5 najlepszych laptopów dla Linuksa w 2019 roku

Wiele laptopów działa na Linuksie, ale to nie znaczy, że nie ma żadnych problemów. Im nowszy sprzęt, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz mieć z nim problemy. Zwykle możesz sprawić, by wszystko działało, ale jest prostszy sposób.

Jeśli szukasz laptopa i wiesz, że będziesz chciał korzystać z Linuksa, powinieneś o tym pamiętać. Zamiast kupować laptopa i mieć nadzieję, że zadziała, kup taki, o którym wiesz, że będzie działać.

Indeks

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Chociaż każdy element sprzętu, od adapterów Wi-Fi po touchpady, może być trudny w systemie Linux, istnieje kilka kluczowych elementów. Karty graficzne są świetne. Procesory graficzne Nvidia wydają się być szybsze podczas korzystania ze sterowników Nvidia, ale karty AMD są domyślnie bardziej kompatybilne.

Karty graficzne Intel są jeszcze bardziej kompatybilne i łatwiejsze w użyciu, ale nie oferują wysokiej wydajności. Procesory Intela są bardziej powszechne, ale po naprawieniu nowszych luk, takich jak Spectre i Meltdown, AMD może działać lepiej .

To tylko kilka przykładów, które dają wyobrażenie o tym, czego szukać. Mamy artykuł na temat wyboru laptopa dla systemu Linux, który może pomóc.

1. Puryzm Libremu 13

Jeśli prywatność jest jednym z powodów, dla których zależy Ci na Linuksie, to właśnie Wolność 13 to może być dla ciebie Purism twierdzi, że jego 13-calowy laptop został „zaprojektowany, aby chronić Twoje cyfrowe życie”, z naciskiem na bezpieczeństwo i prywatność. Używa on BIOS-u rozruchowego open source, więc jest to darmowe oprogramowanie od góry do dołu.

Librem 13 zaczyna się od 1399 USD i oferuje od 4 GB do 16 GB pamięci RAM, Intel HD Graphics 620 i procesor Intel Core i7 7500U. Istnieją również fizyczne przełączniki do wyłączania wbudowanej kamery i mikrofonu.

Zalecana dystrybucja

Librem 13 płynie z Purism's PureOS więc jest to świetna opcja. Możesz także korzystać z dowolnej całkowicie darmowej dystrybucji oprogramowania, takiej jak: Trisquel lub Hiperkula .

2. Wersja dla programistów Dell XPS 13

Dell XPS 13 dla programistów Od kilku lat jest atutem dla użytkowników Linuksa. Najnowsza wersja nie różni się, a wersja programistyczna jest nawet dostarczana z Ubuntu. Firma Dell pomaga rozwijać system Linux, upewniając się, że sprzęt jest dobrze obsługiwany.

Dell XPS 13 zaczyna się od 939,99 USD i jest dostępny z procesorem i5 lub i7 oraz 4 GB lub 8 GB pamięci RAM. Grafika jest obsługiwana przez zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics 620.

Zalecana dystrybucja

Oprócz Ubuntu użytkownicy zgłosili pomyślne uruchomienie Arch, OpenSuSE i Fedory.

3. Lenovo Thinkpad X1 Carbon (6. generacji)

Thinkpad i Linux mają długą historię współpracy. Podczas gdy zwolennicy ruchu wolnego oprogramowania prawdopodobnie zdecydują się na starsze modele, elegancja Lenovo Thinkpad X1 Carbon jest niezaprzeczalna. Lenovo .

Thinkpad X1 Carbon zaczyna się od około 1400 dolarów i jest napędzany procesorem Intel Core i5-8250U lub i7-8650U. 8 GB lub 16 GB pamięci RAM są dostępne jako pamięć robocza, a zintegrowany Intel UHD 620 dba o grafikę.

Zalecana dystrybucja

Jeśli nie chcesz żadnych problemów, Thinkpad X1 Carbon to szósta generacja certyfikowany przez Ubuntu , więc dobry wybór. Istnieje również obszerna dokumentacja w Arch-Wiki W tym modelu Arch to kolejna świetna opcja.

4. System76 Darter Pro

Kolejny laptop przeznaczony dla systemu Linux, 76 Darter Pro System jest ultraprzenośny z poważnym sprzętem. System 76 oferuje żywotność baterii tego systemu, chociaż dokładne liczby są trudne do znalezienia. Z tego, co widzieliśmy, możesz spodziewać się aż siedmiu godzin pracy na jednym ładowaniu.

Darter Pro zaczyna się od 999 USD i oferuje wybór procesorów Intel Core i5-8265U lub Core i7-8565U. Może współpracować z dyskiem SSD M.2 lub PCIe NVMe oraz od 8 GB do 32 GB pamięci RAM. Podobnie jak wiele innych na tej liście, 15,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli jest wyposażony w Intel UHD Graphics 620.

Zalecana dystrybucja

Ten laptop jest dostępny w wersji Pop! _OS z System76 lub Ubuntu gotowy do użycia. Jeśli to nie działa, możesz być zainteresowany jedną z wielu dostępnych odmian Ubuntu.

5. Pine64 Pinebook

Jeśli Linux jest dla Ciebie większym eksperymentem, to jest to Pine64 Pinebook to świetny sposób na zrobienie tego. Ten laptop zasilany przez ARM to tylko 99 USD. Działa na Pine64, który jest jak Raspberry Pi. Zasadniczo wszystko, co robi Pinebook, to owinięcie wokół niego klawiatury, touchpada, ekranu i kilku portów.

Prawdopodobnie nie będziesz używać Pinebooka jako swojego codziennego komputera. Jeśli jednak szukasz projektu do zabawy, może to być świetna zabawa.

Zalecana dystrybucja

Pine64 jest standardowo dostarczany z dystrybucją Linuksa zorientowaną na KDE, ale są też inne opcje. Obsługiwane są Arch, Manjaro, KDE Neon, a nawet Android.

Nie jesteś pewien, czy powinieneś zmienić samolot?

Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz całkowicie poświęcić się Linuksowi, wiele z powyższych laptopów uruchamia się podwójnie w systemie Windows. Jeśli nadal nie masz pewności, zapoznaj się z naszą listą powodów, dla których warto uaktualnić system Windows 10 do systemu Linux.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up