Jak stworzyć serwer Plex na Raspberry Pi 4?

Pleks to wspaniałe oprogramowanie serwera multimediów, które umożliwia strumieniowe przesyłanie filmów i programów telewizyjnych bezpośrednio do dowolnego klienta Plex. Klientami Plex może być strona w przeglądarce na komputerze, aplikacja na tablecie lub telefonie, Android TV box, a nawet aplikacja na telewizorze smart TV.

Tak czy inaczej, oprogramowanie serwera jest przejrzyste, elastyczne i szybkie oraz zapewnia dobrą organizację i dostępność filmów i programów telewizyjnych. W tym artykule testujemy wykonalność samodzielnego serwera Plex składającego się z Raspberry Pi 4 i dysku twardego.

Indeks
 1. Dlaczego Pi4?
 2. Tworzenie serwera Pi Plex
 3. Przygotowanie pi
 4. Zainstaluj serwer Plex
 5. Wyjmij popcorn

Dlaczego Pi4?

Pi 4 to najlepszy wybór, jeśli budujesz serwer Plex. Powodem tego jest wyłącznie prędkość. Przede wszystkim jest to bardzo szybki mały komputer, prawie na równi z laptopem z niższej półki. Po drugie, ma szybkie porty USB 3.0 do podłączenia dysku twardego do przechowywania filmów. Strumieniowe przesyłanie wideo to przede wszystkim przepustowość danych.

Gniazda USB 3 w Pi 4 są więcej niż szybkie do przesyłania danych z dysku twardego do mózgu serwera i oczekujących klientów. Chociaż możesz używać starszych wersji Raspberry Pi do tej kompilacji, porty USB 3.0 Pi 4 są naprawdę tego warte. Stare porty USB 2.0 Pi działają z prędkością 30-35 Mb/s, podczas gdy nowy USB 3.0 działa z prędkością 320-360 Mb/s, czyli dziesięciokrotnie szybciej.

Przy takich prędkościach transferu całkiem możliwe jest używanie zewnętrznych dysków USB z prędkościami podobnymi do normalnych komputerów. Możesz używać dysków zewnętrznych na USB 2.0, ale są one trochę przeciągane i nie chcesz tego, gdy przesyłasz strumieniowo wideo HD lub UHD.

Kolejną rzeczą, która przemawia za Pi 4, jest jego Gigabit Ethernet. Wideo nie tylko wylatuje z urządzenia, ale także przez router do klienta, czy to za pomocą kabla, czy połączenia Wi-Fi. Jedynym wąskim gardłem jest prędkość między routerem a klientem i to nie ma znaczenia.

Tworzenie serwera Pi Plex

Do zbudowania tego serwera potrzebne będą następujące elementy:

  • Raspberry Pi 4 (najlepiej w obudowie z radiatorem lub chłodzeniem wentylatora)
  • Zasilacz USB-C (najlepiej oficjalny zasilacz)
  • Karta SD o wystarczającej pojemności
  • Kabel Ethernet lub WiFi

.

Najpierw zainstaluj Raspbian na karcie. Możesz to uzyskać od Strona pobierania dla Raspberry Pi Pi. Pobierz obraz i wypal go odpowiednim oprogramowaniem, np. B. doskonały cross-platform., Na karcie SD Wytrawiacz wielorybów, na przykład.

Zainstaluj kartę SD w Pi jak zwykle i uruchom ją.

Przygotowanie pi

Po wyświetleniu monitu wprowadź identyfikator jako pi i hasło jak raspberry aby uzyskać dostęp do Pi.

Teraz musisz przygotować instalację, a do tego musisz upewnić się, że Pi jest aktualne. Napisz:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Powiedz tak na wszystko. Prawdopodobnie będziesz musiał ponownie uruchomić. Więc jeśli pojawi się ponownie, wystarczy ponownie wprowadzić swój identyfikator i hasło.

