11 niezbędnych wskazówek dla użytkowników systemu macOS rozpoczynających korzystanie z systemu Windows

Indeks
 1. 1. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo cybernetyczne
 2. 2. Odrób pracę domową przed zainstalowaniem aktualizacji
 3. 3. W razie wątpliwości kliknij prawym przyciskiem myszy
 4. 4. Wirtualne pulpity obejmują wszystkie ekrany
 5. 5. Dzielenie ekranu za pomocą gestów
 6. 6. Musisz odinstalować aplikacje, a nie je usuwać
 7. 8. Warto poznać skróty klawiszowe systemu Windows
 8. 9. Pasek zadań to (w pewnym sensie) Twoja stacja dokująca
 9. 10. Nie ma wbudowanego odpowiednika wehikułu czasu
 10. 11. Zawsze zapisuj kody błędów niebieskiego ekranu (i nie panikuj)
 11. Radość Windowsa

Jeśli od dawna (lub nawet przez całe życie) korzystasz z systemu macOS, a teraz znalazłeś się w cudownym świecie systemu Windows, sytuacja wygląda zupełnie inaczej! W szerokim sensie Windows i macOS nie różnią się zbytnio. Większość rzeczy działa mniej więcej tak samo i jest intuicyjna. Jest jednak kilka rzeczy, które warto wiedzieć o byciu codziennym użytkownikiem systemu Windows, a które mogą sprawić, że przejście będzie znacznie płynniejsze, jak zobaczymy poniżej.

Przeczytaj także: Czy potrzebuję oprogramowania antywirusowego, jeśli mam program Windows Defender?

1. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo cybernetyczne

To mit, że w systemie macOS nie ma żadnych wirusów ani innego złośliwego oprogramowania. Mimo to jest to znacznie mniej niepokojące niż w systemie Windows. W systemie macOS użytkownicy mogą cieszyć się pewną ochroną ze względu na niewielką liczbę instalacji systemu macOS. Twórcy złośliwego oprogramowania chętniej celują w największą grupę użytkowników, a jest nią system Windows.

System Windows ma wbudowany pakiet antywirusowy o nazwie Windows Defender, który jest w zupełności wystarczający dla większości użytkowników. Jednak dobrym pomysłem jest zmiana nawyków związanych z cyberbezpieczeństwem, aby odzwierciedlały one liczbę dostępnych szkodliwych programów dla systemu Windows.

W szczególności dobrym pomysłem jest skanowanie każdego oprogramowania pobieranego z nieznanych źródeł. Sugerujemy użycie Wirus Razem dla małych aplikacji i narzędzi. Witryna sprawdza ogromną liczbę silników wykrywających wirusy.

2. Odrób pracę domową przed zainstalowaniem aktualizacji

Nie ma prawdziwego powodu, aby odraczać aktualizacje systemu macOS. Ponieważ Apple kontroluje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie, wiesz, że każda aktualizacja została przetestowana na komputerze identycznym z komputerem Mac, którego używasz.

To samo nie dotyczy systemu Windows, który jest platformą otwartą. Istnieje nieskończona liczba kombinacji sprzętu dla komputerów z systemem Windows. Nierzadko zdarza się, że aktualizacje systemu Windows powodują problemy u pewnego odsetka osób.

Z wyjątkiem aktualizacji zabezpieczeń, zalecamy wstrzymanie się z instalacją głównych aktualizacji w systemie Windows na dzień lub dwa, aby zgłosić każdy poważny problem. Gdy już będziesz mieć pewność, że w najnowszej aktualizacji systemu Windows nie ma żadnych niepokojących błędów, możesz ją zainstalować. Jak zawsze pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej najważniejszych danych.

Przeczytaj także: Aplikacja Ustawienia nie działa w systemie Windows? Oto poprawki

3. W razie wątpliwości kliknij prawym przyciskiem myszy

Historycznie rzecz biorąc, macOS był oparty na idei myszy z jednym przyciskiem i choć nawet własne myszy i gładziki Apple obsługują funkcję klikania prawym przyciskiem myszy, macOS nadal wykazuje tę spuściznę.

