Jak uzyskać dostęp do Androida z komputera przez SSH (z wiersza poleceń)

Czy chcemy uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji Androida z wiersza poleceń? Zobaczmy, jak skonfigurować do tego SSH.

Jeśli jesteśmy obeznanymi z komputerami użytkownikami, bardzo dobrze znamy SSH, protokół, który umożliwia utworzenie zaszyfrowanej sesji zdalnej za pośrednictwem interfejsu wiersza poleceń z innym komputerem lub urządzeniem w naszej sieci domowej. Protokół ten umożliwia kapilarne zarządzanie wszystkimi funkcjami urządzenia, dzięki czemu użytkownik może uruchomić wiersz poleceń lub polecenia powłoki, nawet jeśli nie znajduje się fizycznie na stacji roboczej. Jedną z trudności, z jaką może napotkać doświadczony użytkownik SSH, jest używanie tego protokołu do łączenia się z telefonem z Androidem na tablet z Androidem, aby mogli uruchamiać zaawansowane polecenia, siedząc wygodnie przed komputerem.

W tym przewodniku pokażemy Ci jak uzyskać dostęp do Androida z komputera za pomocą sshPozwala to na uruchamianie zaawansowanych poleceń bez konieczności odblokowywania uprawnień roota w telefonie (nadal jest to bardzo ryzykowne i trudne w nowoczesnych telefonach).

Indeks
 1. Połącz Androida z komputerem za pomocą SSH
  1. Co możemy zrobić z SSH bez rootowania?
  2. Zainstaluj serwer SSH na Androidzie
  3. Uzyskaj dostęp do Android SSH z komputera z systemem Windows
  4. Jak przesyłać pliki za pomocą SSH
  5. Uzyskaj dostęp do Android SSH z komputera Mac
  6. Wnioski

Połącz Androida z komputerem za pomocą SSH

Chociaż mamy wystarczające doświadczenie, aby móc korzystać z poleceń SSH, radzimy postępować z dużą ostrożnością: uprawnienia oferowane przez SSH mogą spowodować nieprawidłowe działanie telefonu lub tabletu z Androidem podczas uruchamiania lub spowodować uszkodzenie niektórych ważnych komponentów. sztuczkitechniczne nie ponosi odpowiedzialności za szkody materialne lub obrażenia ciała spowodowane niewłaściwym użytkowaniem oferowanych urządzeń.

Co możemy zrobić z SSH bez rootowania?

Jeśli nie masz uprawnień roota na Androidzie, funkcjonalność SSH jest oczywiście bardzo ograniczona: możesz na przykład wykonywać polecenia ls, mkdir, Odnaleźć i kilka innych poleceń. Kolejną rzeczą, której nie można lekceważyć, jest możliwość szybkiego przesyłania plików z komputera na urządzenie mobilne bez ograniczeń rozmiaru. Następnie, jeśli chcemy uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji SSH, musimy wziąć pod uwagę katalog główny urządzenia, co również widzimy w instrukcji Jak zrootować Androida, aby odblokować telefon.

Zainstaluj serwer SSH na Androidzie

Aby wysyłać polecenia SSH z komputera na Androida, musimy zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym, aby przyspieszyć dostęp do dziennika. Najlepsze z tego punktu widzenia jest bez wątpienia SSHelper, dostępne bezpłatnie pod adresem Sklep Google Play.

Po zainstalowaniu aplikacji na naszym urządzeniu otwieramy ją, zapewniamy wszystkie wymagane uprawnienia i przechodzimy bezpośrednio do zakładki wstępnej konfiguracji budowa. Aktualnie aktywny adres IP dla używanego połączenia jest wyświetlany na nowym ekranie. Aby zakończyć konfigurację, należy wprowadzić port usługi w edytowalnych polach (Numer portu serwera SSH), port serwera logowania, port do udostępniania notatek i wybierania hasła dostępu (hasło). W rzeczywistości możemy również zostawić wszystko tak, jak jest to określone domyślnie: poświadczenia to admin / admin i możemy to zrobić wystarczająco (za każdym razem, gdy wyłączamy SSH, gdy jesteśmy połączeni poza domem, aby uniknąć oferowania przez hakerów bramy!).

