Jak grać w gry PSP w systemie Linux za pomocą PPSSPP

PPSSPP jest jednym z najłatwiejszych w użyciu emulatorów PSP. W teorii możesz go uruchomić, wybrać plik gry, a niemal od razu zobaczysz, że większość tytułów na PlayStation Portable będzie działać płynnie na ekranie.

Naucz się instalować PPSSPP pod Linuksem i dostosować sposób, w jaki to działa. Jeśli masz potężny komputer, możesz również wdrożyć aktualizacje, które mogą znacznie poprawić prezentację i działanie wszystkich gier w PPSSPP.

Indeks
  1. instalacja
  2. Grać w grę
  3. Konfiguracja i personalizacja
  4. Renderowanie oprogramowania
  5. Shader po edycji
  6. Rozdzielczość renderowania
  7. Skala tekstury
  8. Licznik FPS
  9. Karty kontrolne

instalacja

PPSSPP jest dość popularny, ale nie występuje w wielu popularnych dystrybucjach. Wśród nich, weźmy nie tak zwyczajny przykład, Ubuntu.

Aby zainstalować go w większości dystrybucji opartych na Debianie, musisz najpierw dodać jego oficjalne repozytorium.

sudo add-apt-repository ppa:ppsspp/stable

Następnie należy zaktualizować listę dostępnego oprogramowania za pomocą polecenia

Na koniec przejdź do instalacji samej aplikacji za pomocą polecenia

sudo apt-get install ppsspp

Grać w grę

Aby zagrać w prawdziwą grę, potrzebujesz lokalnie zapisanej kopii gry, zwykle w formacie ISO lub CSO. Wybierz plik ---; Załaduj »a następnie wybierz plik gry w następnym oknie. PPSSPP ładuje obraz i automatycznie odtwarza tytuł. W trybie pełnoekranowym kliknij dwukrotnie puste miejsce w głównym interfejsie emulatora.

Jeśli skonfigurowałeś joypada, emulator prawdopodobnie go rozpoznał. Sterowanie zostanie zmapowane na karty, z których rodzina gier na PlayStation korzysta od dziesięcioleci. Na klawiaturze standardowe wartości to klawisze kursora dla D-Pad (ruch), Z jako „X”, A jako „Kwadrat”, S jako „Trójkąt” i X jako „Kółko”, ze spacjami na „ Start» EV dla " Select ". Węzeł analogowy jest przypisany do IKJL (górny, dolny, lewy i prawy). Jeśli joypad nie jest rozpoznawany lub nie podoba ci się zaprogramowane przypisanie klawiszy, możesz to zmienić w zmianie ustawień.

Konfiguracja i personalizacja

PPSSPP zapewnia dostęp do tych samych opcji z dwóch różnych punktów. Jednym z nich jest typowe górne menu, gdy PPSSPP jest uruchamiany w trybie okienkowym. To menu nie jest dostępne w trybie pełnoekranowym. Jednak z braku lepszego terminu jest on dostępny tylko w emulatorze za pośrednictwem opcji Ustawienia dla jego środowiska.

Renderowanie oprogramowania

Zanotuj tę opcję (lub naprawdę), ponieważ możesz jej potrzebować w przyszłości: Jeśli tytuł ma problem z grafiką, spróbuj zmienić tryb renderowania emulatora na renderowanie programowe (wolne).

Ma to znacznie niższą wydajność, ale także znacznie wyższą kompatybilność. Chociaż rzadko jest to konieczne, w niektórych przypadkach może to być jednostronny sposób na naprawienie płynnie grającego tytułu, przynajmniej do czasu wydania nowej wersji emulatora, która rozwiąże nękające go problemy.

Shader po edycji

W przeciwieństwie do renderowania programowego, widzieliśmy w poprzednim kroku, że Postprocessing Shader nie pomaga rozwiązywać problemów i problemów ze zgodnością, ale może drastycznie zmienić sposób, w jaki PPSSPP renderuje wszystkie gry PSP.

Shadery post-processingu to filtry, które są stosowane do gry bezpośrednio na GPU. Możesz na przykład wygładzić przeszkadzające piksele graficzne (antyaliasing), sprawić, że nowy ekran będzie wyglądał na stary (linie skanowania CRT) lub zmienić kolory w grze (kolory naturalne).

