Jak zbudować swoje centrum multimedialne z OpenELEC

Zawsze chciałeś stworzyć swój własny system kina domowego? Jeśli tak, to jest to przewodnik dla Ciebie! W tym artykule dowiesz się, jak skonfigurować system rozrywki domowej za pomocą OpenELEC i Kodi. Omówimy, jak utworzyć nośnik instalacyjny, na jakich urządzeniach będzie działać oprogramowanie, jak je zainstalować i wszystko, co musisz wiedzieć!

Indeks

Wybierz urządzenie

Przed skonfigurowaniem oprogramowania w centrum multimedialnym należy wybrać urządzenie. OpenELEC obsługuje szeroką gamę urządzeń. Od zwykłych komputerów stacjonarnych i laptopów po Raspberry Pi 2/3 itp. Z wybranym urządzeniem zastanów się, jak uzyskać dostęp do mediów w systemie OpenELEC i przygotuj się do jego użycia.

Notatka: Podobnie jak w przypadku OpenELECis opartego na Kodi, istnieje wiele sposobów ładowania odtwarzalnych multimediów (udziały sieciowe Samby, urządzenia zewnętrzne itp.).

Utwórz instalacyjny dysk CD

Płyta instalacyjna OpenELEC wymaga pamięci USB o pojemności co najmniej 1 GB. Jest to jedyny sposób na zainstalowanie oprogramowania, ponieważ programiści nie dystrybuują obecnie pliku ISO. Zamiast tego należy utworzyć plik IMG Deraw. Wybierz link pasujący do Twojego urządzenia e Pobierać nieprzetworzony obraz dysku. Po pobraniu obrazu otwórz terminal i użyj polecenia, aby wyodrębnić dane z pliku.

W systemie Linux / macOS

cd ~/Descargas
gunzip -d OpenELEC*.img.gz

W systemie Windows

Pobierać 7zip , zainstaluj go i rozpakuj plik.

Z wyodrębnionym surowym plikiem .IMG pobierz narzędzie do tworzenia USB grawer i postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie, aby go zainstalować i utworzyć dysk USB.

Notatka: Dla użytkowników Raspberry Pi Etcher obsługuje również nagrywanie na karcie SD.

Instalacja OpenELEC

Proces instalacji OpenELEC jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych do zainstalowania systemów operacyjnych. Aby rozpocząć, podłącz urządzenie USB i ustaw urządzenie tak, aby uruchamiało się z dysku USB. Dla niektórych można to osiągnąć, naciskając klawisz Delete lub F2. Ponieważ jednak wszystkie BIOSy są różne, najlepiej zapoznać się z instrukcją i dowiedzieć się.

Po wejściu do systemu BIOS skonfiguruj go do bezpośredniego ładowania pamięci USB. Umożliwi to komputerowi uruchomienie dysku, co przeniesie Cię do ekranu głównego Syslinux. Wpisz „instalator” w wiadomości, a następnie naciśnij Enter.

Opcja instalacji ekspresowej jest domyślnie zaznaczona. Naciśnij klawisz Enter, aby rozpocząć instalację. Spowoduje to przeniesienie instalatora na stronę wyboru urządzenia. Wybierz dysk twardy, na którym chcesz zainstalować OpenELEC i naciśnij klawisz Enter, aby rozpocząć proces instalacji.

Kiedy skończysz, uruchom ponownie system i załaduj OpenELEC.

Konfiguracja OpenELEC

Przy pierwszym uruchomieniu użytkownik musi skonfigurować kilka rzeczy. Jeśli urządzenie Media Center ma kartę sieci bezprzewodowej, OpenELEC monituje użytkownika o podłączenie go do bezprzewodowego punktu dostępowego. Wybierz sieć z listy i wprowadź kod dostępu.

Na następnym ekranie „Witamy w OpenELEC” użytkownik musi skonfigurować różne ustawienia udostępniania (SSH i Samba). Zalecamy włączenie tego ustawienia, ponieważ ułatwia ono zdalne przesyłanie plików multimedialnych i dostęp do wiersza poleceń.

