Być może będziesz musiał zdefragmentować dysk twardy, ale czy wiesz, co to oznacza?

Jednym ze starych sposobów naprawienia wolnego komputera jest defragmentacja dysku twardego. To całkiem proste — po prostu uruchom narzędzie do defragmentacji i poczekaj na zakończenie jego zadania. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, co dokładnie oznacza defragmentacja? Z nazwy może wydawać się skomplikowaną procedurą, ale w rzeczywistości jest dość prosta.

Indeks
  1. Przechowywanie danych na dyskach twardych
    1. Problem
  2. Co robi defragmentacja?
  3. A co z dyskami SSD?
  4. Wniosek

Przechowywanie danych na dyskach twardych

Jednym ze sposobów zrozumienia fragmentacji dysku twardego jest wyobrażenie sobie człowieka odpowiedzialnego za składanie raportów w różnych szafkach na akta. Ilekroć ty, pracownik tego biura, musisz złożyć lub otrzymać raport, zrób to za jego pośrednictwem. Chociaż ciężko pracuje, sposób organizowania się tego człowieka jest bardzo dziwny.

Skok

Po otrzymaniu raportu przejdź od szuflad A do L, aby znaleźć puste miejsce na raport. Kiedy znajdzie miejsce, umieszcza na nim raport. W przeciwnym razie stawia go na końcu. Gdy raport zostanie usunięty, wszelkie pozostawione przez niego białe miejsca pozostają tam. Klasyfikator nie stara się „przekręcać” raportów, aby wypełnić lukę: po prostu pozostawia lukę taką, jaka jest.

Na przykład, jeśli wypełnisz wszystkie przedziały od A do F, a następnie usuniesz 100-stronicowy raport z C, 100-stronicowe puste miejsce pozostanie w C. Jeśli więc mężczyzna otrzyma kolejny 100-stronicowy raport dotyczący pliku, przejdzie przez każdy Idź do szuflady, szukając pustej przestrzeni. 100 pustych stron znajdziesz w C, które wypełnisz raportem, który właśnie otrzymałeś.

Problem

Jak dotąd tak dobrze, prawda? Wyobraź sobie jednak, że zostawiliśmy dziurę w szufladzie i mężczyzna otrzymuje raport większy niż dziura. W powyższym przykładzie wyobraź sobie, że mężczyzna otrzymał 200-stronicowy raport zamiast 100-stronicowego. W takim przypadku próba wypełnienia 100-stronicowego pustego miejsca w C spowoduje podzielenie raportu na dwie części. 100 stron wstawia się w C, a następnie 100 stron na końcu, zakładając, że nie ma już spacji. Oznacza to, że związek jest teraz „rozbity” na pół.

Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka małych związków, których pozbędziesz się na dłuższą metę i masz prawdziwe kłopoty. Po pewnym czasie, jeśli poprosisz go o przesłanie 250-stronicowego raportu, możesz znaleźć 50 stron spacji w Gabinecie B, potem 25 stron spacji w Gabinecie C, a następnie kolejne 25 stron spacji w F, 100-stronicowe . Rozstaw boków w G i 50 boków w K. Aby wypełnić wszystkie luki, podziel 250 stron pomiędzy nimi. Oznacza to, że jeśli poprosisz go o wyodrębnienie raportu, będzie musiał przejść przez szafki B, C, F, G i Kin, aby uzyskać wszystkie czasochłonne części raportu. Co za bałagan!

Co robi defragmentacja?

Nie potrzeba naukowca od rakiet, aby dojść do wniosku, że pod koniec tygodnia ludzie muszą poświęcić czas na przejrzenie raportów. Tasując strony do iz głównego zbioru, możesz zorganizować szafki tak, aby każdy raport miał swoje strony we właściwej kolejności. W ten sposób, zamawiając raport, nie musisz już otwierać rozproszonych szuflad, aby go otrzymać, oszczędzając czas.

Oczywiście na Twoim dysku twardym nie ma człowieka, który gromadzi Twoje dane. W tym przykładzie „człowiek” jest głowicą odczytu dysku twardego. W przypadku przechowywania dużej ilości danych (np. instalacji oprogramowania o pojemności 1 GB) dysk twardy dzieli je na miejsca znajdujące się na dysku twardym. Podczas ładowania oprogramowania głowica dysku twardego porusza się po rozproszonych częściach dysku w celu odczytania wszystkich danych. Dzięki defragmentatorowi dysk twardy miesza i porządkuje dane wokół dysku, dzięki czemu wszystkie dane na komputerze są uporządkowane. Oznacza to, że głowica musi się mniej poruszać, aby odczytać dane, a proces ładowania jest przyspieszony.

A co z dyskami SSD?

Uważni czytelnicy mogą stwierdzić, że w przypadku dysków półprzewodnikowych tak nie jest. Dyski SSD nie używają obrotowych dysków twardych; Używasz pamięci flash jak dysku USB. Ponieważ nie ma dysku twardego, zdecydowanie nie ma potrzeby jego defragmentacji. Prawda?

Konsensus był taki, że dyski SSD nie mają gramofonu i dlatego nie trzeba ich defragmentować. Ponadto defragmentacja dysku SSD niepotrzebnie go zużyje i skróci czas jego działania. Oczywiście Jon L. Jacobi z PC World zdefragmentował swoje dyski SSD i stwierdził, że ... Nie zrobiłeś nic specjalnego .

Jednak nie powinieneś być całkowicie przeciwny defragmentacji dysku. System Windows przeprowadza własną defragmentację dysku SSD raz w miesiącu, ale nie jest to ten sam rodzaj defragmentacji, co dysk twardy. System Windows doskonale wie, że dysk twardy jest dyskiem SSD, dlatego należy podjąć specjalne środki, aby zapewnić jego sprawność i jak najdłuższą pracę. Możesz przeczytać twierdzenie Microsoftu dotyczące defragmentacji SSD Tutaj . Krótko mówiąc, nie używaj defragmentatorów innych firm na dyskach SSD, pozwól systemowi Windows na ich konserwację.

Wniosek

Defragmentacja dysku twardego to popularny sposób na przyspieszenie komputera. Jednak nie jest oczywiste, co faktycznie robi. Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz, czym jest defragmentacja, dlaczego jest wykonywana i gdzie jesteś z dyskami SSD.

Czy kiedykolwiek widziałeś duży wzrost wydajności po defragmentacji? Podziel się swoimi historiami poniżej.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up