Jak skalibrować drukarkę pod kątem wyblakłych kolorów lub nieprawidłowych znaków

Jeśli kolory są wyblakłe, a wydruk jest nierówny lub brakuje znaków, spróbuj skalibrować drukarkę

Gdy zaczynamy druk z programu do edycji obrazu lub programu do zarządzania PDF, może się zdarzyć, że otrzymamy wydruk o zupełnie innych kolorach i odcieniach szarości niż te wyświetlane na ekranie. Możliwe też, że Litery nie są drukowane poprawnie.
W takich przypadkach musimy odpowiedzieć na ustawienia drukarki i upewnić się, że używamy ten sam profil kolorów na komputerze i drukarcew celu uniknięcia wszelkiego rodzaju błędów drukarskich poprzez zastosowanie zupełnie innych profili kolorystycznych.

W tym przewodniku pokażemy Ci prosty sposób Jak skalibrować drukarkę aby móc dokładnie drukować wszystko, co widzimy na monitorze, poprawiając ogólną jakość naszych wydruków i wierność kolorów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jeśli drukarka nie drukuje (HP, Epson i inne), co zrobić

Indeks
  1. Skalibruj kolory drukarki
  2. Skalibruj drukarkę w systemie Windows
  3. Skalibruj drukarkę w systemie macOS
  4. Kalibruj kolor w programach
  5. Ustawienia kalibracji drukarki
    1. dyplom

Skalibruj kolory drukarki

Zanim zrzucimy winę na drukarkę za nieprawidłowe drukowanie Twoich zdjęć lub kolorowych dokumentów, upewnijmy się, że Twój monitor działa prawidłowo i tworzy odpowiedni profil kolorów o zupełnie innym charakterze!
Ponieważ kolor zależy od wielu czynników (oświetlenie otoczenia, karta graficzna, kabel wideo, typ monitora, typ LED itp.), aby utworzyć niestandardowe profile kolorów ICC za pomocą cyfrowego kolorymetru, takiego jak Wyświetlacz Xrite i1 Pro (229 €) lub Datacolor SpyderX Pro (179 €).

Gdy mamy już prawidłowy profil kolorów, możemy dodać go do drukarki i monitora, aby wszystkie kolory wyglądały realistycznie. W domu nie potrzebujemy tak drogich narzędzi, po prostu używamy tego samego profilu kolorów spośród tych ustawionych w komputerze dla drukarki i monitora.

Skalibruj drukarkę w systemie Windows

Aby skalibrować drukarkę w systemie Windows, naciśnij menu Start w prawym dolnym rogu, wyszukaj „Zarządzanie kolorami” i otwórz odpowiednią pozycję Tablica rozdzielcza. W nowym oknie, które się otworzy, upewnij się, że wybrałeś drukarkę w polu urządzenia, zaznaczamy haczyk Użyj niestandardowych ustawień urządzenia, naciskamy Dodać i wybierz jeden z dostępnych profili kolorystycznych.

Te do wykorzystania można znaleźć pod nagłówkiem Profile ICC; wybieramy jeden z istniejących profili kolorystycznych (np. sRGB IEC61966-2.1), a następnie naciśnij OK na dole. Aby mieć pewność, że ten sam profil kolorów jest również używany na monitorze, wybieramy jego nazwę pola urządzenia i powtórz kroki, aby dodać ten sam profil, który jest używany w drukarce.
Teraz zamknij wszystkie aktywne okna i uruchom ponownie komputer: po ponownym uruchomieniu zakończyliśmy kalibrację drukarki, wystarczy wydrukować kilka stron testowych, aby sprawdzić wynik.

Skalibruj drukarkę w systemie macOS

Jeśli mamy Maca, MacBooka lub Maca Mini, musimy poruszać się po menu systemu operacyjnego Apple w podobny sposób jak Windows.
Najpierw naciśnij symbol nadgryzionego jabłka w lewym górnym rogu, a następnie w górę Ustawienia systemowe, naciśnij ikonę monitora, przejdźmy do zakładki kolor i wybieramy profil kolorów dla naszego monitora (na przykład sRGB IEC61966-2.1), zarówno gdy jest wbudowany w obudowę (MacBook i iMac), jak i gdy celujemy w zewnętrzny monitor podłączony przez HDMI lub ThunderBolt 3 (Mac, Mac mini).