Zamiast próbować je wszystkie opisywać, lepiej wypróbuj je jeden po drugim, aby zobaczyć, których chcesz użyć. Gusta i opinie różnią się i chociaż niektórzy mogą polubić filtr CRT, ponieważ przypomina im o dzieciństwie przed rodzinnym telewizorem z konsolą domową, inni będą nienawidzić nieuniknionego rozmycia shadera CRT.

Rozdzielczość renderowania

Pomimo posiadania prestiżowej kolekcji wyjątkowych gier, PSP nie tylko opierało się na tym, co jest obecnie uważane za starą technologię sprzętową, ale także miało tę wadę, że jest przenośne. Tak, oczywiście przenośna konsola musi być przede wszystkim przenośna.

Powodem, dla którego wymieniamy to jako wadę, jest to, że wraz ze sprzętem, podobnie jak wydajność. Tak więc, mimo że PSP został wydany po PlayStation 2, jego rzeczywista wydajność jest znacznie niższa niż jego starszego brata. Nie będziemy nawet wspominać o kolejnych generacjach konsol Sony.

Wszystko to jest naszym uprzejmym sposobem na powiedzenie, że gry na PSP wyglądają o wiele gorzej niż wszystko, co działa na PlayStation 2 lub nowszych. Rzeczywista rozdzielczość PSP była tragicznie niska i wynosiła 480 x 272 pikseli, 16 razy mniejsza niż już „stara” rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli. Na szczęście PPSSPP może coś zrobić z tym małym problemem.

Opcja Rozdzielczość renderowania umożliwia zmianę rozdzielczości emulowanych gier na wielokrotność rzeczywistej rozdzielczości PSP. Wartość 4x jest wystarczająco idealna dla monitorów o wysokiej rozdzielczości.

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa rozdzielczość, tym wyższe wymagania emulatora. Jednak w tym przypadku PSP został oparty na tak przestarzałej technologii, a PPSSPP jest zoptymalizowany w taki sposób, że większość komputerów nie podejmie żadnego wysiłku, aby zwiększyć rozdzielczość, jeśli twój monitor ją obsługuje.

Skala tekstury

Opcje w sekcji Skalowanie tekstur mogą znacznie poprawić wygląd gry i zmienić ją w koszmarny chaos. Skuteczność i jakość wyników zależy od rodzaju grafiki każdej gry: czy są one dwuwymiarowe czy trójwymiarowe?

Zmiana rozmiaru tekstur jest świetna w przypadku grafiki 3D, ponieważ może ulepszyć powierzchnie używane we wszystkich modelach 3D, które tworzą świat gry.

Z tego powodu nie możemy podać domyślnych wartości i ustawień, które przyniosą optymalne rezultaty dla wszystkich. Podobnie jak w przypadku shaderów post-processingu, wszystko zależy zarówno od indywidualnej gry, jak i preferencji użytkownika. Warto jednak pobawić się tymi opcjami, aby zobaczyć wyniki dla każdego tytułu w akcji. Niektóre mogą wyglądać jak zupełnie inne gry. Inni zwracają się do początkującego Picassa. Nie zawsze możesz wygrać.

Licznik FPS

PPSSPP zawiera licznik FPS, który możesz - i powinieneś - włączyć, aby zobaczyć, jak twoje ustawienia w opcjach emulatora wpływają na rzeczywistą wydajność.

Chociaż przydaje się wprowadzanie zmian, po skonfigurowaniu wszystkiego możesz chcieć wyłączyć licznik FPS, chyba że grasz w wiele różnych gier w tym samym czasie i ciągle zmieniasz ustawienia emulatora dla każdej z nich.

Karty kontrolne

„Odwzorowanie sterowania” umożliwia odtworzenie fizycznych klawiszy PSP na klawiaturze. I tak, w tym „nob”, mały analogowy joystick, który na szczęście został zignorowany przez wiele gier.

Aby cieszyć się większością gier tak, jak zostały zaprojektowane do grania, możesz użyć joypada PS4 z odbiornikiem Bluetooth na komputerze lub starego PS2 z adapterem. Są najbliżej konfiguracji przycisków PSP na komputerze.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up