Co robi „Szybki start” systemu Windows i jak go wyłączyć

Jedną z innowacji we współczesnych wersjach systemu Windows jest „szybki start”. Ta funkcja twierdzi, że poprawia szybkość uruchamiania, dzięki czemu spędzasz mniej czasu na oczekiwaniu na uruchomienie komputera i więcej czasu na jego używanie. Na komputerach z systemem Windows ta funkcja jest zwykle domyślnie włączona, więc użytkownicy mogą już mieć krótsze czasy rozruchu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Chociaż może to brzmieć jak świetna funkcja, istnieje kilka przypadków, w których warto rozważyć wyłączenie szybkiego uruchamiania.

Indeks

Co robi Szybki start systemu Windows?

Aby zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby wyłączyć szybkie uruchamianie, musimy zrozumieć, co dzieje się pod maską, gdy jest włączone. Dlaczego czas rozruchu przyspiesza?

Gdy komputer się wyłącza, zwykle wykonuje „zimne zamknięcie”, przechowując dane na dysku twardym i wyłączając zasilanie. Spowoduje to usunięcie wszelkich danych, które były w jego posiadaniu, z pamięci RAM. Podczas uruchamiania kopii zapasowej komputera konieczne jest ponowne załadowanie wszystkich odpowiednich plików systemowych, co zajmie trochę czasu.

Jeśli Szybki start jest włączony, komputer nie wykona zimnego startu. Zamiast tego pliki systemowe są zapisywane w pliku hibernacji przed zamknięciem. Po ponownym uruchomieniu komputera dotrze on do pliku hibernacji i użyje przechowywanych tam informacji. Teraz Twój komputer nie musi ponownie ładować wszystkiego od zera, a ogólnie przyspiesza uruchamianie.

Ogólnie działa to jako hybryda między zimnym wyłączeniem a hibernacją. Ponieważ funkcja hibernacji jest wymagana, Szybki start można aktywować tylko wtedy, gdy hibernacja jest dostępna.

Związane z Co to jest „Hybrid Sleep” w systemie Windows i kiedy ma to sens?

Dlaczego dezaktywować?

Oczywiście szybsze uruchamianie wydaje się świetną funkcją, więc dlaczego ktoś miałby to wyłączyć?

Niektóre sterowniki urządzeń, z których korzystasz, mogą nie być zbytnio zainteresowane hibernacją. W rezultacie mogą powodować dziwne rzeczy, takie jak: B. powodować dziwne zachowanie urządzenia, a nawet awarię komputera. Ponieważ komputer nie wyłącza się całkowicie, urządzenia te przechodzą w stan uśpienia, a następnie wyłączają się, powodując problemy.

Ponadto, gdy przechodzi w jakąś formę hibernacji, ma niefortunny efekt blokowania dysku twardego podczas zamykania. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli chcesz uruchomić podwójny system operacyjny w innym systemie operacyjnym lub uzyskać dostęp do dysku twardego w inny sposób poza systemem Windows.

Warto jednak zauważyć, że jeśli ponownie uruchomisz komputer z włączoną funkcją Fast Boot, wykona on zimny rozruch przed ponownym uruchomieniem. Jest to przydatne, gdy chcesz, aby komputer został poprawnie wyłączony, np. B. podczas aktualizacji oprogramowania.

Czy zawsze powinien być wyłączony?

Nie! Szybkie uruchamianie może powodować problemy, ale nie musisz go wyłączać, jeśli nie masz problemów. Jeśli używasz komputera z systemem Windows 10 przez jakiś czas i nie masz żadnych problemów, możesz go pozostawić i cieszyć się dodatkowym czasem rozruchu. Pamiętaj, że nie będziesz mieć dostępu do dysku twardego spoza systemu Windows (na przykład, jeśli pliki systemowe ulegną uszkodzeniu).

Jeśli napotkasz problemy, takie jak: B. BSOD dla sterowników lub urządzeń, które nie działają poprawnie, wyłącz Szybkie uruchamianie, aby zobaczyć, co się stanie. Jest to szczególnie ważne, jeśli okaże się, że te problemy znikają po ponownym uruchomieniu komputera i włączeniu łagodnego zamknięcia. Jeśli chcesz wykonać podwójny rozruch lub uzyskać dostęp do dysku twardego poza systemem Windows 10, wyłącz szybkie uruchamianie.

Związane z Jak włączyć opcję hibernacji w systemie Windows 10?

Jak włączyć / wyłączyć szybki start

Aby włączyć lub wyłączyć szybkie uruchamianie, naciśnij Win + X na klawiaturze i wybierz „Opcje zasilania”.

Kliknij „Wybierz, co robią przyciski zasilania”.

Zaznacz lub odznacz „Włącz szybki start” poniżej.

Jeśli ta opcja jest wyłączona, znajdź i kliknij opcję „Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne” w górnej części okna. Powinno to odblokować możliwość szybkiego startu.

Jeśli nie widzisz opcji włączenia szybkiego uruchamiania, oznacza to, że hibernacja została w jakiś sposób wyłączona w twoim systemie. Na przykład w naszych 12 zadaniach podczas uruchamiania dysku SSD w systemie Windows 7 mówiliśmy o ręcznym wyłączaniu hibernacji. Aby ponownie włączyć hibernację, wykonaj kroki opisane w tym artykule, ale wpisz powercfg -h on zamiast off.

Powoli i systematycznie

Dla niektórych szybki start systemu Windows 10 nie powoduje problemów ze stabilnością systemu. Jednak inni mogą napotkać pewne błędy ze względu na szybkość procesu uruchamiania. Teraz wiesz, co robi i jak go włączyć lub wyłączyć.

Czy zauważyłeś, że Szybki start poprawia czas rozpoczęcia? Daj nam znać poniżej!

Kredyt: wyścig samochodowy

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up