W systemie macOS musisz włączyć „kliknięcie alternatywne”, które jest domyślnie wyłączone. Dostęp do menu kontekstowych uzyskuje się za pomocą klawiszy Opcja lub Control i konwencjonalnego kliknięcia.

W systemie Windows te klawisze nie mają odpowiedników, więc jeśli kiedykolwiek zastanawiasz się, jak uzyskać dostęp do dodatkowych opcji czegoś, kliknij je prawym przyciskiem myszy. Istnieje duża szansa, że ​​wyświetli się menu kontekstowe z funkcją, której szukasz.

4. Wirtualne pulpity obejmują wszystkie ekrany

W systemie macOS każdy wyświetlacz ma własne wirtualne pulpity, które mogą zmieniać się niezależnie od innych pulpitów. W systemie Windows każdy monitor korzysta z tego samego pulpitu. Po przejściu na inny wirtualny pulpit wszystkie ekrany zmieniają się jednocześnie.

Naciśnij Win + Tab, aby wyświetlić „Widok zadań” i możesz przeciągać aplikacje na różne wirtualne pulpity. Nie jest tak elegancki jak macOS, ale jest funkcjonalny.

Jeśli masz określone aplikacje, takie jak Spotify, które chcesz widzieć na każdym wirtualnym pulpicie, kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy w „Widoku zadań” i wybierz opcję wyświetlania aplikacji na wszystkich komputerach stacjonarnych.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, jakiej wersji systemu Windows używasz

5. Dzielenie ekranu za pomocą gestów

W systemie macOS należy kliknąć i przytrzymać zielony przycisk „Powiększ”, aby uzyskać dostęp do układu okna podzielonego ekranu. W systemie Windows wystarczy chwycić okno za pasek tytułu i przesunąć je w stronę lewej lub prawej krawędzi pulpitu. Przyciągnie się do pozycji podziału 50%. Dam ci również możliwość wybrania innego otwartego okna, aby wypełnić resztę ekranu.

W systemie Windows 11 można także umieścić wskaźnik myszy nad przyciskiem Maksymalizuj (który działa jak przycisk „Powiększ” w systemie macOS) i ustawić okno w różnych układach.

6. Musisz odinstalować aplikacje, a nie je usuwać

W systemie macOS zarządzanie aplikacjami jest bardzo proste. Gdy instalujesz aplikację z pliku .dmg lub z App Store, trafia ona do folderu „Aplikacje” w „Finderze”. Jeśli chcesz usunąć aplikację, po prostu przeciągnij ją do „Kosza”.

W systemie Windows nie można po prostu usunąć takiej aplikacji! Po pierwsze, aplikacje nie są skondensowane w jednym pakiecie. Istnieje plik wykonywalny wraz z licznymi plikami zasobów, które są wymagane do uruchomienia. System Windows posiada również „Rejestr”, w którym rejestrowane są wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie.

Aby całkowicie usunąć ją z komputera, musisz użyć programu dezinstalacyjnego dołączonego do aplikacji. Wszystkie te informacje znajdują się w sekcji „Dodaj lub usuń program”, którą możesz wyszukiwać bezpośrednio z „Menu Start”. Możesz także przejść do „Menu Start-> Ustawienia Cog-> Aplikacje-> Aplikacje i funkcje”.

Przeczytaj także: 12 aplikacji Windows, które powinieneś natychmiast odinstalować

W systemie macOS u góry ekranu znajduje się ujednolicony pasek menu, który zmienia się w zależności od aktywnego okna aplikacji. W systemie Windows każda aplikacja ma własny pasek menu, który porusza się wraz z oknem aplikacji.

Wymaga to przyzwyczajenia się, ale w pewnym sensie ma to większy sens niż podejście macOS.