Po skalibrowaniu monitora Mac musimy wykonać ten sam proces na drukarce. Jeśli nie dodaliśmy jeszcze drukarki USB, Wi-Fi lub Ethernet do komputera Mac, naprawimy to od razu, otwierając aplikację Ustawienia systemowe jak widać powyżej, klikając Drukarka i skaner następnie naciskając przycisk + w lewym dolnym rogu kolumny.
Po dodaniu drukarki do komputera Mac, wróć do pulpitu, dotknij w górnym menu spacerować, potem dalej Pożytek, kliknij aplikację Narzędzie ColorSync, przejdźmy do menu urządzenia, klikamy na artykuł drukarka, rozwijamy menu pod nagłówkiem naszej drukarki, naciskamy menu kolor i upewnij się, że profil kolorów monitora jest ustawiony.

Jeśli profil się nie zgadza, dotknij obok elementu Aktualny profil, potem dalej Różne i w wyświetlonym oknie wybieramy profil kolorów odpowiedni dla drukarki (np. Profil SRGBco odpowiada? sRGB IEC61966-2.1).
Po zastosowaniu zmian zaczną one obowiązywać natychmiast po wprowadzeniu hasła systemu Mac.

Kalibruj kolor w programach

Oprócz kalibracji profili kolorów na drukarce i monitorze musimy upewnić się, że programy, których używasz do obrazów lub dokumentów, również wcześniej ustawiły ten sam profil kolorów.

Jeśli używamy Adobe Photoshop, otworzymy menu Edycja> Ustawienia kolorów, wybieramy artykuł Pracownik w rozwijanym menu ustawienia i ustaw profil kolorów w sekcji RGB (na przykład sRGB IEC61966-2.1).

Jeśli zamiast tego użyjemy GIMP, darmowego programu do edycji zdjęć, możemy zdefiniować profile kolorów, przechodząc do menu Edycja> PreferencjeKliknij Zarządzanie kolorem, upewnijmy się, że głos jest tam Kolorowy wyświetlacz na polu Tryb wyświetlania obrazu i kleszcz Spróbuj użyć profilu monitora wydajności.
GIMP domyślnie korzysta z profilu kolorów drukarki, dzięki czemu otrzymujesz natychmiastową prawdziwą informację zwrotną na temat kolorów widocznych na zdjęciu lub drukowanym obrazie.

Ustawienia kalibracji drukarki

Niektóre profesjonalne drukarki umożliwiają kalibrację koloru bezpośrednio w ustawieniach drukarki lub za pomocą dedykowanego przycisku z przodu drukarki.
W przypadku drukarek HP Designjet lub nowszych modeli możemy skalibrować kolory drukarki, naciskając przycisk Konserwacja lub Ustawienia, przechodząc do menu Jakość obrazu lub podobnego menu i naciskając przycisk Skalibruj kolor; alternatywnie klikamy budowa, potem dalej Ustawienia drukowania i wreszcie w menu kolor.
Arkusz testowy zostanie wydrukowany z zaznaczonymi wszystkimi kolorami: wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby poprawić profil kolorów lub wybrać inny, który lepiej pasuje do kolorów na obrazie.

I odwrotnie, jeśli mamy profesjonalną drukarkę Epson, możemy wykonać kalibrację kolorów, pobierając prawidłowe profile ICC dla drukarek Epson Profil strony internetowej ICC. Aby kontynuować, naciśnij przycisk Znajdź odpowiedni profil ICC, wypełnij odpowiednie miejsca, a następnie zainstaluj nowy profil, aby poprawić wyblakłe kolory.

dyplom

Jeśli stwierdzimy, że nasza drukarka drukuje z wyblakłymi kolorami lub kolorami bardzo różniącymi się od tych na monitorze, to za pomocą prostej kalibracji w systemie operacyjnym lub w najczęściej używanych programach do edycji obrazów możemy uzyskać oryginalne obrazy bez konieczności użyj kolorymetru (zdecydowanie bardzo trudnego w użyciu, a także drogiego).
Pamiętaj, aby użyć narzędzia również do zabiegu Czyszczenie dysz drukarki (Odbywa się to za pomocą narzędzia w ustawieniach drukarki), aby uniknąć pojawienia się plam atramentu na wydrukach.

Czy chcemy skonfigurować udostępnioną drukarkę w sieci, czy połączyć się zdalnie przez telefon? W takim przypadku zachęcamy do lektury Jak skonfigurować drukarkę sieciową udostępnianą przez komputery PC oraz Jak udostępnić drukarkę podłączoną do komputera, aby drukować z dowolnego miejsca?.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up