Jak zmieniać rozmiar i tworzyć partycje za pomocą edytora partycji Gnome (GParted)

Aby zmienić rozmiar istniejącej partycji Windows, Norm wykonał dobrą robotę, pokazując, jak to zrobić zrób to z Easus . Jeśli wolisz tworzyć nowe partycje z różnymi formatami plików (np. Ext3 lub HFS), to Edytor partycji Gnome (Gparted) to jest właśnie dla Ciebie.

GParted to potężna aplikacja, która pozwala zmienić w niej organizację partycji, zachowując jednocześnie zawartość partycji. Umożliwia zmianę rozmiaru, przenoszenie, tworzenie i formatowanie partycji w różnych formatach plików. Obsługiwane formaty plików to ext2, ext3, fat16, fat32, hfs, hfs +, jfs, linux-swap, ntfs, reiser4, reiserfs, ufs i xfs. Chociaż większość oprogramowania do zarządzania partycjami jest ograniczona do określonej platformy, GParted jest kompatybilny z wieloma platformami i może być używany niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows, Mac czy Linux.

Istnieją dwa sposoby używania GParted: jako aplikacja w systemie Linux lub jako LiveCD (GParted jest również zawarty w Ubuntu LiveCD). Używając go jako aplikacji w systemie Linux, możesz zmienić rozmiar lub sformatować drugą partycję lub dysk USB. Jednak nie można zmienić partycji podstawowej.

W tym samouczku pokażemy, jak używać GParted Lived CD do zmiany rozmiaru istniejącej partycji i tworzenia dwóch dodatkowych partycji z różnymi formatami plików.

Ważny: Zanim przejdziesz dalej, wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych dokumentów. Niebezpieczne jest manipulowanie partycją dysku twardego i może potencjalnie zniszczyć wszystkie dane na dysku twardym.

1) Pobierz najnowszą stabilną wersję ISO z GParted tutaj . Nagraj obraz ISO na płytę CD.

2) Włóż nowy LiveCD i uruchom komputer w GParted (musisz skonfigurować komputer, aby uruchamiał się z CD).

3) Na ekranie głównym wybierz pierwszą opcję (Ustawienia domyślne)

4) GParted rozpocznie ładowanie. Po wyświetleniu monitu o wybranie mapy klawiszy wybierz opcję domyślną (Nie ładuj mapy klawiszy)

Po wyświetleniu monitu o podanie języka naciśnij klawisz Enter, aby wybrać język domyślny (amerykański angielski). Naciśnij Enter ponownie, aby uruchomić GUI. Zostaniesz teraz przeniesiony do głównego ekranu z oknem GParted na środku ekranu.

Zanim przejdziemy dalej, załóżmy następujący scenariusz: moja domyślna partycja to format Linux (ext3) i teraz chciałem ją utworzyć Hackintosh i trzykrotnie uruchom komputer Mac, Windows i Linux. W tym przypadku muszę utworzyć 2 dodatkowe partycje oprócz istniejącej partycji: partycję NTFS dla Windows i partycję HFS + dla Maca. (Ten scenariusz ma na celu zilustrowanie tego, co zamierzam zrobić w tym samouczku. Możesz zmienić ustawienie w zależności od sytuacji. Krok jest taki sam.)

5) Zaznacz partycję ext3 i kliknij Zmień rozmiar / Przenieś. Zakładając, że potrzebujesz 5 GB dla Windows i 5 GB dla Mac, wpisz 10000 w polu „Następne wolne miejsce”.

6) Po powrocie do ekranu głównego zobaczysz teraz nowe pole z nieprzypisanym systemem plików.

7) Musimy dalej podzielić nową partycję na dwie partycje 5GB. Podświetl nieprzypisane pole i kliknij Nowy. Wpisz 5 GB w polu „Następne wolne miejsce”. Wybierz System plików ntfs z rozwijanego paska po prawej stronie. Jako etykietę wpisz Okno. Służy do identyfikacji. Możesz określić własną etykietę. Kliknij przycisk Dodaj.

8) Po powrocie do ekranu głównego zobaczysz pole ntfs i pole nieprzypisane. Podobnie zaznacz nieprzypisane pole i kliknij Nowy. Wybierz hfs + na rozwijanym pasku systemu plików po prawej stronie. Wpisz Mac w polu Etykieta. Kliknij przycisk Dodaj.

9) Powinieneś teraz zobaczyć pola ntfs i hfs +. Kliknij Zastosuj.

10) Jak zwykle, GParted poprosi Cię o potwierdzenie przed kontynuowaniem. Upewnij się, że masz już kopię zapasową systemu. Kliknij Zastosuj, aby kontynuować.

11) Po zakończeniu powinieneś zobaczyć wprowadzone zmiany na ekranie głównym

To wszystko.

Notatka : Możesz również wykonać powyższą procedurę za pomocą Ubuntu LiveCD. Uruchom Ubuntu LiveCD i zaloguj się do GParted przez System -> Administracja -> Edytor partycji.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up