Jak przenieść ROM do RetroPie przez USB?

Raspberry Pi to mały komputer pokładowy, który inspiruje majsterkowiczów. Istnieje mnóstwo projektów, którym możesz poświęcić swoje Pi, ale bez wątpienia jest to jeden z najpiękniejszych Gry retro . Dzięki projektowi open source o nazwie RetroPie , bardzo łatwo jest zmienić Pi w emulator gry wieloznacznej.

Chociaż RetroPie jest bardzo łatwy w konfiguracji, nie zawiera żadnych preinstalowanych gier. Jak więc umieścić swoje gry, zwane również ROMami, na swoim Pi? Istnieje kilka sposobów, ale jednym z najłatwiejszych jest zwykła stara pamięć USB.

Indeks
  1. Co to jest ROM?
  2. Przeniesienie ROM do RetroPie
  3. Sformatuj swoje USB
  4. Automatycznie tworzy strukturę folderów ROM
  5. Dodaj ROM
  6. Przenieś ROM do Raspberry Pi

Co to jest ROM?

Ciekawostka: ROM to skrót od Read-Only-Memory. Zasadniczo ROM to cyfrowa kopia gry. Legalność ROM-ów gier wideo jest niejasna i nie będziemy się tutaj tym zajmować. Dlatego nie mówimy ci, jak i gdzie zdobyć ROMy.

Teraz, gdy masz już swoje ROM-y, musisz je załadować do swojego RetroPie. Wykonaj poniższe czynności, a w mgnieniu oka przeżyjesz swoje dzieciństwo.

Przeniesienie ROM do RetroPie

Istnieją trzy sposoby przesyłania ROM-ów do Raspberry Pi za pomocą RetroPie: samba , Bezpieczny protokół przesyłania plików tak USB . USB to najszybsza i prawdopodobnie najłatwiejsza metoda. Dla Pis, którzy nie mają połączenia z Internetem (np. Pi Zero), USB jest jedyną praktyczną opcją. Technicznie, połączenie z Internetem można uzyskać za pomocą koncentratora USB z własnym zasilaniem i adapterem USB WLAN. W ten sposób możesz użyć Samby lub SFTP do przesyłania ROM-ów. Dla uproszczenia ten przewodnik skupi się na przenoszeniu ROM-ów do RetroPie bez połączenia z Internetem.

Sformatuj swoje USB

Zanim będziesz mógł przenieść ROM do swojego Pi, musisz najpierw sformatować USB do FAT32. Pamiętaj, że ponowne formatowanie dysku zawsze spowoduje utratę danych. Upewnij się, że używane USB nie zawiera żadnych danych, których nie chcesz stracić. Ponadto zalecamy używanie USB z kontrolką, która miga, gdy USB jest w użyciu. Nie jest to bezwzględnie konieczne, ale w kilku następnych krokach nieco ułatwi życie.

Jeśli używasz komputera z systemem Windows, podłącz pamięć USB i otwórz Eksplorator plików. Znajdź swoje USB w menu po lewej stronie. Kliknij prawym przyciskiem na USB i pojawi się menu. Kliknij tutaj na "Format". Pojawi się okno z kilkoma rozwijanymi menu. Drugi od góry powinien być oznaczony jako „System plików”. Kliknij strzałkę i wybierz FAT32. Na koniec kliknij przycisk Start poniżej, aby sformatować USB.

Jeśli masz połączenie z komputerem Mac, podłącz USB i otwórz Narzędzie dyskowe. Narzędzie dysku twardego można znaleźć w następującej ścieżce: "Programy -> Narzędzia -> Narzędzia dysku twardego". Możesz też wpisać „Narzędzie dyskowe” w Spotlight. Przy otwartym Narzędziu dyskowym kliknij dysk USB w lewym okienku. W przypadku Yosemite i wcześniejszych wersji kliknij kartę Usuń, wybierz z listy rozwijanej MS-DOS (FAT) i kliknij przycisk Usuń. W przypadku El Capitan i nowszych kliknij przycisk Usuń, wybierz MS-DOS (FAT) i ponownie kliknij przycisk Usuń.

Po sformatowaniu USB w systemie FAT32 utwórz folder w katalogu głównym USB. Zmień nazwę tego folderu na „backpie”, wszystkie małe litery.

Automatycznie tworzy strukturę folderów ROM

Wyjmij pamięć USB lub wyjmij USB z komputera, jeśli jesteś osobą, która lubi żyć niebezpiecznie. Jeśli jeszcze nie sflashowałeś RetroPie na kartę SD, zrób to teraz.

Uruchom swoje Raspberry Pi, uruchamiając RetroPie i podłączając nowo sformatowaną pamięć USB. RetroPie automatycznie tworzy foldery z nazwami emulatorów. Twoje Pi jest gotowe, gdy lampka USB przestanie migać. Jeśli urządzenie USB nie ma wskaźnika, zrób filiżankę kawy. Kiedy wrócisz, zajmiemy się tym. W tym momencie odłącz USB od swojego Pi i podłącz go ponownie do komputera.

Dodaj ROM

Po ponownym podłączeniu USB do komputera należy zauważyć, że wcześniej utworzony folder „retropie” zawiera teraz podfolder o nazwie „roms”. Wewnątrz tego folderu znajduje się folder odpowiadający wszystkim konsolom, które obsługuje RetroPie.

Aby dodać ROMy, przeciągnij i upuść ROMy na odpowiednią konsolę/emulator. Pamiętaj, że tylko ROM-y MAME mogą kończyć się na .zip. Wszystkie inne ROMy należy rozpakować przed dodaniem.

Na koniec ROMy Sega Genesis należy umieścić w folderze „megadrive”, a ROM TurboGrafx 16 w folderze „pcengine”.

Przenieś ROM do Raspberry Pi

Zbliżamy się do ostatniego odcinka. Wyjmij USB lub wyjmij go z komputera. Uruchom Raspberry Pi i podłącz USB. RetroPie automatycznie skopiuje ROM z USB na kartę SD.

Czas trwania tego procesu zależy od liczby posiadanych ROM-ów. Jeśli używasz USB z lampką, proces zakończy się, gdy lampka przestanie migać. Jeśli twoje urządzenie USB nie ma wskaźnika świetlnego, oszacuj, ile czasu zajęło przeniesienie ROM-ów z komputera na pamięć USB i dodaj trochę czasu na wypełnienie, aby się upewnić.

Po zakończeniu procesu kopiowania należy ponownie uruchomić EmulationStation. Odłącz USB i podłącz klawiaturę. Naciśnięcie klawisza F4 na klawiaturze zrestartuje Stację Emulacji. Jak tylko się włączy, powinno zacząć się!

Jakie są twoje ulubione projekty dla Raspberry Pi? Daj nam znać w komentarzach!

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up