Jak wyciszyć komputer: jak znaleźć i usunąć buczenie i szum

Chociaż twój komputer może nie brzmieć jak silnik odrzutowy, hałaśliwy komputer nie jest dobrym pomysłem dla nikogo. Oto, jak możesz naprawić komputer, który powoduje nadmierny hałas.

Indeks
  1. Twój największy fan
  2. Oczyść drogę
  3. Potrząsaj, grzechotaj i turlaj
  4. Cisza za wszelką cenę
  5. Wniosek: najlepsze zakłady

Twój największy fan

Najgłośniejszą częścią komputera są wentylatory. Należą do nich hałas, który obracają się same wentylatory, hałas poruszającego się powietrza i turbulencje spowodowane przez przeszkody.

Im szybciej wiruje wentylator, tym więcej powietrza się porusza. Zapewnia to lepsze chłodzenie i więcej hałasu. Aby uzyskać cichszą pracę, użyj wentylatorów z modulacją szerokości impulsu lub PWM. W przeciwieństwie do wentylatorów o stałej prędkości, które można znaleźć w tańszych komputerach PC, wentylatory PWM dynamicznie dostosowują swoją prędkość do temperatury komputera i wirują wolniej (i ciszej), gdy system jest zimny.

Kup cichych fanów marek takich jak cisza jest noc. Poszukaj oceny dźwięku poniżej 20 dBA, którą usłyszysz w cichym pomieszczeniu. Im niższa wartość dBA, tym cichszy wentylator.

Jeśli wentylatory PWM są już zainstalowane, użyj oprogramowania sterującego wentylatorem, aby ustawić bardziej konserwatywną krzywą wentylatora. Krzywa wentylatora steruje prędkością wentylatora dla określonej temperatury czujnika. Spowolnienie wentylatorów może spowodować przegrzanie elementów, ale ryzyko jest niewielkie w normalnych temperaturach roboczych. W przypadku większości wstępnie ustawionych krzywych wentylatorów, wentylatory obracają się szybciej niż to konieczne i powodują niepotrzebny hałas.

Oprogramowanie do sterowania wentylatorem, takie jak Szybki wentylator (Windows), smcFanControl (macOS) lub czujniki lm Dzięki (Linux) możesz bezpośrednio kontrolować krzywą prędkości swoich wentylatorów. Niektóre płyty główne mogą również sterować prędkością wentylatora, np. Fan Xpert od Asus.

Jak na ironię, zainstalowanie dodatkowych wentylatorów może również zmniejszyć hałas. Przy większej liczbie fanów każdy kręci się wolniej i robi mniej hałasu. Ponieważ dźwięk jest zgodny ze skalą logarytmiczną, dodatkowe wentylatory wytwarzają minimalny słyszalny hałas przy niskich prędkościach.

Oczyść drogę

Kiedy powietrze opływa obiekt, jego przepływ staje się bardziej burzliwy. Burzliwe powietrze powoduje większy hałas. W rzeczywistości większość hałasu, który słyszysz z wentylatora, to dźwięk turbulentnego powietrza przepływającego wokół przeszkód. Aby zachować spokój, upewnij się, że w samochodzie przebiega prawie niezakłócona droga oddechowa.

W większości przypadków będziesz chciał wciągnąć powietrze przez przód komputera i wyrzucić je z tyłu. W zależności od konfiguracji pudełka, przed zatrzaskami może znajdować się coś hermetycznego, na przykład wnęka na dysk twardy. Ta przeszkoda tworzy burzliwe powietrze, które jest znacznie głośniejsze niż powietrze przepływające równomiernie. Możesz nie być w stanie usunąć wszystkich przeszkód z przodu pojazdu, ale postaraj się je ograniczyć, jeśli to możliwe.

Szukaj królików kurzu w samochodzie i poza nim. Gdy jest to dozwolone, kurz gromadzi się i zatyka otwory wentylacyjne, zmniejszając wydajność wentylatorów. To sprawia, że ​​wirują szybciej, hałasują i zasysają więcej kurzu. Brudne podłogi, sierść zwierząt i dym papierosowy pogarszają problem.

Delikatnie zetrzyj kurz z komputera, wycierając go czystą, niestrzępiącą się szmatką i rozcieńczonym alkoholem izopropylowym. W przypadku uporczywych grudek można użyć sprężonego powietrza, ale należy uważać, aby nie rozpylać kropli cieczy na wrażliwe elementy. Nigdy nie używaj odkurzacza ani środków czyszczących, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia komputera.

Potrząsaj, grzechotaj i turlaj

Rzadkie, luźne lub nieprawidłowo zainstalowane komponenty również mogą powodować hałas. Ponieważ cała obudowa wibruje z małą amplitudą (w wyniku wirujących wentylatorów), ruch ten jest przenoszony na wszystko, co ma fizyczne połączenie z maszyną. Grzechotka ma wyraźny buczenie i może być ciągła lub przerywana.

Wnęki na dyski bez narzędzi są również częstym źródłem hałasu, zwłaszcza jeśli nie są bezpiecznie zamocowane. W rzeczywistości każdy stary lub luźny element może powodować hałas. Przy wyłączonym komputerze delikatnie potrząśnij komponentami, aby sprawdzić, czy nie ma w nich luzu. Możesz także spróbować zamrozić podejrzany komponent, słysząc hałas. Jeśli dźwięk zniknie, znalazłeś źródło.

Stare obrotowe dyski twarde (HDD) to kolejny hałaśliwy element. Możesz kupić cichsze dyski twarde, ale przekonasz się, że hałas jest bardziej zredukowany dzięki dyskowi SSD o dużej pojemności bez ruchomych części.

Cisza za wszelką cenę

Dźwiękochłonne wstawki z pianki Mogą zmniejszyć słyszalny hałas maszyny, ale nie są tak skuteczne, jak wyeliminowanie źródła hałasu. Najlepiej działają z wysokimi dźwiękami, ale rzadko czynią cuda.

W rzadkich przypadkach niedrogie zasilacze emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości lub buczenie znane jako „skowyt cewki”. To wysoki elektroniczny buczenie lub ćwierkanie, podobne do dźwięku tanich lamp fluorescencyjnych. Jeśli słyszysz ten dźwięk, możesz spróbować go stłumić. Lepiej jednak wymienić zasilacz na alternatywę o wyższej jakości.

Jeśli chcesz całkowicie bezgłośną maszynę, musisz usunąć wszystkie ruchome części, w tym wentylatory. Dzięki dyskom SSD jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jeśli jednak musisz milczeć, musisz zbudować swój komputer z myślą o tym. System bez wentylatora wymaga komponentów o wyjątkowo niskim zużyciu energii i pasywnego chłodzenia, w przeciwnym razie przegrzewa się zbyt szybko, aby był użyteczny.

Wniosek: najlepsze zakłady

Wyciszając komputer, można w pełni wykorzystać redukcję hałasu wentylatora, zastępując głośne statyczne wentylatory cichymi wentylatorami PWM i oczyszczając ścieżkę chłodzenia z kurzu i przeszkód. Ponadto, aby wskazać źródło niechcianego hałasu, należy uważnym uchem i szukającą ręką wskazać źródła niepożądanego hałasu.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up