HDMI 2.1 ARC: co to jest i jak najlepiej go używać?

Czy chcemy zmniejszyć liczbę kabli używanych do łączenia systemów kina domowego i telewizorów? Zobaczmy, jak możesz korzystać z HDMI ARC.

Jeśli używamy tylko kabli HDMI do podłączenia urządzenia (konsoli do gier, odtwarzacza Blu-ray itp.) Do zestawu kina domowego lub soundbara i telewizora HDTV, musimy również użyć urządzenia Kabel zwrotny audioponieważ sygnał cyfrowy przesyłany przez HDMI nie może zostać przekierowany, zanim dotrze do telewizora: w skrócie, musisz podłączyć urządzenie rozruchowe do zestawu kina domowego przez HDMI, podłączyć je do telewizora (zawsze przez HDMI) i na koniec użyć kabla od z telewizora do zestawu W przeciwnym razie dźwięk będzie słyszalny z małych głośników telewizora, a nie z zestawu 5.1 lub 7.1, które ustawiliśmy na tę okazję.

Na szczęście technologia HDMI rozwinęła się, aby radykalnie zmniejszyć liczbę kabli biegnących w pobliżu telewizora i zestawu kina domowego oraz wykorzystać technologię HDMI ARC. Zobaczmy razem Co to jest HDMI ARC i jak jest używane w naszym systemie lub w naszym soundbarze?więc tylko dwa kable są używane do wykonania idealnego połączenia.

Indeks
 1. Przewodnik po HDMI ARC
  1. Co to jest HDMI ARC?
  2. Jak wykonać połączenie HDMI ARC
  3. Kable HDMI kompatybilne z ARC i eARC
  4. Wnioski

Przewodnik po HDMI ARC

Poniżej wszystkie informacje o tym, czym jest HDMI ARC (co to oznacza) Kanał zwrotny audio) czego potrzebujemy, aby go poprawnie uruchomić i jakie urządzenia są kompatybilne z tą technologią, aby znacznie ograniczyć użycie kabli w salonie (które często są zawsze zabrudzone).

Co to jest HDMI ARC?

HDMI ARC, zwany także Skrętka HDMIto implementacja oferowanej technologii HDMI cyfrowy kanał zwrotny audio na tym samym kablu, który jest używany do połączenia. Aby zrozumieć, jak to działa, pokażmy przykład: kiedy podłączymy zestaw kina domowego do telewizora przez HDMI, dźwięk jest w zasadzie jednokierunkowy (System -> TV) i aby wzmocnić dźwięk lub zarządzać dźwiękiem w telewizorze Dla innych Źródła TV (dla tradycyjnych kanałów telewizyjnych) musimy użyć kabla audio między telewizorem a systemem. Zamiast tego HDMI ARC „przerzuca” dźwięk tym samym kablem HDMI, który był wcześniej używany do jego tworzenia dwukierunkowy strumień audio (System -> TV -> System).

Aby móc korzystać z tej technologii, musimy upewnić się, że wszystkie urządzenia używane do połączenia są kompatybilne (od kabla przez telewizor i system), w przeciwnym razie nie będzie można korzystać z kanału zwrotnego. W chwili pisania tego tekstu, ARC obsługuje odtwarzanie dźwięku PCM (2 kanały), Dolby Digital i DTS Digital Surround (do 5.1 kanałów). W ostatnich latach nazwano rozwój tej technologii HDMI eARC: Dzięki temu możemy skorzystać z nowych standardów Dolby Atmos i DTS: X (do 7.1 kanałów), a tym samym osiągnąć doskonałą jakość dźwięku oprócz innych zalet, które są zawarte w tej wersji Standard HDMI 2.1 (Zwiększenie maksymalnej rozdzielczości do 12K i częstotliwości do 120 kl./s, wraz z innymi bardzo futurystycznymi dodatkami).

Jak wykonać połączenie HDMI ARC

Aby zarządzać HDMI ARC, należy użyć odpowiedniego kabla HDMI, aby wykonać wszystkie niezbędne połączenia między telewizorem, zestawem kina domowego i urządzeniem źródłowym. W pismach świętych można rozpoznać specjalne drzwi HDMI ARC (WYJŚCIE) jest HDMI ARCdo wykorzystania, gdy chcemy w pełni wykorzystać tę technologię.

Aby móc korzystać z kanału zwrotnego, wszystkie urządzenia muszą obsługiwać standard HDMI 1.4 (bardzo popularny i szeroko stosowany), podczas gdy dla Ciesz się HDMI eARC Konieczne jest użycie standardu HDMI 2.1 (obecnie niezbyt rozpowszechnione).

Kable HDMI kompatybilne z ARC i eARC

Jak łatwo zrozumieć, różnica polega na używanym przez nas kablu HDMI oraz obsłudze poprawnej wersji protokołu w naszym telewizorze i rodzaju systemu, z którego będziemy korzystać (kino domowe lub soundbar). Aby mieć pewność, musimy wybrać wysokiej jakości kable HDMI, aw przypadku HDMI eARC musimy wybrać certyfikowane kable HDMI 2.1.

Najlepsze kable HDMI, z którymi możemy korzystaćProsty interfejs HDMI ARC Jestem:

 • Kabel w oplocie HDMI z certyfikatem AmazonBasics Premium, obsługuje Ethernet, 3D, 4K HDR i ARC (od 8,9 €).
 • Kabel HDMI 4K o długości 2 m, kabel Snowkids High Speed ​​HDMI 2.0 a / b z Ethernetem, obsługują 4K 60 Hz HDR (od 9 €).
 • KabelDirekt Kabel HDMI 1 m 4K, kompatybilny z HDMI 20 A / B, 20, 14 A, 4K Ultra HD, 3D, Full HD 1080p, HDR, ARC (od 5 €).
 • CSL - kabel HDMI 4K 5 m - HDR 2.0 od - HDCP 2.2 HFR Arc Ethernet CEC (od 6 €).

Jeśli wręcz przeciwnie, musimy to wykorzystaćHDMI eARC (lub zaplanowaliśmy dla niego przyszłą aktualizację), zalecamy skupienie się na następujących kablach HDMI:

Pamiętam Kable HDMI 2.1 należy podłączać do portów HDMI 2.1W przeciwnym razie będą działać tylko w ograniczonym zakresie (mogą odtwarzać treści w standardzie ARC, ale nie mogą korzystać z rozszerzonego standardu eARC). Wszystkie kable mają różne długości (w różnych cenach). Do nas należy wybór kabla, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i jest w stanie prawidłowo połączyć wszystkie urządzenia.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz przewodnik Jak wybrać odpowiedni kabel HDMI.

Wnioski

Dzięki HDMI ARC i eARC minimalizujemy plątaninę kabli bez utraty oryginalnej jakości dźwięku. Jest to bardzo ważne, jeśli jesteśmy audiofilami i chcemy cieszyć się naszymi filmami z wielokanałowym dźwiękiem (szczególnie jeśli mamy dużą kolekcję niebieskich płyt. Ray): dzięki tej technologii kabel optyczny Toslink (prerogatywa dla dźwięku wysokiej jakości) może być trwale usunięty, gdyż jednym kablem HDMI można również zwrócić dźwięk w bardzo wysokiej jakości, jeśli do Smart TV i posiadanego przez nas systemu zostanie dobrany odpowiedni kabel HDMI.

Nie wiemy, czy nasz Smart TV obsługuje sprzężenie zwrotne audio? Dowiemy się, czytając nasze poradniki Jak sprawdzić, czy to smart TV jest Jak wybrać i kupić najlepszy smart TV.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up