8. Warto poznać skróty klawiszowe systemu Windows

Prawdopodobnie zauważyłeś już klawisz klawiatury z logo Windows. Naciśnięcie go otwiera menu Start, w którym można uzyskać dostęp do wszystkiego, czego nie ma na „pasku zadań”.

Ten mały klucz jest o wiele bardziej przydatny! Istnieje wiele przydatnych kombinacji klawiszy systemu Windows. Omówiliśmy już Win + Tab w „widoku zadań”, oto kilka dodatkowych świetnych:

 • Win + E - otwiera eksplorator plików (który jest podobny do Findera).
 • Win + D - wyświetla pulpit.
 • Wygraj + Pauza - otwiera Właściwości systemu.
 • Win + P - przełącza opcje wyświetlacza zewnętrznego.
 • Win + L - blokuje komputer.
 • Win + G – wywołuje pasek gier systemu Windows.

Jest ich o wiele więcej! Kiedy już zapamiętasz te najbardziej przydatne, będziesz mógł przeglądać system Windows, korzystając wyłącznie z pamięci mięśniowej.

Przeczytaj także: Ściągawka ze skrótami klawiaturowymi systemu Windows 10

9. Pasek zadań to (w pewnym sensie) Twoja stacja dokująca

Na „pasku zadań” znajduje się „obszar powiadomień” (w którym znajdują się ikony zegara i stanu), a także przycisk „Start”. Może jednak również działać w podobny sposób jak stacja dokująca macOS.

Gdy aplikacja jest otwarta, zostanie wyświetlona na „pasku zadań”. Jeśli chcesz w przyszłości uruchomić go z „paska zadań”, kliknij prawym przyciskiem myszy jego ikonę. Następnie wybierz „Przypnij do paska zadań”. Nawet gdy aplikacja zostanie zamknięta, jej ikona pozostanie i można jej użyć do uruchomienia aplikacji bez otwierania menu Start.

10. Nie ma wbudowanego odpowiednika wehikułu czasu

Time Machine to jedna z najlepszych funkcji systemu macOS, zapewniająca szczegółowe, zintegrowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Chociaż system Windows ma funkcję przywracania systemu, narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i oferuje płatną synchronizację kopii zapasowych w usłudze OneDrive, nie ma bezpośredniego odpowiednika Time Machine.

Jeśli na tym polegałeś Wehikuł czasu na komputerze Macwarto przyjrzeć się rozwiązaniom innych firm, aby uzyskać podobny poziom ochrony danych i wygody w systemie Windows.

11. Zawsze zapisuj kody błędów niebieskiego ekranu (i nie panikuj)

Ponieważ musi działać na tak wielu różnych konfiguracjach sprzętowych i wykorzystuje sterowniki od wielu producentów sprzętu, system Windows ulega awariom częściej niż macOS. Najgorszy rodzaj ciężkiej awarii jest powszechnie określany jako BSoD (niebieski ekran śmierci), choć nie jest to oficjalne określenie.

BSOD mogą być przerażające! Jeśli jednak natkniesz się na taki błąd, zawsze dobrze jest zapisać wszystkie kody błędów. Możesz nawet zrobić zdjęcie ekranu smartfonem. Zwykle wystarczy szybkie wyszukiwanie w Internecie (lub witrynie Make Teach Easier), aby znaleźć listę typowych rozwiązań problemu.

Przeczytaj także: Jak zdefragmentować dysk twardy z systemem Windows

Radość Windowsa

Chociaż wśród fanów systemu Windows lub macOS popularne jest rywalizowanie między platformami, nowoczesne wersje obu systemów operacyjnych mają ze sobą wiele wspólnego. Przecież zespoły programistów z każdej strony chętnie kopiują od siebie najlepsze innowacje.

Nauka systemu Windows jako użytkownik komputera Mac może wydawać się stroma. Jednak gdy już zaczniesz myśleć o systemie Windows, wszystko będzie pięknie się łączyć.

Wszystkie zrzuty ekranu wykonał Sydney Butler.

Możesz być zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Go up