Dodaj media

Aby dodać pliki multimedialne do OpenElec (Kodi), najpierw wybierz sekcję, do której chcesz dodać pliki multimedialne. Dodawanie multimediów do zdjęć, muzyki itp. to ten sam proces. W tym przewodniku skupimy się na dodawaniu filmów.

Kliknij opcję „Wideo” na ekranie głównym, aby przejść do obszaru wideo. Wybierz opcję „Plik”. Na następnej stronie kliknij „Dodaj wideo...”. Spowoduje to przejście użytkownika do ekranu Dodaj Kodi Media. Stąd możesz dodać nowe media (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne).

OpenELEC automatycznie montuje urządzenia zewnętrzne (takie jak dyski USB, DVD itp.) i można je dodać, wyszukując punkt montowania folderu. Zwykle te urządzenia są umieszczane w "/ run". Alternatywnie wróć do strony, na której kliknąłeś „Dodaj wideo...” i kliknij urządzenie. Każde urządzenie zewnętrzne, w tym DVD / CD, jest tam wyświetlane i można je bezpośrednio wywołać. To dobra opcja dla tych, którzy nie wiedzą, jak znaleźć punkty montowania.

Po wybraniu urządzenia w Kodi interfejs użytkownika poprosi użytkownika o znalezienie indywidualnego katalogu na urządzeniu zawierającego pliki multimedialne za pomocą przeglądarki plików Media Center. Po znalezieniu katalogu z plikami dodaj go, nadaj mu nazwę i naciśnij przycisk OK, aby go zapisać.

Podczas przeglądania filmów użytkownik widzi klikalny folder multimediów dodanych z urządzenia zewnętrznego. Te foldery mogą być odtwarzane w systemie bez żadnych problemów.

Korzystanie z OpenElec

Gdy użytkownik się loguje, wyświetla się mu „ekran powitalny”. Ten ekran główny zawiera kilka sekcji, które użytkownik może kliknąć i uzyskać do nich dostęp: Zdjęcia, Wideo, Muzyka, Programy itp. Po najechaniu kursorem na jedną z tych sekcji wyświetlane są podsekcje. Na przykład, jeśli najedziesz kursorem na „Obrazy”, zobaczysz podsekcje „Pliki” i „Dodatki”.

Gdy użytkownik kliknie jedną z podsekcji sekcji, np. B. „Dodatki” wyświetli wybór dodatków Kodi. Ten instalator umożliwia użytkownikom wyszukiwanie nowych dodatków do zainstalowania związanych z tą podsekcją (takich jak dodatki do obrazów itp.) lub uruchamianie istniejących dodatków do obrazów już w systemie.

Ponadto, klikając podsekcję plików sekcji (np. Wideo), użytkownik uzyska bezpośredni dostęp do plików dostępnych w tej sekcji.

Konfiguracja systemu

Kodi ma szeroki zakres ustawień. Aby uzyskać dostęp do ustawień, przesuń mysz w prawo, a opcje menu przewiną się w prawo i przeczytają „System”. Kliknij go, aby otworzyć sekcję globalnych ustawień systemu.

Dowolna konfiguracja może być zmieniana i modyfikowana przez użytkownika, od instalowania dodatków z repozytorium Kodi, włączania różnych usług, zmiany motywu, a nawet pogody. Aby wyjść z obszaru ustawień i powrócić do ekranu głównego, naciśnij ikonę „Strona główna” w prawym dolnym rogu.

Wniosek

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu OpenELEC jesteś gotowy do korzystania z systemu kina domowego opartego na Linuksie. Ze wszystkich dystrybucji Linuksa opartych na kinie domowym jest to najłatwiejsze w użyciu. Pamiętaj, że ten system operacyjny, chociaż znany jako „OpenELEC”, współpracuje z Kodi i jest kompatybilny ze wszystkimi różnymi dodatkami, narzędziami i programami Kodi.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up