Jak sprawić, by dokument Worda był dostępny i czytelny dla wszystkich

Jakie są wskazówki, jak zrobić dokument tekstowy z podpisami, spisem treści, filmami i tytułami dobrze wykonanymi i czytelnymi dla wszystkich?

Wielu użytkowników popełnia błąd, uznając Word za łatwy w użyciu Arkusz wirtualnej maszyny do pisania: Więc ograniczasz się tylko do pisania tekstu, używasz tylko dwóch tytułów tu i tam i przestajesz wykorzystywać tylko niewielką część potencjału tak potężnego i kompletnego programu. Jeśli mamy takie potrzeby, równie dobrze możemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia, takiego jak WordPad lub. posługiwać się Edytor LibreOffice! Z drugiej strony, jeśli potrzebujemy stworzyć profesjonalny dokument dla kierownika biura, nauczyciela lub ważnego raportu, ważne jest, aby stworzyć doskonały dokument Word, który jest dostępny dla każdego, aby wyróżnić się z tłumu, który tylko bardzo ogranicza Word posługiwać się.

W poniższym przewodniku pokażemy Ci wszystkie sztuczki, których możesz użyć stworzyć idealny dokument Word: W końcu wszyscy będą chcieli to przeczytać, wszyscy będą chcieli to skopiować, a teraz spróbujmy zlecić nam pisanie dokumentów Word, które szybko stały się prawdziwymi profesjonalistami od przetwarzania tekstu.

Tworzenie dokumentu Word, o którym wszyscy mówią, nie jest nawet trudne, ponieważ narzędzia są już wbudowane w program pakietu Office: wystarczy nauczyć się ich dobrze używać. Jeśli Word lub Microsoft Office nie jest jeszcze zainstalowany na naszym komputerze, przeczytaj nasze instrukcje Jak legalnie pobrać pakiet Microsoft Office.

Indeks
 1. Generuj podpis i tekst alternatywny dla obrazów
 2. Dołącz filmy i napisy
 3. Twórz dokumenty o logicznej strukturze
 4. Używaj prostych nagłówków i struktur tabel
 5. Uruchom kontrolę dostępności
  1. ukończenie szkoły

Generuj podpis i tekst alternatywny dla obrazów

Za każdym razem, gdy dodajemy obraz do dokumentu, zalecamy zawsze dodawać opisowy podpis lub automatycznie generować tekst alternatywny, abyśmy mogli w pełni opisać, co zawiera obraz i jaki jest jego cel w tekście. Aby dodać lub wygenerować tekst alternatywny dla obrazów, kliknij prawym przyciskiem myszy dodane zdjęcie w programie Word i kliknij opcję Elementy Dodaj podpis oraz Edytuj tekst alternatywny.

Dodajemy ładny opis zarówno obiektu, jak i tematu zdjęcia, korzystając z otwieranych pól tekstowych (dla podpisów możemy użyć predefiniowanych etykiet lub stworzyć własne etykiety). Użycie tekstu alternatywnego jest również przydatne w udostępnianiu dokumentu osobom niewidomym korzystającym z czytnika tekstu audio (który również odczytuje obrazy, które są tłumaczone na tekst czytany dzięki tekstowi alternatywnemu). Jeśli nie wiemy, jaki tekst wstawić, możemy kliknąć przycisk Automatycznie generuj opis, aby użyć w tym celu sztucznej inteligencji Microsoftu.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik Jak dodawać zdjęcia lub filmy do programu Word.

Dołącz filmy i napisy

Piękny dokument Word zawiera nie tylko obrazy, ale może również zawierać filmy, które są prezentowane w usługach online, takich jak YouTube. Aby dodać film z YouTube do dokumentu, dotknij w menu u góry wprowadzenie, naciskamy opcję Wideo online i użyj pola wyszukiwania obok YouTube, aby znaleźć żądany film.

Alternatywnie zawsze możemy wstawić kod do osadzenia w udostępnionym polu, aby można go było wyświetlić bezpośrednio w arkuszu Word. Jeśli chcesz dodać napisy do filmu, po prostu użyj tych już dostępnych na filmie YouTube lub wygenerowanych automatycznie przez Google, jak pokazano w instrukcji Odtwarzaj włoskie napisy z filmów na Youtube.

Twórz dokumenty o logicznej strukturze

Niewątpliwie najczęstszymi błędami w dokumentach Word są pogrubione nagłówki oraz nieskoordynowane i bezsensowne użycie nagłówków i tytułów, które powodują, że dokumenty Word są zaśmiecone dla każdego, kto je czyta. Pamiętajmy o tym, aby tworzyć profesjonalnie wyglądające dokumenty generujemy logiczną strukturę dla naszych dokumentówjak następujące:

 • Tytuł 1 (tytuł 1)
 • Tytuł 2 (tytuł 2)
 • Tytuł 3
 • Tytuł 3
 • Tytuł 2 (tytuł 2)
 • Tytuł 3

Nagłówki 1 mogą być użyte tylko raz i nie mogą być powtarzane w dokumencie, Możliwe jest również wstawienie dwóch tytułów 2, ale tylko wtedy, gdy musisz całkowicie zmienić temat. Jak tworzyć indywidualne rozdziały tematyczne zamiast tego używamy wielu nagłówków 3które sprawdzają się we wszystkich sytuacjach i są łatwe do zrozumienia, a jednocześnie bardzo ładnie porządkują pisany przez nas tekst.

Inne zalecenia, które nadal obowiązują w przypadku dokumentów tekstowych, to: nie wstawiaj obrazu przed ani za listą, nie kończ rozdziału listą i nie nadużywaj treści multimedialnych; Jeśli chcemy używać tylko zdjęć i filmów, lepiej użyć PowerPointjak widać w naszym przewodniku Jak dodawać zdjęcia i filmy do programu PowerPoint.

Używaj prostych nagłówków i struktur tabel

Po wstawieniu tabeli do dokumentu Word możemy uczynić ją zrozumiałą i dostępną dla wszystkich, naciskając u góry menu projekt i aktywuj głos nagłówek.

Dzięki przejrzystej tabeli o prostej strukturze (jak to oferuje system automatycznego generowania Worda) możemy również pomóc użytkownikom czytnika mowy, którzy w ten sposób mogą bez problemu odczytać tabelę.

Uruchom kontrolę dostępności

Aby zrozumieć, czy dokument jest dostępny dla wszystkich i stworzony do perfekcji, kliknij górne menu Rewizja potem wciskamy przycisk Sprawdź dostępność.

Jeśli kontroler wykryje problem, naprawimy go, ewentualnie korzystając z sugestii zawartych w tym przewodniku lub włączając elementy wyświetlane przez wbudowane narzędzie. Zdaj kontrolę dostępności Będziemy pewni, że stworzyliśmy idealny dokument Word, który jest dostępny dla każdegow tym osoby niedowidzące (którzy mogą następnie odczytać nasz dokument przez syntezator mowy, który potrafi czytać teksty).

ukończenie szkoły

Podążając za wszystkimi sugestiami, wszystkie nasze dokumenty Word będą zazdrościć i wyraźnie wyróżniać się na tle dokumentów Word, które tworzyliśmy do niedawna, a także oferować niepełnosprawnym użytkownikom możliwość czytania ich za pomocą specjalnych systemów czytania.

Wciąż na ten sam temat zapraszamy do lektury naszych poradników Ułatw sobie korzystanie z komputera dzięki ustawieniom ułatwień dostępu w systemie Windows 10 oraz Pisz na komputerze, dyktując samogłoskę po włosku.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up