Diagnostyka samochodu za pomocą aplikacji z czujnikami OBD Bluetooth

Aby sprawdzić samochodowe czujniki diagnostyczne, możesz skorzystać z portów Bluetooth ODB oraz aplikacji na Androida i iPhone'a

Nowoczesne samochody mają prawdziwy wewnętrzny procesor, który zarządza wieloma aspektami pracy silnika i samochodu w ogóle, pamiętając nawet o błędach, jakie podzespoły powodują podczas pracy. Wiele z tych błędów powoduje zapalenie się lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej pojazdu, podczas gdy inne problemy nie są łatwe do wykrycia lub ukrycia (np. Klasyczna żółta lampka ostrzegawcza w kształcie silnika, która oznacza wszystko albo nic!).

Nie tylko możemy odwieźć auto do mechanika, gdy na desce rozdzielczej zapali się jedno z żółtych lub czerwonych świateł, ale możemy też sprawdzić stan podzespołów za pośrednictwem smartfona i sprawdzić Wykonaj testy silnika i diagnostykę Korzystanie z czujników i aplikacji Bluetooth, które mogą odczytywać dane. W tym przewodniku postaramy się wam pokazać jak podłączyć czujniki samochodowe do telefonu z drzwiami OBD bluetooth i niektóre z najbardziej przydatnych aplikacji, dzięki którym możemy się łatwo łączyć. OBD oznacza diagnostykę pokładową, tj. H. Diagnostyka pokładowa i jest obecna we wszystkich nowoczesnych pojazdach, ponieważ umożliwia mechanikom samodzielną diagnozę i sprawdzenie nieprawidłowego działania lub awarii. Nie wszystkie samochody mogą być wyposażone w port BlueTooth ODB, ale warto jechać.

Indeks
  1. Podłącz samochód OBD do telefonu
    1. Czytniki Bluetooth OBD2
    2. Aplikacja do odczytu danych OBD
    3. Wnioski

Podłącz samochód OBD do telefonu

Oczywiście w tym przewodniku Nie chcemy zastępować doświadczenia ani umiejętności dobrego mechanika czy elektrykaMoże to być jednak pomocne, jeśli zauważysz drobne usterki w samochodzie i nie wiesz, gdzie interweniować ani z którym specjalistą się skonsultować. Koszt wszystkich urządzeń jest zwykle wysoki. Dlatego starannie wybieramy, który czytnik OBD wybrać i jaką aplikację zainstalować w pobliżu.

Czytniki Bluetooth OBD2

Zanim przejdziemy do monitorowania usterek, musimy zidentyfikować złącze OBDII, które jest obecne w naszym samochodzie. Te drzwi są zwykle umieszczone pod kierownicą po lewej stronie i mogą być zasłonięte plastikiem deski rozdzielczej lub specjalnym schowkiem.

Jeśli tego nie zrobimy Znajdź port OBD możemy polegać na dedykowana strona internetowagdzie możemy znaleźć lokalizację drzwi dla większości pojazdów. Zwykle ten port może być używany tylko przez programy zarezerwowane dla autoryzowanych mechaników lub inżynierów. Istnieją jednak modele samochodów z Bluetooth ODB, które mogą łączyć się ze smartfonem za pomocą dedykowanych aplikacji, aby móc przesyłać i przetwarzać dane w czasie rzeczywistym. . Zwykle modele dostępne na rynku mogą odczytywać dane z dowolnego samochodu, ale różnica polega na aplikacji, której używamy specjalnie dla każdego modelu.

Istnieje kilka modeli skanerów bluetooth OBD2, które możemy kupić Amazonka za mniej niż 20 €.

Jeśli podłączysz ten moduł do portu OBD pojazdu, jeśli będzie obsługiwany, będziemy mogli przetworzyć wszystkie dane z procesora, wyświetlić wszystkie kody usterek wygenerowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy i zrozumieć słynne żółte światło silnika pojazdu. Aby móc go optymalnie wykorzystać, musimy zainstalować na naszych urządzeniach jedną z aplikacji, które pokażemy w następnym rozdziale, abyśmy mogli stworzyć poprawny interfejs.

Innym czytelnikiem, którego możemy użyć, jest toBezprzewodowy OBD ILC OBD2, dostępne w Amazon za mniej niż 20 €.

