Jak stworzyć własną chmurę za pomocą NextCloud i Ubuntu

Czy kiedykolwiek chciałeś mieć swój prywatny Dropbox, który umożliwia zarządzanie plikami i ich dystrybucję online bez informowania Cię przez firmę o limitach danych, ograniczeniach przepustowości, a nawet wyłączaniu niektórych typów plików? Dobre wieści! To marzenie można łatwo spełnić za pomocą oprogramowania o nazwie Nextcloud.

To oprogramowanie zapewnia, że ​​każdy posiadacz serwera może hostować i dystrybuować swoją pamięć masową oraz skutecznie pozbywać się chmury! W tym przewodniku omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby stworzyć własne osobiste rozwiązanie do przechowywania w chmurze - od potrzebnego sprzętu, przez system operacyjny we właściwej kolejności, po ustawienia synchronizacji klienta. Zaczynajmy!

Uwaga : Nextcloud jest oddziałem Owncloud, kolejnego klonu Dropbox na własnym serwerze.

Indeks

Wymagania sprzętowe i programowe

Porozmawiajmy o najlepszych typach serwerów do skonfigurowania chmury domowej z oprogramowaniem do przechowywania danych NextCloud. Na początek serwer powinien mieć uruchomioną najnowszą wersję serwera Ubuntu (lub przynajmniej wersję obsługującą Snap). Dlaczego serwer Ubuntu, a nie coś takiego jak Redhat lub CentOS? Proste, programiści NextCloud obecnie wysyłają natychmiastową paczkę z najnowszym oprogramowaniem NextCloud, którego nie mają inne systemy operacyjne.

Jeśli NextCloud zostanie zainstalowany w jakikolwiek inny sposób, jego konfiguracja zajmie dużo czasu i będzie niezbyt łatwa w użyciu. Podczas instalacji wersji Snap wymagana jest zerowa konfiguracja i wszystko działa całkiem dobrze.

Deweloperzy w przeszłości stwierdzili, że NextCloud jest trudny do aktualizacji, jeśli polegają na osadzonych repozytoriach lub dystrybucjach. Technologia Snap w Ubuntu umożliwia im uzyskiwanie najnowszych aktualizacji zabezpieczeń tak szybko, jak to tylko możliwe, na ich warunkach.

Idealne urządzenia sprzętowe do tworzenia rozwiązania w chmurze:

  • Dowolny używany lub starszy (lub lepszy) 64-bitowy komputer / laptop z ery DDR2, który jest dostępny przez całą dobę

  • .

  • Raspberry Pi 2 lub 3, na którym można uruchomić Ubuntu Snappy Core

  • Dowolny serwer domowy lub biznesowy

Przygotuj się

Użytkownicy muszą pobrać obraz USB, aby zainstalować najnowszą wersję serwera Ubuntu. Pobierz obraz ISO z witryny Ta strona .

Użytkownicy Raspberry Pi 2/3

Pi nie obsługuje obecnie tradycyjnej wersji serwera Ubuntu. Zamiast tego użytkownicy będą musieli używać Ubuntu Snappy Core. Pobierz zdjęcie Tutaj . Wypakuj obraz w terminalu:

gunzip -d *.img.xz

Postępuj zgodnie z tym Ubuntu Wiki aby uruchomić Snappy Core po raz pierwszy. Musisz zarejestrować się w Canonical pod adresem e-mail.

Po pobraniu obrazu płyty nadszedł czas, aby utworzyć nośnik instalacyjny USB (lub SD). narzędzie do wytrawiania USB / SD. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na stronie, aby utworzyć instalację USB lub SD, jeśli używasz Raspberry Pi 2/3. To prosty, trzystopniowy proces.

Instalacja serwera Ubuntu

Podłącz urządzenie USB i skonfiguruj komputer, aby uruchamiał się stamtąd przez BIOS. Dla niektórych ten klawisz może być F2 lub DEL. Dla innych jest to Esc. Lepiej poszukaj instrukcji, aby się upewnić.

Po załadowaniu serwera Ubuntu wybierz odpowiedni język na ekranie języka i naciśnij klawisz Enter w opcji „Zainstaluj serwer Ubuntu”. To prowadzi użytkownika przez menu żądające układu klawiatury i kraju. Wybierz odpowiednie opcje i przejdź do następnej strony.

Użytkownicy zostaną poproszeni o wprowadzenie nazwy hosta dla serwera Ubuntu. Wpisz „Ubuntu-Server”, „Ubuntu-Nextcloud”, „Ubuntu” lub coś podobnego. Następnie użyj klawiszy strzałek, aby przejść do przycisku Dalej i naciśnij klawisz Enter, aby przejść do następnej strony.

