Co musisz wiedzieć o kodekach audio Bluetooth

Wielu producentów telefonów komórkowych wyciąga wtyczkę 3,5 mm ze swoich urządzeń. Jeśli więc masz telefon bez tej funkcji, będziesz musiał polegać na technologii Bluetooth, aby usłyszeć dźwięk.

Jednak Bluetooth ma niską szybkość transferu, co wpływa na jakość dźwięku. Nie brzmi tak dobrze, jak słuchawki przewodowe.

Do niedawna nic nie można było zmienić, aby poprawić prędkość transferu. Dzięki nowemu systemowi operacyjnemu Oreo dla Androida możesz teraz wybrać, którego kodeka audio Bluetooth użyć, podczas gdy poprzednie wersje zostały wybrane dla Ciebie.

połączony 6 Funkcje Bluetooth inne niż dźwięk bezprzewodowy

Indeks
  1. Co to jest kodek?
  2. SBC
  3. aptX
  4. aptX HD
  5. LDAC
  6. Zmień kodek

Co to jest kodek?

Kodek to urządzenie lub program, który kompresuje dane, dzięki czemu można je szybciej przesyłać. Następnie dane są dekompresowane na drugim końcu, abyśmy mogli ich odsłuchać.

Jednak kompresja plików audio powoduje rozmazane i syczące dźwięki, które wpływają na jakość dźwięku.

Szerokość pasma określa szybkość przesyłania danych między urządzeniami. Przy większej przepustowości pliki nie wymagają takiej samej kompresji, aby przejść z urządzenia wysyłającego do urządzenia odbierającego. To jak jazda autostradą. Kiedy jest duży, może przez niego przejść więcej ruchu (danych) i szybciej. Twoja muzyka będzie brzmiała lepiej przy mniejszej kompresji.

Jakie są opcje kodeków w Androidzie Oreo?

SBC

SBC to standardowy kodek używany w większości urządzeń. Jest to obowiązkowe dla wszystkich urządzeń A2DP (Advanced Audio Distribution Profile). Oferuje rozsądną jakość dźwięku w porównaniu z nowymi opcjami pomimo znacznej utraty danych. SBC ma szybkości transmisji 193-320 kb / s. Dolna granica tego zakresu określa prędkość SBC o wiele wolniej niż w przypadku innych opcji. Ponadto SBC ma opóźnienie 100-150 milisekund. Chociaż to opóźnienie jest niezauważalne podczas słuchania dźwięku, może spowodować, że część audio wideo nie będzie zsynchronizowana.

aptX

Kodek Qualcomm aptX nie jest nowy, ale minęło lata, zanim trafił na telefony z Androidem. Nowy system operacyjny Android oferuje teraz tę aktualizację dla smartfonów z Oreo.

Różni się od SBC tym, że wykorzystuje adaptowaną różnicową modulację impulsową (ADPCM), która przewiduje następny sygnał na podstawie poprzedniego. Jedyne różnice między tymi dwoma sygnałami są wysyłane do odbiornika.

W aptX sygnały te przesyłane są ze źródła do odbiornika z przepustowością 352 kbit / s, czyli szerszą niż standardowy SBC.

Ma znacznie mniejsze opóźnienie, tylko opóźnienie poniżej 40 ms i wysyła 16-bitowe pliki z częstotliwością 44 kHz. Niższe opóźnienie AptX utrzymuje synchronizację ust z dźwiękiem Twoich filmów.

aptX dzieli również plik na oddzielne pasma częstotliwości. Te taśmy zapewniają lepszy stosunek dźwięku do szumu, a muzyka brzmi wyraźniej niż w przypadku korzystania z SBC.

Te właściwości sprawiają, że aptX nadaje się do słuchawek konsumenckich, ale audiofile zauważą hałas w tle. Możesz preferować aptX HD.

aptX HD

Kodek aptX HD to wersja aptX o wysokiej rozdzielczości. Wysyłaj pliki HD z minimalnym szumem w tle, aby słuchacz mógł usłyszeć wszystkie subtelne szczegóły muzyki.

aptX HD poprawia jakość dźwięku dzięki przepustowości 576 kbit / s. Dodatkowa przepustowość przesyła dane o wyższej jakości bez tej samej kompresji. Wyprowadza 24-bitowe dane przy 48 kHz i zapewnia bardziej szczegółowy i kompletny dźwięk. aptX HD osiąga najwyższą jakość bez dodawania opóźnień lub zatrzymywania przesyłania strumieniowego, więc wszystko działa płynnie i brzmi niesamowicie. Zbliża się nawet do jakości słuchawek przewodowych.

LDAC

LDAC to odpowiedź firmy Sony na bezprzewodowy dźwięk. Obsługuje niesamowite prędkości transferu, które mogą obsługiwać tylko najnowsze telefony z systemem Android Oreo. Starsze telefony nie mają dostępu do LDAC.

Ten kodek różni się od aptX i aptX HD tym, że ma trzy różne tryby połączenia do transmisji danych. Tryb „Połącz” łączy się z szybkością 330 kb / s, czyli w rzeczywistości nieco wolniej niż w przypadku kodeka SBC. Tryb „normalny” zwiększa prędkość do 660 kbit / s, a tryb „priorytet” może przesyłać dane z prędkością 990 kbit / s, czyli znacznie szybciej niż w przypadku aptX lub aptX HD.

Sony nie tylko osiągnęło szybkość transferu 990 kbit / s, ale także wysyła dźwięk o wysokiej rozdzielczości przy minimalnej utracie jakości. Ma podobne opóźnienia jak programy aptX, aw trybie priorytetowym LDAC przesyła całe 24-bitowe pliki przy 96 kHz.

Aby skorzystać z wysokiej jakości transferu danych oferowanego przez LDAC, należy upewnić się, że słuchawki korzystają z tej samej technologii i skonfigurować telefon do korzystania z tego kodeka.

Zmień kodek

Będziesz musiał popracować nad opcjami programisty, aby zmienić kodek w telefonie, ale nie martw się:Zostań programistą na swoim telefonie To jest łatwe.

Aby zmienić kodek, otwórz Opcje programisty (Ustawienia -> System -> Opcje programisty).

Następnie przewiń w dół do sekcji Sieci i znajdź opcję Bluetooth Audio Codec. Kliknij na to.

Na koniec wybierz kodek, którego chcesz użyć.

Niestety, dźwięk Bluetooth nie zawsze brzmi dobrze. Jeśli chcesz poprawić jakość, możesz przejść na lepszy kodek i słuchawki o wyższej jakości.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up