Czy ciemny motyw jest lepszy dla Twoich oczu i żywotności baterii?

Ciemna strona jest nie tylko popularna wśród megalomańskich rycerzy Jedi, ale ma również wielu zwolenników wśród zwykłych użytkowników Internetu. Niektórzy ludzie lubią jaskrawość, podczas gdy inni wybierają ciemne projekty, zwłaszcza dlatego, że mają one na celu zmniejszenie zmęczenia oczu i wydłużenie żywotności baterii.

Ma to intuicyjny sens: jaśniejsze światła wydają się nieco ostrzejsze dla oczu, a biały to kolor o wysokiej energii, więc prawdopodobnie zużywa więcej baterii, prawda? Jednak jak zwykle rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Chociaż prawdą jest, że ciemniejsze kolory zużywają mniej energii, nie wszystkie typy wyświetlaczy są skonfigurowane tak, aby to wykorzystać. A jeśli chodzi o wzrok, poprawa wrażeń związanych z ciemnym tematem w dużej mierze zależy od Twoich oczu i oświetlenia otoczenia ekranu.

połączony 5 najlepszych ciemnych motywów Linuksa, które są łatwe do zauważenia

Indeks
  1. Czy ciemne tematy oszczędzają energię?
  2. Czy ciemne tematy pomagają twoim oczom?
  3. Lubię ciemną stronę! Ma ciasteczka!

Czy ciemne tematy oszczędzają energię?

To stosunkowo proste: czy używasz własnego urządzenia? ekran OLED lub AMOLED ? Jeśli to zrobisz, możesz zaoszczędzić energię dzięki ciemnym motywom! Jeśli Twoje urządzenie korzysta z wyświetlacza LCD lub innego typu ekranu, zmiana koloru nie wpłynie zbytnio na żywotność baterii.

Skok

Wyświetlacze AMOLED działają na zasadzie przepuszczania prądu elektrycznego przez związki organiczne w celu oświetlenia poszczególnych pikseli. Jednak gdy piksel jest czarny, po prostu pozostaje wyłączony i nie zużywa energii, aby go oświetlić. Jednak prawdziwa czerń (hex 000000) jest jedynym kolorem, który dezaktywuje piksel. Każdy inny kolor zużywa najwięcej energii, przy czym biel jest najdroższa pod względem zużycia energii.

AMOLED jest zwykle bardziej wydajny niż LCD, ale nie jeśli chodzi o białe tło. Nawet Google, którego telefony Pixel używają AMOLED, zaczął promować ciemne motywy, aby wydłużyć żywotność baterii na urządzeniach z Androidem. Wykazali do 63% zmniejszenie zużycia baterii w przypadku ciemnych motywów na wyświetlaczach AMOLED i byli Dodanie tej funkcji do nowych wersji Androida .

Z drugiej jednak strony kolor w ogóle nie wpływa na żywotność baterii w urządzeniach z dowolnym rodzajem ekranu LCD. Jasność, tak; Kolor, nie. Ekrany LCD mają wiele warstw, które dodają ostatecznego obrazu, ale częścią równania jest podświetlenie złożone z wielu diod LED. Gdy ekran jest włączony, każda z tych diod LED zaświeci się i zużyje taką samą ilość energii, niezależnie od koloru każdego pojedynczego piksela. Same piksele nie zużywają energii elektrycznej na ekranie LCD.

Nauka jest tutaj całkiem jasna o tym, co jest dobre. AMOLED / OLED wiele korzysta z ciemnych motywów, podczas gdy LCD nie.

połączony Oto jak włączyć tryb ciemny dla najczęściej używanych aplikacji w systemie Windows

Czy ciemne tematy pomagają twoim oczom?

Tutaj jest trochę trudniej: ponieważ ciemne tematy są czasami lepsze dla twoich oczu, ale nie zawsze.

Pod względem czytelności werdykt jest jednoznaczny: najlepiej czarny tekst na białym tle. Sprowadza się to do właściwości koloru, światła i ludzkiej tęczówki. Biel zasadniczo odbija wszystkie długości fal spektrum kolorów, co oznacza, że ​​nasze tęczówki nie muszą się otwierać, aby pochłonąć wystarczającą ilość światła i pozostawić je w naturalnym kształcie. Ponieważ soczewka nie jest zdeformowana przez szerszą przysłonę, możemy widzieć rzeczy wyraźniej, zwłaszcza kolor o wysokim kontraście, taki jak czerń, który faktycznie pochłania długości fal, a nie je odbija.

Biały tekst na czarnym tle nie działa dobrze, a nasze tęczówki muszą się szerzej otwierać, aby uzyskać światło, soczewka się deformuje, a białe litery wydają się krwawić na czarnym tle (znane jako „akcja «). Dotyczy to zwłaszcza 50% populacji, która cierpi na astygmatyzm.

Wszystko to naprawdę ma wpływ: badania naukowe konsekwentnie znajdują dowody że czytelność tekstu jest znacznie poprawiona przez ciemność w porównaniu z jasnym w porównaniu z czytelnością tekstu. światło w ciemności .

Świetnie nadaje się do czytelności, ale co z zmęczeniem oczu? Rozpoczęcie na białym ekranie przez dłuższy czas jest z pewnością gorsze, ale naukowe jury jeszcze nie przybyło i kolory mogą tak naprawdę nie być problemem. Wiemy to.

Profesjonaliści:

Przeciwko:

  • Ciemne obiekty mogą męczyć oczy w jasnych warunkach, ponieważ zanikają tekst.
  • Kontrast 100% (biały tekst na czarnym tle) jest ogólnie trudniejszy do odczytania i może powodować większe zmęczenie oczu.
  • Aplikacje wymagające czytania długich fragmentów tekstu są często trudniejsze do odczytania, gdy obiekt jest jasny nad ciemnym.

Co to naprawdę oznacza? Zasadniczo ciemne tematy są najbardziej przydatne, gdy światło otoczenia jest słabe lub gdy nie trzeba czytać dużych bloków tekstu. Aby zapewnić czytelność, musisz również zachować stosunkowo wysoki kontrast, ale czysta biel na czystej czerni prawdopodobnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli dużo czytasz ekran, prawdopodobnie powinieneś trzymać się ciemnego motywu (na przykład jasnoszarego tła z czarnym tekstem) i spróbować kontrolować jasność ekranu i oświetlenie otoczenia zamiast zmieniać kolory.

Lubię ciemną stronę! Ma ciasteczka!

Jeśli lubisz używać ciemnych motywów, zrób to! Wszystko, co sprawia, że ​​Twoje oczy są szczęśliwe lub co zaspokaja Twoją estetyczną wyobraźnię. Nie oszczędzają na żywotności baterii, chyba że masz ekran OLED, i są mieszaną torbą, jeśli chodzi o zmęczenie oczu, ale z pewnością nie ma przeciwko nim zbyt wielu dowodów, zwłaszcza jeśli jesteś ostrożny. jeśli pochodzi z wysokiego kontrastu, ale nie tak wysokiego, aby uzyskać efekt przyciągania. Czerp inspirację z aplikacji o ciemnych motywach, takich jak Netflix i Amazon TV, które są używane głównie przy słabym oświetleniu (w nocy) i których interfejsy są odpowiednio zaprojektowane – wybieraj ciemne motywy, gdy jest ciemno, jasne motywy, gdy jest jasno, lub po prostu eksperymentuj i zobacz, co jest dobre.

Kredyt: Ciemny motyw Adwaita , Warstwy LCD , Jednoekranowy mikroskop Nexusa

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up