Czy router 802.11ac (Wi-Fi 5) lub 802.11ax (Wi-Fi 6) jest lepszy?

Różnice między routerami bezprzewodowymi ze standardami 802.11ac, 802.11ax i 802.11n, które z nich są lepsze i ile więcej warte są pieniądze

IEEE 802.11 to standardy transmisji sieci bezprzewodowych, a rodzaj standardu każdego urządzenia z połączeniem Wi-Fi jest wyraźnie wskazany w jego specyfikacji. Ponieważ ten skrót nie był niczym szczególnym dla niedoświadczonych użytkowników, postanowili użyć prostszych skrótów do identyfikacji różnych protokołów: w rzeczywistości są one teraz nazywane WLAN 4, WLAN 5 i WLAN 6.

Jeśli chcemy kupić nowy modem lub router, ale nie wiemy, jakiej technologii bezprzewodowej użyć, pokażemy Ci w poniższym poradniku Jak wybrać między routerem Wi-Fi 5 a routerem Wi-Fi 6, jakie są różnice z Wi-Fi 4? (obecnie najstarszy) i jak najlepiej wykorzystać sygnał z nowszych sieci.

CZYTAJ TAKŻE -> Konfigurowanie sieci bezprzewodowej w domu: przewodnik po Wi-Fi

Indeks
  1. Którą sieć Wi-Fi wybrać dla nowego routera
    1. Wi-Fi 6 (lub IEEE 802.11ax)
    2. Wi-Fi 5 (lub IEEE 802.11ac)
    3. Wi-Fi 4 (lub IEEE 802.11n)
    4. Wniosek

Którą sieć Wi-Fi wybrać dla nowego routera

Główną różnicą między standardami radiowymi jest prędkość transmisji, ale zasięg sygnału również różni się znacznie w zależności od protokołu. Zobaczmy więc razem, jakie są właściwości najnowsze dostępne standardy (tj. Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6) oraz ich porównanie z najstarszym obsługiwanym standardem (Wi-Fi 4).

Wi-Fi 6 (lub IEEE 802.11ax)

Zacznijmy od najnowszego standardu, czyli Wi-Fi 6. Reprezentuje maksymalny rozwój technologii Wi-Fi, więc koncentruje w sobie wszystkie najlepsze funkcje, które wcześniej widziano osobno na starych protokołach: dzięki Wi-Fi 6 możemy faktycznie osiągnąć wyższe prędkości transmisji (od 600 do 9608 Mbit/s ) osiągnąć i obsługiwać wszystkie używane obecnie częstotliwości radiowe (2,4 GHz i 5 GHz), Skutecznie zredukuj wszelkie zakłócenia z sąsiednimi sieciami. w konsekwencji sieć Wi-Fi 6 zajmie każdy zakątek domu i zaoferuje bardzo duże prędkości.

Jeśli chcesz wypróbować tę sieć w domu, musisz zaopatrzyć się w najnowsze smartfony, tablety i komputery (przynajmniej do końca 2020 r.) i mieć taki kompatybilny router Xiaomi Mi AX3600, dostępny za mniej niż 150 euro.

Ten router oferuje nową generację Wi-Fi 6 i może być połączony kaskadowo z modemem dostarczonym przez operatora, co również można zobaczyć w instrukcji Podłącz nowy router do modemu bez zmiany sieci.

Wi-Fi 5 (lub IEEE 802.11ac)

Wspominamy również o jednym z najczęściej używanych protokołów w nowych sieciach WLAN 5, znany również jako 802.11ac na wielu modemach i routerach dostępnych na rynku przed zmianą nomenklatury protokołów. Sieć ta narodziła się w odpowiedzi na ograniczenia poprzednich sieci Wi-Fi i pozwala na bardzo dobre prędkości transferu (od 433 do 6933 Mb/s), mimo że ograniczona do częstotliwości 5 GHz. Ten limit częstotliwości sprawia, że ​​jest mniej podatny na zakłócenia, ale oferuje znacznie mniejszy zasięg, który zwykle ogranicza się do dwóch pomieszczeń.

Jeśli nie posiadamy jeszcze modemu lub routera obsługującego ten protokół, możemy go uzyskać kupując Router WiFi TP-Link Archer C50 AC1200, dostępny za mniej niż 30 euro.

Również w tym przypadku możemy kaskadowo podłączyć router do modemu firmowego, ale tylko wtedy, gdy modem operatora nie obsługuje sieci 5 GHz (co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne). Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik Aktywuj drugą sieć Wi-Fi, aby poprawić stabilność połączenia.

Jeśli natomiast chcemy przekroczyć granice sieci 5 GHz, możemy skorzystać z dedykowanych przedłużaczy zasięgu, co również widać w artykule Najlepsze wzmacniacze WiFi 5 GHz zwiększające zasięg internetu.

Wi-Fi 4 (lub IEEE 802.11n)

Najstarszym protokołem, którego możemy używać w modemach i routerach, jest Wi-Fi 4, znany również jako 802.11n. Ten protokół oferuje przyzwoitą prędkość transferu (od 72 do 600 Mb/s, średnio 150 Mb/s) i może działać zarówno zarówno na częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. W sieci 2,4 GHz oferuje lepszy zasięg, ale jest podatny na zakłócenia, natomiast w sieci 5 GHz działa bardzo dobrze, ale jest ograniczony słabym zasięgiem (podobnie jak Wi-Fi 5, ale ten na tej częstotliwości oferuje dużo wyższe prędkości). .

Wszystkie modemy wyprodukowane po 2010 roku obsługują Wi-Fi 4, więc nie ma potrzeby kaskadowania dodatkowego routera. Możemy jednak rozszerzyć potencjał tego protokołu, dodając repeater Wi-Fi, taki jak TP-Link TL-WA850RE, dostępny za mniej niż 20 €.

Opierajmy się na regułach związanych z Wi-Fi 4 i espandiamo la rete, dzięki czemu można ograniczyć liczbę zakłóceń do 2,4 GHz. Aby pogłębić swoją wizytę w przewodniku leggere la nostra Jak działa wzmacniacz WiFi lub „przedłużacz zasięgu” i który powinienem kupić?.

Wniosek

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie, jeśli to możliwe, zachęcamy do natychmiastowego zakupu routera Wi-Fi 6, aby móc z niego korzystać na nowszych urządzeniach, które się pojawią. Jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, nadal możemy skupić się na routerach Wi-Fi 5, które są teraz dobrze obsługiwane przez wiele urządzeń i mogą być dobrze używane w małych domach lub w pomieszczeniach bardzo blisko routera; Jednak w przypadku urządzeń, które są dalej, zaleca się, aby zawsze pozostawić aktywną Wi-Fi 4 na niektórych wzmacniaczach, aby uzyskać dobry zasięg i dobrą prędkość połączenia.

Jeśli nie możemy dobrze wykorzystać Wi-Fi w odległym pomieszczeniu, zalecamy rozważenie technologii Powerline, jak również opisano w naszym przewodniku. Internet w gniazdku z powerline power.
Z drugiej strony, jeśli chcielibyśmy stworzyć nowoczesną sieć mesh WiFi obejmującą każde pomieszczenie w domu, możemy pogłębić dyskusję w naszym artykule. Wzmacniacz Wi-Fi a siatka Wi-Fi: jakie są różnice?.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up