Teraz, gdy SSH jest dostępne dla Androida, możemy przejść do PC, co zostanie omówione w następnym rozdziale.

Uzyskaj dostęp do Android SSH z komputera z systemem Windows

Jeśli jesteśmy już ekspertami SSH, na pewno wiesz, którego programu użyć do tego typu połączenia: wiersz poleceń!

Po otwarciu wiersza polecenia (możemy go znaleźć, otwierając menu Start i szukając nazwy szybki) Wpisujemy standardowe polecenie, aby uzyskać dostęp do połączenia SSH:

ssh [email protected] -p 2222

Oczywiście zmieniamy polecenie zgodnie z adresem IP naszego smartfona z Androidem i wybranym numerem portu (podstawa to 2222). Po naciśnięciu klawisza Enter na klawiaturze wpisujemy hasło SSH wybrane w poprzednim rozdziale, dzięki czemu powłoka tekstowa jest od razu podłączona bezpośrednio do naszego telefonu lub tabletu z Androidem.

Jeśli chcesz używać aplikacji innej firmy do łączenia się z serwerem SSH z systemem Android, musisz ją pobrać kit, dostępne bezpłatnie od oficjalna strona.

Pobierając tę ​​aplikację, możemy szybko uzyskać dostęp do SSH na Androidzie, wprowadzając adres IP i numer portu w interfejsie programu i wybierając pozycję SSH i na koniec naciskając przycisk otworzyć Niska. Ekran logowania otworzy się natychmiast i możesz nacisnąć przycisk. takWprowadź nazwę użytkownika (administratora) i hasło wybrane w aplikacji Android, aby zdalnie sterować urządzeniem.

Jak przesyłać pliki za pomocą SSH

Jeśli chcemy wykorzystać protokół SSH do szybkiego przesyłania plików z komputera na Androida, zalecamy skorzystanie z programu GUI takiego jak WinSCP, do pobrania bezpłatnie z oficjalna strona.

Po pobraniu i zainstalowaniu tego programu na komputerze z systemem Windows otwórz go i upewnij się, że go wybrałeś SFTP Jako protokół wpisujemy adres IP Androida, numer portu, nazwę użytkownika i hasło z SSH, naciśnij Zaloguj sie i potwierdź, jeśli to konieczne; Za kilka sekund będziemy mieli dostęp do wszystkich folderów w systemie plików Android, dzięki czemu będziemy mogli przesyłać dowolne większe pliki (w interfejsie lustrzanym) bez odblokowywania telefonu czy korzystania ze specjalnych programów.

Uzyskaj dostęp do Android SSH z komputera Mac

Dodając serwer SSH na Androida, możesz także zarządzać poleceniami terminala z komputera Mac lub MacBook bez instalowania żadnych dodatkowych aplikacji.

Aby kontynuować na komputerze Mac, otwórzmy Launchpad w Docku poniżej. Znajdujemy i otwieramy aplikację terminal i wprowadź następujące polecenie:

ssh [email protected] -p 2222

Dostosowujemy adres IP i numer portu zgodnie z konfiguracją aplikacji SSH na Androida, wciskamy przycisk WchodzićPotwierdzamy wystawiony certyfikat i wpisujemy hasło dostępu wybrane kilka rozdziałów temu, abyśmy mogli szybko uzyskać dostęp do rozszerzonych funkcji SSH pod Androidem nawet na Macu.

Wnioski

Chociaż te procedury są zastrzeżone bardzo doświadczeni użytkownicy komputerów i sieciNie oznacza to, że też nie możemy próbować: bardzo niewiele wystarczy, aby zacząć od razu, a kiedy nauczymy się podstawowych poleceń, możemy przeglądać foldery, tworzyć nowe i przenosić pliki z łatwością dzięki dostępowi do aplikacji z interfejs. Dla mniej doświadczonych użytkowników dostępny jest również WinSCP, który oferuje dobry interfejs graficzny, za pomocą którego można zarządzać wszystkimi folderami użytkowników (foldery systemowe są zablokowane, chyba że odblokujemy root).

Aby zrozumieć, których poleceń użyć i jak działa SSH, zalecamy przeczytanie naszych przewodników. Jak używasz SSH? jest Katalogi Linuksa: jakie są główne foldery każdej dystrybucji?.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up