Teraz musisz pobrać odpowiednie repozytorium zawierające serwer Plex dla Raspberry Pi Linux. Odbywa się to poprzez zainstalowanie transportu pobierania https dla APT za pomocą następującego polecenia:

sudo apt-get install apt-transport-https

Zanim będziemy mogli pobrać repozytorium Plex, musimy dodać klucz Plex GPG lub „PlexSign.key” do repozytorium za pomocą następujących poleceń:

curl https://downloads.plex.tv/plex-keys/PlexSign.key | sudo apt-key add -

Po dodaniu klucza możemy pobrać oprogramowanie serwera za pomocą następujących poleceń:

echo deb https://downloads.plex.tv/repo/deb public main | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/plexmediaserver.list

Następnie musisz ponownie uruchomić polecenie aktualizacji, aby zaktualizować Pi:

sudo apt-get update

Kiedy skończymy, możemy wreszcie zainstalować oprogramowanie serwera na Pi.

Zainstaluj serwer Plex

Sama instalacja oprogramowania jest stosunkowo łatwa. Wystarczy napisać:

sudo apt-get install plexmediaserver

A jeśli repozytoria są w porządku, należy je zainstalować prosto i normalnie. Teraz musisz upewnić się, że adres IP pozostaje statyczny w sieci. Aby to zrobić, musisz najpierw znaleźć aktualny adres IP, a następnie edytować plik cmdline.txt, aby go odzwierciedlić.

Znajdź swój aktualny adres IP, wpisując

hostname -I

W moim przypadku odpowiedź brzmiała „192.168.0.53”. Twój przebieg może się różnić. Twoja sieć może używać adresów 192.168.1.x. Wszystko zależy od routera.

Teraz otwórz plik „cmdline.txt” i edytuj go. Otwórz edytor nano i plik, wpisując

sudo nano /boot/cmdline.txt

i dodaj linię

ip=YOUR IP

na końcu tego pliku i zapisz go za pomocą Ctrl + X. (Odpowiedz „Y” na monit.)

Napisz teraz

reboot

a Twoje Pi uruchomi się ponownie. Wszystko jest skonfigurowane i Pi może teraz obsługiwać serwer Plex bez nagłówka, więc nie ma potrzeby podłączania monitora. Użyj klienta Plex lub zaloguj się do portu 32400 za pomocą przeglądarki internetowej w następujący sposób

192.168.0.53:32400/web/

gdzie pierwsza część to Twój adres IP, jak wyżej. To jest moje, musisz je zastąpić swoim.

W obu przypadkach serwer pojawi się jako jedna z opcji, jeśli ci się powiedzie.

Na koniec możesz dodać swoją bibliotekę multimediów do dysku twardego. Wybranie Biblioteki typów filmów lub telewizji zmienia sposób organizacji plików w bazie danych.

Wyjmij popcorn

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać: widziałem kilka samouczków na ten temat, które mówią, że musisz zmienić swoją nazwę użytkownika w Plex, aby to zadziałało. Nieprawda, wybierz ustawienia domyślne.

Jeśli twoje pliki filmowe i telewizyjne znajdują się na pamięci USB, a porty USB są zamontowane, powinno być dobrze. Zauważ, że jeśli masz uproszczoną wersję systemu operacyjnego (jak ja), być może będziesz musiał ręcznie zamontować dyski USB. Jeszcze lepiej, edytuj plik / etc / fstab, aby zamontować go automatycznie.

Jest to podwójne, jeśli używasz zewnętrznego dysku twardego USB; Musisz go sformatować i zamontować w swoim systemie. Istnieją różne rodzaje dysków i systemów operacyjnych, a wszelkie inne informacje, których możesz potrzebować, można znaleźć tutaj, w naszym poprzednim artykule na temat budowania NAS za pomocą Raspberry Pi.

Możesz także wymienić dyski systemowe, jeśli na przykład chcesz dodać pliki, ale musisz je ponownie zamontować, zanim serwer będzie mógł uzyskać do nich dostęp. Baza danych Plex jest automatycznie aktualizowana, gdy tylko dysk zostanie wyświetlony przez system.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące budowy własnego serwera Plex, daj nam znać w komentarzach.

Połączony:

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up