2 sposoby zbiorczego zmieniania nazw plików w OS X.

Niezależnie od tego, czy zmieniasz nazwy plików graficznych z „IMG_XXXX.jpg”, aby uporządkować pliki MP3, zmiana nazw plików wsadowych może zaoszczędzić czas i zmniejszyć frustrację. Oto dwa proste i bezpłatne sposoby zmiany nazw dużych grup plików w systemie OS X.

Automat

Zmiana nazwy partii w Automatorze to pestka, nawet jeśli nigdy wcześniej jej nie używałeś.

1. Otwórz Automator, wybierz Własne, gdy na ekranie pojawi się prośba o wybranie punktu początkowego.
2. Przeciągnij akcję Automatora „Get Specified Finder Items” do prawego panelu.
3. Przeciągnij akcję Automatora „Zmień nazwę elementów wyszukiwarki” do prawego panelu.

Uwaga: Zostaniesz poproszony o dodanie akcji „Kopiuj elementy z wyszukiwarki”. Jeśli chcesz mieć pewność, możesz to również dodać, ale ja zwykle tego nie robię.

W programie Automator możesz zmienić nazwę pliku w następujący sposób:

 • Data godzina
 • tekst
 • Zmień wielkość liter
 • Zrób to po kolei
 • Zamień tekst
 • Nazwa pojedynczego elementu

Opcje są oczywiste, ale istnieją pewne ograniczenia.

Data godzina - Możesz dodać tylko datę lub znacznik czasu, ale nie jedno i drugie. Stempel można dodać tylko na początku lub na końcu nazwy pliku.

tekst - Możesz dodać tekst tylko na początku lub na końcu nazwy pliku.

Zmień wielkość liter - Jednocześnie można zmienić tylko pełną nazwę lub rozszerzenie pliku. Na przykład nie można zmienić moscow.jpg na moscow.jpg.

Zrób to po kolei - Możesz dodać sekwencję tylko na początku lub na końcu nazwy pliku.

Zamień tekst - Moim zdaniem Automator tu nie pasuje. Możesz zastąpić tylko określony ciąg znaków, co oznacza, że ​​nazwa pliku musi zawierać to, co chcesz zastąpić, aby Automator coś zrobił. Co zrobić, jeśli chcę usunąć ostatnie 3 znaki z nazwy pliku i zastąpić je „xyz”? Nie w Automatorze.

Nazwa przedmiotu - Nie wiem, dlaczego nie zmieniłbym nazwy pliku w Finderze bez uruchamiania Automatora, ale po to, aby dokończyć dołączoną funkcję. Możesz zmienić nazwę podstawową (nazwę pliku bez rozszerzenia), pełną nazwę (nazwę pliku z rozszerzeniem) lub tylko rozszerzenie.

- Wybierz żądaną akcję i dostosuj parametry akcji do swoich potrzeb.

- Przeciągnij elementy Findera, których nazwę chcesz zmienić, do odpowiedniego okna.
(Uwaga: Jeśli określono opcję „Pobierz elementy Findera”, Automator nie rozróżnia katalogów i plików podczas uruchamiania. Jeśli przeciągasz folder do Automatora i chcesz uruchomić go z zawartością folderu, użyj opcji „Pobierz zawartość folderu ... ")

- Naciśnij «Wykonaj».

Automator jest dołączony do systemu OS X i domyślnie znajduje się w katalogu Applications.

Podczas gdy Automator ma wiele innych działań, które mogą Ci się przydać, Name Mangler robi jedną rzecz i robi to dobrze.

Aby zmienić nazwy plików, przeciągnij je na lewą stronę okna. zostanie wyświetlona lista plików i można wybrać filtry (folder, zawartość folderu, pliki), aby dyktować zmianę nazwy. Oznacza to również, że możesz przeciągnąć folder do NM, aby zmienić nazwę jego zawartości.

Domyślnie NM oferuje następujące opcje:

 • Wyszukaj i zamień - zawiera dopasowywanie wyrażeń regularnych oraz opcję zachowania rozszerzeń i niewrażliwości na wielkość liter.
 • Numer z rzędu - Umożliwia numerowanie, ustawianie prefiksu i sufiksu w krokach innych niż jeden, zachowanie oryginalnej nazwy i rozszerzenia lub ich usuwanie. W przeciwieństwie do Automatora, NM pozwala zdefiniować przedrostek lub przyrostek dla sekwencji.
 • Zmień wielkość liter - Pozwala na duże, wielkie lub małe litery. Umożliwia zachowanie rozszerzeń lub podobne zmiany.
 • Ustaw rozszerzenie - Całkiem oczywiste.
 • Dodaj prefiks / sufiks - znowu oczywiste.
 • Usuń / wstaw znaki - W tym miejscu NM ma naprawdę przewagę nad Automatorem. Możesz usunąć dowolną liczbę znaków z nazwy pliku i określić indeks, od którego ma się zaczynać. Na przykład, jeśli masz serię plików o nazwie Lyrics_ACT01_Maria.txtText_ACT01_Tonight.txt

  Text_ACT02_TheRumble.txt

  Text_ACT02_Somewhere.txt

  Możesz łatwo usunąć znaki "ACTXX" określając liczbę znaków do usunięcia (5) oraz indeks, od którego chcesz rozpocząć usuwanie (8 - ósmy znak od początku, zaczynając od 1). Możesz również zastąpić te same znaki, wprowadzając tekst w określonym indeksie. Zamiast „ACTXX” możesz chcieć „WestSideStory”. Aby uczynić rzeczy jeszcze bardziej indywidualnymi, możesz określić, czy indeks ma być liczony od początku czy od końca nazwy pliku.

Ale być może najpotężniejszą cechą Name Manglera jest możliwość wprowadzania dodatkowych funkcji w oknie „Zaawansowane”. Jego język opisu konwersji nazw umożliwia pisanie pseudoskryptów, aby dostosować nazwy plików do tego, co chcesz. Może to zabrzmieć trochę zniechęcająco, ale dla początkującego bez wiedzy programistycznej bardzo łatwo jest nauczyć się podstaw po przeczytaniu dokumentacji.

Wreszcie, Name Mangler pozwala zapisać ustawienia jako droplet, dzięki czemu można przeciągać i upuszczać kolekcję plików, aby zmienić nazwę bez uruchamiania programu.

W tej chwili używam prawie wyłącznie nazwy Mangler i nie znalazłem niczego, czego nie mógłbym nawet zacząć porównywać. Czy znasz jakieś inne bezpłatne narzędzia do zmiany nazw wsadowych?

Czy ten artykuł jest pomocny? Tak Nie Komentarze (9)

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Go up