Na następnej stronie narzędzie instalacyjne prosi użytkownika o podanie nazwy użytkownika i hasła, które są skojarzone z tą nazwą użytkownika. Wprowadź bezpieczną, ale łatwą do zapamiętania nazwę użytkownika i hasło, a następnie wybierz „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

W dalszej części procesu instalacji użytkownik musi poinformować serwer Ubuntu, jak zainstalować go na dysku twardym. Wybierz z przewodnikiem - użyj całego dysku. Umożliwia to systemowi automatyczną konfigurację partycji. Nie są wymagane żadne ręczne zmiany ani partycje. Po wybraniu tej opcji rozpoczyna się instalacja.

Wkrótce po skopiowaniu pierwszych danych z serwera Ubuntu do systemu użytkownicy muszą zmienić ustawienie. Gdy ta funkcja jest włączona, system może automatycznie instalować aktualizacje zabezpieczeń. Wybierz Zainstaluj automatycznie.

Wreszcie, niektóre pakiety są wymagane przed zakończeniem instalacji. Znajdź „LAMP Server” na spacji i wybierz go. Wybierz także „Serwer OpenSSH”, jeśli chcesz, aby zdalny dostęp do powłoki był gotowy. Po zaznaczeniu pakietów naciśnij klawisz Enter, aby zainstalować je w systemie.

Instalacja NextCloud

W systemie zainstalowany jest serwer Ubuntu. Teraz możesz uruchomić i uruchomić NextCloud. Zainstaluj oprogramowanie w systemie za pomocą następującego polecenia:

sudo snap instaluje nextcloud

Po zainstalowaniu NextCloud użyj polecenia ifconfig, aby określić wewnętrzny adres IP serwera. Użyj przeglądarki internetowej telefonu, tabletu lub komputera, aby przejść do wewnętrznego adresu IP, tak jakby to była strona internetowa.

Otworzy się kreator konfiguracji Nextcloud. Ten kreator monituje użytkownika o skonfigurowanie konta administratora z hasłem.

Korzystanie z NextCloud

Po utworzeniu konta administratora w następującej chmurze interfejs sieciowy jest ładowany, a użytkownik ma pełną kontrolę administracyjną. Zaloguj się do Nextcloud w dowolnym momencie, wywołując wewnętrzny adres IP, którego używałeś wcześniej (w przeglądarce internetowej).

Pliki konta administratora można przesyłać bezpośrednio z Internetu za pomocą przeglądarki (np. Google Drive, Dropbox i One Drive). Nie lubisz sieci oficjalny klient synchronizacji dla systemu Linux, Mac lub Windows. Jest też aplikacja Android jest iOS .

Prześlij dane

Prześlij plik lub katalog do Nextcloud, klikając ikonę „+”, a następnie klikając przycisk przesyłania.

Utwórz nowych użytkowników

Użytkownicy nie mogą subskrybować Nextcloud. Zamiast tego administrator musi utworzyć nowe konto. Przejdź do prawego górnego rogu interfejsu internetowego i kliknij „admin”. Znajdź „Użytkownicy” i wybierz je. To przeniesie Cię do obszaru zarządzania użytkownikami.

Użyj interfejsu użytkownika, aby skonfigurować nazwę użytkownika i hasło dla nowego użytkownika. Dodaj użytkownika do nowej grupy, klikając „+ Dodaj grupę”.

Aby zmienić ilość pamięci, z której może korzystać określony użytkownik, przejdź do Przydziału i wybierz wstępnie ustawioną opcję lub wprowadź limit miejsca.

synchronizacja

Aby przeprowadzić synchronizację, wprowadź lokalny adres IP w kliencie synchronizacji Nextcloud.

Następnie wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło.

Po wprowadzeniu informacji klient Nextcloud tworzy folder Nextcloud na komputerze lokalnym. Wklej wszystko, co chcesz zsynchronizować. Narzędzie do synchronizacji rozpozna go i prześle pliki.

Wniosek

Przechowywanie w chmurze to fakt współczesnego życia. Każdy ma Dropbox, Dysk Google lub coś podobnego. W rezultacie duże firmy technologiczne mają duże serwery, na których są przechowywane cenne i prywatne informacje. Dla niektórych kompromisy i zagrożenia prywatności są w porządku. Uważają, że Dropbox itp. Jest niezawodny i wszechstronny, i są gotowi podjąć ryzyko.

Nextcloud nie jest dla takich ludzi. To oprogramowanie jest przeznaczone dla tych, którzy zdają sobie sprawę z zalet przechowywania w chmurze, ale chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi. Mam nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi coraz więcej osób będzie korzystać z Nextcloud i pozbyć się zastrzeżonych usług przechowywania w chmurze.

Czy hostujesz własne rozwiązanie chmurowe? Dlaczego lub dlaczego nie? Powiedz nam poniżej!

Obrazek:Christine i Hagen Graf

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up