W tym przypadku również operacja jest bardzo prosta: podłącz urządzenie do portu OBD, uruchom samochód, poczekaj na skanowanie i połącz się z urządzeniem przez Bluetooth, aby przetworzyć wszystkie dane za pomocą określonych aplikacji, które będą w stanie. W niektórych pojazdach możemy również zresetować kody usterek lub zmienić niektóre parametry (zawsze za radą zaufanego mechanika, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia pojazdu).

Ostatni model, który rozważasz, to ten Veepeak - skaner OBDCheck BLE +, dostępne w Amazon za mniej niż 50 €.

W dotychczas pokazanych modelach wystarczy podłączyć je do złącza OBD i wykonać sprzężenie Bluetooth, aby móc przetwarzać i analizować wszystkie dane pojazdu za pomocą jednej z przeznaczonych do tego aplikacji. Wśród jego funkcji wyróżniamy obsługę dużej liczby pojazdów, co sprawia, że ​​jest to prawdopodobnie najlepszy skaner OBD do sprzedaży w Internecie.

Aplikacja do odczytu danych OBD

Po obejrzeniu niektórych z najlepszych skanerów OBD, jakie możemy kupić do użytku domowego, w tej części przewodnika pokażemy Ci aplikacje, które możemy pobrać na nasze urządzenia przenośne (smartfony lub tablety), które są niezbędne do przetwarzania przesyłanych danych. przez skanery pokazane powyżej.

Najlepsza aplikacja do odczytu danych skanera OBD jest bez dwóch zdań Torque Pro, dostępny za dodatkową opłatą od Sklep Google Play i odApple App Store.

Za mniej niż 4 euro możemy kupić prostą aplikację z przejrzystym interfejsem, która wyświetla dane pojazdu, takie jak moment obrotowy, moc i obroty silnika, a także ostrzeżenia i komunikaty o błędach, których nie widać za pomocą lampek kontrolnych na desce rozdzielczej. . Jest też jedna z tych aplikacji Darmowa wersja Ponieważ jednak jest bardzo ograniczony, równie dobrze możemy od razu skupić się na wersji płatnej.

Ważną alternatywą dla aplikacji pokazanej powyżej jest Obd Mary, kompatybilny ze skanerami ELM327 i dostępny dla Androida od Sklep Google Play.

Dzięki tej aplikacji, przetłumaczonej na język włoski, możemy kontrolować najważniejsze parametry pojazdu, jasno i szczegółowo badać błędy powodowane przez silnik lub inne podzespoły w ECU oraz uzyskiwać wykresy mocy i momentu obrotowego. w razie potrzeby może interweniować (zgłosić się do mechanika).

Dobra aplikacja do podłączania czujników samochodowych do telefonu to Skaner samochodowy ELM OBD2, również w tym przypadku na Sklep Google Play i dalejApple App Store.

Tryb deski rozdzielczej obecny w tej aplikacji pozwala nam przeglądać cenne informacje, gdy pojazd jest w ruchu, aw trybie analizy możemy zwracać uwagę na wszelkie błędy lub komunikaty ostrzegawcze, które panel komputera utrzymuje w obszarze pojazdu przez ostatni okres, aby pokazać do mechanika.

Wnioski

Nawet jeśli naprawa samochodów za pomocą prostej aplikacji na telefon nie jest możliwa, po podłączeniu czujników samochodowych do smartfona można zrozumieć komunikaty o błędach i lampki ostrzegawcze na pokładzie pojazdu, dzięki czemu można skierować mechanika do rozwiązania problemu. Skanery OBD są często oferowane jako oferta flash na Amazon. Dlatego zaleca się zapisywanie tej strony i regularne logowanie ponownie, aby skorzystać z możliwości.

Jeśli szukamy innych przydatnych zastosowań dla samochodów, zapraszamy do lektury naszego poradnika Jak zmniejszyć zużycie paliwa za pomocą niektórych aplikacji na smartfony. Z drugiej strony, jeśli naprawdę chcemy, aby nasz samochód był naprawdę technologiczny, po prostu czytaj dalej nasze artykuły. Jak dodać Wi-Fi i Bluetooth do każdego samochodu jest Jak korzystać z Alexy lub Asystenta Google w samochodzie.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up