5 mitów na temat optymalizacji systemu Windows obalonych

Istnieje wiele porad i wskazówek, które pomogą przyspieszyć działanie systemu Windows i poprawić jego wydajność. Jednak niektóre z nich są po prostu bezużyteczne i mogą nawet spowolnić komputer. Przez lata widzieliśmy wiele mitów na temat rozpowszechnienia systemu Windows w Internecie. Czas więc wyjaśnić sprawę.

Indeks

Mit 1: Pozbądź się obciążenia wstępnego, aby zwiększyć prędkość

To jeden z największych mitów w internecie. Mówi się, że Prefetch Cleanup będzie okresowo przyspieszać twój komputer z systemem Windows. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, pobieranie wstępne jest rodzajem pamięci podręcznej dla aplikacji Windows. Po uruchomieniu aplikacji na komputerze z systemem Windows system Windows tworzy mały plik PF w folderze Prefetch, który rejestruje wszystkie dane niezbędne do uruchomienia tej aplikacji. Po ponownym uruchomieniu aplikacji system Windows pobierze dane z pliku PF i załaduje go, co znacznie przyspieszy kolejne uruchomienia.

Głównym powodem, dla którego większość ludzi sugeruje czyszczenie folderu Prefetch, jest to, że wierzą, że folder Prefetch będzie gromadził wiele niepotrzebnych plików na dłuższą metę. W rzeczywistości system Windows zapisuje dane ładowania tylko dla ostatnio uruchomionych programów.

Jeśli regularnie czyścisz folder Prefetch, wolisz spowolnić, a nie poprawić wydajność systemu. System Windows marnuje czas i zasoby, ponownie uruchamiając każdy program od zera i tworząc nowy plik PF w folderze Prefetch.

Mit 2: wyłączenie pliku stronicowania w systemie Windows

Wiele osób powie Ci, aby wyłączyć funkcję wymiany w systemie Windows, aby uzyskać ogromny wzrost wydajności. Cóż, ta wskazówka jest bezużyteczna i spowalnia ogólną wydajność. Na początek program Pagefile powoduje, że system Windows zamienia mniej używane bity pamięci na ukryty plik o nazwie „Pagefile.sys” w katalogu głównym dysku C, jeśli w systemie jest za mało pamięci (RAM). Ten proces zwalnia pamięć RAM, dzięki czemu można uruchamiać więcej aplikacji bez żadnych kłopotów i innych kłopotów.

Głównym powodem, dla którego wielu sugeruje wyłączenie funkcji wymiany, jest to, że wielu uważa, że ​​system Windows jest naprawdę nieefektywny w korzystaniu z pliku wymiany i że pamięć RAM jest oczywiście znacznie szybsza niż zwykły dysk twardy. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy masz dużo pamięci RAM. W przypadku komputerów z tylko 1 lub 2 GB pamięci RAM wyłączenie pliku stronicowania może spowodować zawieszenie się aplikacji lub nieprawidłowe działanie z powodu niewystarczającej ilości pamięci wirtualnej.

Nie wyłączaj funkcji przechowywania stron, chyba że masz mnóstwo wolnego miejsca.

Mit 3: włącz DisablePagingExecutive

Funkcja DisablePagingExecutive jest domyślnie wyłączona i wielu użytkowników poprosi o jej włączenie. Chodzi o to, że nie musisz włączać DisablePagingExecutive. Jeśli włączysz tę funkcję, system Windows zawsze zachowa jądro w pamięci (RAM), zamiast płacić za nie na dysku, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ta funkcja jest również w dużym stopniu zależna od rozmiaru pamięci RAM komputera. Jeśli masz mało pamięci (np. 1 GB dla komputerów z systemem Windows 8), zmiana tego ustawienia spowolni system z powodu braku pamięci. W niektórych sytuacjach system operacyjny może nawet ulec awarii.

Chociaż ta funkcja pomaga debugować komputery z systemem Windows, zmiana tej funkcji nie poprawi wydajności. Lepiej będzie, jeśli zachowasz stan domyślny.

Mit 4: Korzystanie z ReadyBoost

ReadyBoost istnieje od czasu Windows Vista i jest mocno promowany przez firmę Microsoft. Jednak jest to naprawdę przydatne tylko wtedy, gdy masz mało pamięci i wolny dysk twardy.

To, co dzieje się w tle, to fakt, że system Windows ma małą funkcję o nazwie SuperFetch, która skanuje najczęściej używane programy i ładuje wszystkie dane i biblioteki, których te programy potrzebują, do pamięci, aby uzyskać dłuższe i szybsze czasy ładowania. Po aktywacji ReadyBoost system Windows zamienia wszystkie dane SuperFetch na urządzeniu pamięci masowej USB, co zapewnia wolne miejsce. Wygląda dobrze, ale podstawowym problemem jest to, że pamięć USB jest dość wolna w porównaniu do pamięci systemowej.

Nie martw się więc o ReadyBoost, chyba że masz bardzo stary komputer z małą ilością pamięci.

Mit 5: ręczna defragmentacja

Defragmentacja dysku twardego to sprawdzony sposób na przyspieszenie komputera. Jednak długie dni to dni, w których musisz to robić ręcznie i regularnie. System Windows będzie teraz automatycznie i optymalnie defragmentować dysk twardy (chyba że tego nie zalecasz). Jeśli używasz dysków SSD jako dysku systemu operacyjnego, defragmentacja jest po prostu nieistotna, ponieważ dyski SSD działają zupełnie inaczej niż zwykłe dyski twarde.

Dlatego nie ma potrzeby ręcznej defragmentacji dysku twardego, chyba że specjalnie wyłączysz automatyczną defragmentację na komputerze z systemem Windows.

Wniosek

Windows jest duży i skomplikowany. Tak więc, jeśli zobaczysz jakieś nietypowe powiadomienie lub oprogramowanie, które twierdzi, że będzie działać 10 lub 20 razy lepiej, przyjrzyj się bliżej, jak to działa, ponieważ może być bezużyteczne lub nawet spowolnić system. Co myślisz o tych „mitach optymalizacji”? Podziel się swoimi przemyśleniami, korzystając z poniższego formularza komentarzy.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up