprawidłową wartość pozostałego naładowaniaSpowoduje to wyłączenie laptopa wcześniej niż oczekiwano.

Aby szybko skalibrować baterię laptopa, odłącz ją i uruchom system Windows 10, aż zostanie całkowicie rozładowany (komputer zostanie wyłączony). Zaraz po wyłączeniu próbujemy go ponownie włączyć i sprawdzamy, czy uda nam się dostać do biura: jeśli biuro się pojawi, używamy go trochę więcej do ostatecznego wyłączenia, w przeciwnym razie od razu czytamy kolejny krok.

Teraz, gdy bateria jest całkowicie rozładowana, podłączamy gniazdo do notebooka i Ładuj przez co najmniej 4 godzinybez włączania go (nawet jeśli diody LED wskazują, że bateria jest naładowana). Pod koniec 4 godzin włączamy komputer z wciąż podłączonym gniazdkiem i przez co najmniej 10 minut nie robimy nic na biurku, aby zaktualizować wartości obciążenia i zakończyć kalibrację cyklu.

Ten cykl należy wykonywać przynajmniej co 6 miesięcy, zwłaszcza jeśli laptop ma dwa lata. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy również do zapoznania się z naszym poradnikiem Jak skalibrować baterię laptopa.

Niższa wydajność procesora

Jeśli nie czerpiemy żadnych realnych korzyści z porad, które widzieliśmy do tej pory, możemy spróbować ostatniej deski ratunku: zrezygnować z maksymalnej mocy procesora i pozwolić mu pracować z niższą częstotliwością lub obciążeniem, aby uzyskać dobre oszczędności energii ( z nieco wolniejszym procesorem).

Najprostszy sposób na „spowolnienie” procesora można zaimplementować dotykając w lewym dolnym rogu menu Start i otwierając aplikację Tablica rozdzielcza, Otwórz menu Sprzęt i dźwiękKliknij Opcje oszczędzania energii, wybierając go jako profil energetyczny saldonaciskając Zmień ustawienia kombinacji i na koniec naciskając element Zmień zaawansowane ustawienia zarządzania energią. W nowym oknie, które się otworzy, rozwijamy element Oszczędzaj energię procesora i w terenie Maksymalna wydajność procesora, definiujemy jako wartość 50% obok artykułu Zasilanie bateryjne. W ten sposób procesor działa tylko na 50% mocy po przełączeniu na baterię i oszczędza dużo energii elektrycznej.

Ewentualnie musimy Wejdź do BIOS / UEFI słuchawki ustaw podbicie zegara, więc zmniejsz napięcie pracy procesora, a tym samym spowolnij wydajność. Biorąc pod uwagę złożoność procesu, zalecamy dokonywanie tej zmiany wyłącznie pod nadzorem eksperta i zapoznanie się z instrukcjami zawartymi w naszych instrukcjach. Zmiana szybkości procesora, karty graficznej i pamięci RAM: lepsze programy oraz Programy do podkręcania procesora CPU i karty graficznej.

dyplom

Postępując zgodnie ze wszystkimi powyższymi wskazówkami i sztuczkami, rozwiążemy większość problemów z laptopami, które natychmiast się rozładowują i maksymalnie wykorzystują wbudowaną baterię komputera. Nie zapominajmy jednak, że bateria z czasem się zużywa i nigdy nie uzyskamy takiej samej żywotności baterii po 2-3 latach od daty zakupu, zwłaszcza jeśli dużo korzystaliśmy z baterii, gdy nie było nas w domu z laptopem.

Możemy również przeczytać nasze poradniki, aby dowiedzieć się więcej Wydłuż żywotność baterii laptopa oraz Użyj funkcji Smart Battery Saver w systemie Windows 10 na laptopie.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up